Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Procházková má na šprint v Soči najlepší vek

Alena Procházková. (Autor: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)
Ondrej Gajdoš|25. okt 2013 o 20:55

Slovenská jednotka v lyžiarskej bielej stope skončila na troch posledných MS vždy v prvej desiatke. To je jej cieľ pre olympiádu.

BRATISLAVA. Skúsený lyžiarsky tréner Ján Valuška považuje za najlepší vek pretekárky v bežeckých disciplínach 28 až 32 rokov. Práve v tejto kategórii je teraz jeho zverenkyňa Alena Procházková, ktorá sa pripravuje na svoju tretiu zimnú olympiádu.

Na posledných troch majstrovstvách sveta 2009, 2011 a 2013 dosiahla pretekárka Slávie UMB Banská Bystrica v šprinte zakaždým umiestenie v prvej desiatke. To je cieľ slovenskej jednotky na bežkách aj v Soči.

V Soči pôjde aj tímšprint a skiatlon

„Príprava nám zatiaľ vychádza podľa plánu, v uplynulých dvanástich dňoch sme trénovali na snehu na Dachsteine,“ povedal Valuška po návrate domov. Na rakúskom ľadovci sa v tom čase pripravovali na sezónu aj Poľky na čele s Justynou Kowalczykovou, ruské i francúzske pretekárky.

„V porovnaní s vlaňajškom sme tohto roku pridali jeden tréningový blok vo vysokohorskom prostredí navyše a viac sme sa zamerali na korčuliarsku techniku, keďže šprint na olympiáde sa teraz pôjde voľne. Alena zvládla prípravu aj po zdravotnej stránke. Uvidíme, ako sa bude cítiť, keď sa koncom novembra rozbehne Svetový pohár, záťaž sa zvýši a pribudne cestovanie.“

Dvadsaťdeväťročná Procházková si trate v Soči vyskúšala v pretekoch SP v minulej sezóne, profilom by jej mali sedieť. Okrem svojej hlavnej disciplíny chce nastúpiť aj v skiatlone a v tímovom šprinte, kde zatiaľ prichádza do úvahy vo dvojici s Danielou Kotschovou.

Do pohára pôjde z plnej prípravy

Na budúci týždeň zamieri Procházková s trénerom na prípravu za severný polárny kruh, vo fínskom Muoniu si 15. - 17. novembra otestuje formu v pretekoch FIS.

V Kuusame vstúpi do Svetového pohára, pred štyrmi rokmi tam stála na stupni víťazov.

„Teraz začneme Svetový pohár z plného tréningu a formu budeme postupne vylaďovať, aby kulminovala vo februári v olympijských pretekoch,“ vravel Valuška.

Zimné olympijské hry v Soči môžu byť vrcholom v kariére Aleny Procházkovej. V januári 2009 vyhrala v kanadskom Whistleri šprint klasickou technikou SP a už niekoľko rokov patrí na najkratšej trati do svetovej špičky.

Súvisiace články