Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Procházková je šiesta na svete

Alena Procházková (v červenom) dosiahla na Holmenkollene po víťazstve v šprinte Svetového pohára vo Whistleri 2009 ďalší vrchol svojej kariéry. (Autor: TASR)
Ondrej Gajdoš|24. feb 2011 o 19:57

Finále – to je malý zázrak, vravel tréner Valuška. Najlepšej slovenskej bežkyni na lyžiach nevyšla sobotňajšia generálka, vo štvrtok sa necítila vo forme, a predsa dosiahla svoj najlepší výsledok na MS.

OSLO, BRATISLAVA. Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní na Holmenkollene sa pre slovenskú reprezentáciu začali nečakane úspešne - Alena Procházková sa v šprinte voľnou technikou prebojovala až do finále a skončila na 6. mieste. Je to jej najlepší výsledok pri piatom štarte na šampionáte.

„Keby mi ráno pred pretekmi niekto povedal, že budem vo finále, asi by som sa len zasmiala," povedala do telefónu pre SME 26-ročná Banskobystričanka. „Po nevydarenej sobotňajšej generálke v Drammene som si neverila, necítim sa v najlepšej forme. O to viac sa teším, že som šprint zvládla."

Kvalifikácia: Až 25. čas

Procházková sa pred piatimi dňami v pretekoch Svetového pohára nedostala v šprinte z kvalifikácie, v Drammene skončila smoliarsky na 31. mieste. Do vyraďovacej fázy postupuje tridsať najlepších.

Vo štvrtok dosiahla v kvalifikácii na 1335 m dlhej trati pod mostíkom 25. najlepší čas. Postúpila s neveľkou rezervou.

Vo štvrťfinále sa dostala do behu so Slovinkami Višnarovou a Fabjanovou, ktoré vytvorili na čele dvojblok a v prvom stúpaní sa sústredili na pravú stranu, kde sa chystala zaútočiť Fínka Lahteenmäkiová. Tento moment šikovne využila z druhej strany Procházková a z 5. miesta sa dostala na špicu. V stúpaní pred cieľom ju predstihla Fabjanová, ale postupové druhé miesto si slovenská pretekárka udržala aj vo finiši pred Nemkou Fesselovou.

„Štvrťfinále a potom aj semifinále boli dnes moje najvydarenejšie behy," vravela Alena. „Lyže mi išli dobre a najmä v stúpaniach som mala na súperky. Všetky nás hnala dopredu fantastická atmosféra, akú vedia vytvoriť len diváci v Nórsku."

V semifinále skončila štvrtá za favoritkami Björgenovou, Majdičovou a Follisovou. Postúpila zásluhou rýchlejšieho času, než mala víťazka druhého behu Fabjanová.
„Už účasť vo finále bola pre nás ako malý zázrak," doplnil tréner Ján Valuška.

Vo finále už nešli lyže

V šesťčlennom finále bežala Procházková od štartu do cieľa na poslednom mieste. „Servismani mi za krátky čas po predchádzajúcom behu nestačili pripraviť lyže, nešli mi," vysvetľovala. Súboj o medaily sledovala v cieľovej rovinke na diaľku. „Björgenová si titul zaslúžila. Celú zimu má vynikajúcu formu, na domáci šampionát sa špeciálne pripravovala."

Slovinka Majdičová sa v nórskych médiách nelichotivo vyjadrila na adresu Björgenovej. Preto, že má výnimku a berie lieky proti astme, ktoré ju vraj v pretekoch zvýhodňujú. Podobné výhrady mala pred časom aj Poľka Kowalczyková. „Neviem sa k tomu vyjadriť, nie som lekárka," poznamenala Procházková.

Na včerajší večer pripravovala slovenská výprava menšie oslavy. „Dáme si nejakú kávu," zasmiala sa po pretekoch Alena.

Latka je vysoko

Na MS chce nastúpiť aj v ďalších disciplínach: v skiatlone, v pretekoch na 10 km klasicky, tímšprinte i v behu na 30 km voľne.

Pre slovenskú výpravu postavila v úvode latku vysoko. Ťažko sa bude prekonávať jej včerajšie 6. miesto.

Procházková na MS

  • 2011 - 6. miesto v šprinte
  • 2009 - 7. miesto v šprinte (dobehla ôsma, neskôr pre doping diskvalifikovali Rusku Matvejevovú)
  • 2007 - 13. miesto v šprinte
  • 2005 - 17. miesto v šprinte
  • 2003 - 49. miesto na 10 km klasicky

Súvisiace články