Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Procházková prechladnutá, Garajová chce prekvapiť

SITA|Publikované 26. feb 2007 o 15:02

SAPPORO 26. februára (SITA) - Na 48. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych ...

SAPPORO 26. februára (SITA) - Na 48. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore sú v utorok na programe preteky bežkýň na lyžiach na 10 km voľnou technikou intervalovým štartom. Prihlásených je 77 lyžiarok, so štartovým číslom 13 vybehne na trať Slovenka Katarína Garajová, štyridsaťtrojku bude mať jej krajanka Alena Procházková.

"Cítim sa celkom dobre, nechajme sa prekvapiť. Bola som si pozrieť okruh, na ktorom sa bude pretekať. Je to zaujímavá trať s náročnými zjazdmi, dlhými stúpaniami. Páči sa mi, ale je to náročné, sama som zvedavá, ako to zvládnem v pretekovom tempe," povedala pre agentúru SITA 19-ročná Katarína Garajová. Po dobrom výkone a výbornom výsledku v tímšprinte, v ktorom spolu s Alenou Procházkovou skončili na 7. mieste, si trúfa na úspech aj na skejtovej desiatke. Najmä preto, lebo skejtová technika jej sedí viac ako klasika. "Rada by som sa dostala pod sto FIS-ových bodov. Keby sa mi darilo a zvládla by som to pod deväťdesiat bodov, získala by som právo štartovať vo Svetovom pohári. To by bolo skvelé," doplnila optimisticky mladá Liptáčka.

Jej o tri roky staršia a skúsenejšia reprezentačná kolegyňa Alena Procházková sa už po úvodnom šprinte, v ktorom si 13. miestom zlepšia životné maximum, sťažovala na zdravotné problémy. "Stále nie som v poriadku. Beriem antibiotiká, trochu sa mi to po šprintoch zhoršilo. Vôbec preto neviem, čo so mnou spravia preteky. S lekárom sme sa rozhodovali, či vôbec mám nastúpiť. Konečné slovo padne až ráno pred štartom, zatiaľ to vyzerá tak, že pôjdem," nestráca nádej banskobystrická vysokoškoláčka, ktorá si pred mesiacom zo Svetovej zimnej univerziády v Turíne priviezla dve strieborné medaily. Obavy má aj z počasia. "Opäť hlásia zmenu, prognózujú sneženie, potom má pršať. Bude problémom správne namazať. Už aj pri stabilnom počasí je voskovanie problémom, sneh je iný ako v Európe, pokračovala Alena Procházková.

Jej slová potvrdil aj tréner Ján Valuška. "Problémy majú všetci, sneh je totiž úplne iný, než na aký sme zvyknutí. Pri tej istej teplote ako u nás musíme dávať iné vosky ako doma. Štruktúra snehu je odlišná. Skúšame každý deň rôzne kombinácie, rôzne štruktúry lyží. Dopredu máme pripravené najmenej tri páry lyží podľa predpovedí počasia. Keď to vyjde tak, ako hlásia, je to dobre, ale tu treba prognózy brať s rezervou. Počasie sa rýchlo mení. Teraz je mínus osem, na utorok hlásia plusové teploty, sneženie, ktoré má prechádzať do dažďa. Bude náročné trafiť správnu ´mázu´," neskrýval obavy Ján Valuška.

V sobotných pretekoch mužov v skiatlone bolo množstvo pádov, rozvírilo to debatu o bezpečnosti sapporských tratí. V nedeľu v pretekoch žien na takmer identickom okruhu však fotografi na exkluzívne zábery padajúcich lyžiarok čakali márne. "Trať je náročná. Na okruhu je dlhé tiahle stúpanie, potom prudké nebezpečné zjazdy. Videli sme, ako padali muži na skiatlone, nebude to jednoduché. V intervalovom štarte je to však o niečo jednoduchšie, pretože sa do zákrut nerúti celá skupina, mám možnosť držať si tempo, ktoré mi vyhovuje. Verím, že mne sa pády vyhnú," verí si Alena Procházková. O ambíciách však nechala hovoriť trénera. "Škoda, že Alena nie je zdravotne v poriadku. Formu totiž má vynikajúcu. Myslím, že v jej silách by bolo umiestniť sa do dvadsiateho miesta, v tomto stave bude však úspechom, ak skončí v tridsiatke. U Katky Garajovej by som za veľmi dobrý výsledok považoval taký odstup za víťazkou, aby sa dostala pod deväťdesiat FIS-bodov. Myslím, že by na to malo stačiť umiestnenie na konci prvej polovice štartového poľa, teda okolo štyridsiateho miesta," uzavrel Ján Valuška.

Titul majsterky sveta z Oberstdorfu 2005 bude obhajovať Češka Kateřina Neumannová. Voľná desiatka je jej najsilnejšou disciplínou. Okrem nej by karty chceli miešať líderka celkovej klasifikácie vo Svetovom pohári Fínka Virpi Kuitunenová, ktorá v nedeľu vzdala preteky v skiatlone, skvelú formu ukázala nestarnúca Ruska Oľga Zavialovová, stále akosi v tieni svojich najlepších výsledkov ostáva Nórka Marit Björgenová, na medaily si robia chuť aj Nemky. Všetko to sľubuje dramatické preteky. Prvá pretekárka sa na trať vydá 30 sekúnd po 7.00 SEČ.


Poradie v pretekoch na 10 km voľnou technikou na predchádzajúcich MS 2005 v Oberstdorfe:

1. Kateřina Neumannová (ČR) 26:27,6 min, 2. Julia Čepalovová (Rus.) +1,2 s, 3. Marit Björgenová (Nór.) +15,2,... 59. Alena Procházková +4:38,5, 62. Barbara Blašková (obe SR) +4:48,5


Súvisiace články