Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Procházková doladí formu za polárnym kruhom

Alena Procházková vyhrala preteky Svetového pohára vo Whistleri 2009 a celkove päť razy stála na stupni víťazov. Vysoké ciele má aj v nadchádzajúcej zime. (Autor: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)
Ondrej Gajdoš|27. okt 2011 o 18:58

Alene Procházkovej ubudli v šprinte dve rivalky – Talianka Follisová i Slovinka Majdičová ukončili kariéru.

BRATISLAVA. Najväčšou nádejou slovenského bežeckého lyžovania bude aj v novej sezóne Alena Procházková.

Pretekárka Slávie Ekonóm UMB Banská Bystrica vybojovala v minulej zime na majstrovstvách sveta v Osle 6. miesto v šprinte voľnou technikou. Dve súperky, ktoré na šampionáte skončili pred ňou - strieborná Talianka Arianna Follisová i bronzová Petra Majdičová zo Slovinska - už skončili s aktívnou kariérou.

„Konkurencia bude na prvý pohľad slabšia, ale prídu mladé pretekárky najmä zo širokej základne v severských krajinách,“ povedala 27-ročná Procházková, ktorá už pozná, ako chutí víťazstvo vo Svetovom pohári.

Okrem prvenstva v kanadskom Whistleri 2009 stála aj v ďalších štyroch pretekoch na stupni víťazov - zakaždým v šprinte.

Optimisti

„Šprint zostáva mojou prioritou aj v novom ročníku, no chcem bodovať aj na dlhších tratiach,“ vravela zverenkyňa trénera Jána Valušku.

„Testy pripravenosti pred sezónou ukazovali vyššie hodnoty ako vlani v takomto čase, a tak sme napriek obmedzeným možnostiam na sústredeniach v zahraničí optimistami.“ V celkovom poradí Svetového pohára skončila Procházková vlani s 315 bodmi na 22. mieste.

V súboji o malý krištáľový glóbus v šprinte nazbierala 149 bodov, čo stačilo na 18. miesto. Viac jej nedovolili opakujúce sa zdravotné problémy s dýchacími cestami.

Tak musela odstúpiť z dobre rozbehnutého seriálu Tour de Ski a predčasne odišla aj zo svetového šampionátu v Nórsku.

„Prospel mi letný pobyt v Chorvátsku pri mori, v prí?prave som nemala ťažkosti so zdravím. Verím, že mi to vydrží aj v zime.“

Už bez fyzioterapeuta

Finančné suchoty v Slovenskej lyžiarskej asociácii poznamenali aj prípravu našej bežeckej jednotky. Viac než v minulosti trénovala doma a v realizačnom tíme si už nemohla dovoliť fyzioterapeuta.

„Na sústredeniach v zahraničí sme sa ubytovali v apartmánoch, aby sme si mohli sami variť,“ pridala ďalší úsporný bod.

„No celkove môžem byť s prípravou spokojná. Stihli sme júlový tréning na ľadovci Dachstein, augustovú vysokohorskú prípravu v Livigne. V októbri ma na rakúskom ľadovci sprevádzala talentovaná juniorka Barbora Klementová. Mohlo by z nej niečo byť.“

Tento týždeň už Procházková začne dolaďovať formu za severným polárnym kruhom vo fínskom Muoniu.

Začne v Kuusame

Do Svetového pohára vstúpi Alena 25. novembra šprintom klasickou technikou v Kuusame, kde pred dvoma rokmi skončila na treťom mieste.

„Vrcholom zimy bude Tour de Ski a ďalšie preteky Svetového pohára,“ povedala o svojich cieľoch. „V šprinte chcem opäť behať vo svetovej špičke. Cítim, že prichádzam do svojich najlepších pretekárskych rokov.“

Súvisiace články