Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Probala zvažuje ukončenie kariéry

Šiel aj cez kŕče. Juraj Probala musel proti Kubínu prekonávať v závere aj kŕče. (Autor: Veronika Janušková)
Sportnet|Publikované 23. apr 2009 o 22:00

Sobotňajším duelom na Interi sa sezóna skončila pre basketbalistov Slávie TU Košice. Už pred ním však bol neslávny osud technikov spečatený. Z extraligovej spoločnosti vypadávajú.KOŠICE. Pred dvoma rokmi majstri Slovenska klesli až na úplné dno a v ťažkých finančných podmienkach najvyššiu súťaž neudržali.

Príliš si to pripustili

Aj napriek akútnemu nedostatku peňazí mali Košičania karty rozdané výborne. Stačilo im doma poraziť v predposlednom kole poraziť Dolný Kubín a extraligovú kožu by si zachránili. Kľúčový zápas však nezvládli, napriek výhode domácej palubovky ho prehrali, a tak sa z udržania v najvyššej súťaži tešili Oravčania. "Bol to neskutočný skrat, príliš sme si pripustili, že musíme. Pritom nemali sme prečo, veď v horšej pozícii bol Kubín, ktorý hral vonku. Dôležitosť zápasu nás zväzovala, hlava chcela, ale nohy neposlúchali," vracia sa k prehre, ktorá spečatila košický osud krídelník Juraj Probala.

Príčina už v minulosti

Kubínčania pôsobili živšie, a tak sa nedá iné, len konštatovať, že sa radovali zaslúžene. Košickí hráči akoby boli až príliš poznačení permanentným dvojročným bojom o záchranu v náročných podmienkach, na čo neboli predtým zvyknutí. "Pre mňa osobne to bola jedna z najhorších sezón. Ako všade v živote, každý dôsledok má svoju príčinu, ktorú vidím v tom, čo sa udialo po majstrovskej sezóne. Ťažko sa robia zázraky, keď nie sú peniaze, bez nich to dnes v športe nejde. Všetci sme chceli extraligu zachrániť, v tomto máme svedomie čisté. Na to, za akého outsidera sme boli považovaní a že sme mali všelijako pozliepaný káder, sme v priebehu sezóny vo viacerých zápasoch ukázali, že hrať vieme. Chýbal nejaký krok, neprislúcha mi hodnotiť aký. Nikomu však nič nevyčítam, mali sme to v rukách my hráči."

Preťažené koleno

Probala sa už v priebehu tejto sezóny pohrával s myšlienkou na koniec svojej vrcholovej kariéry. Keďže technici hrávali v tomto ročníku ako amatéri zadarmo, musel sa živiť civilným zamestnaním a nebolo ľahké to skombinovať. Navyše, ani po zdravotnej stránke to uňho nebolo ono. Je teda možné, že posledný tohtosezónny zápas na Interi bol aj rozlúčkou tohto basketbalistu s pozíciou hráča. "Toto leto rozhodne. Máme nejaké ponuky, no zvážiť musím aj zdravotný stav. Druhé koleno, ktoré nebolo operované, sa preťažilo. Mám aj svoj vek, musím myslieť i na zabezpečenie a presvedčil som sa, že šport nie je na Slovensku istota. Skôr hľadím smerom k civilnému zamestnaniu. Ak by som mal pokračovať s basketbalom, musel by som mať na stole fakt výnimočnú ponuku, ktorá by mi finančne vynahradila aj to, čo som stratil túto sezónu, keď som hral zadarmo."

Doplatil menom

Slávia TU by mala hrať v budúcej sezóne, ak sa prihlási, prvú ligu. Zrejme však už bez Probalu. "Bolo by to zase len trápenie a stresy kombinovať to so zamestnaním. Basketbalu by som však rád pomáhal naďalej." Jeden zo symbolov vydarenej generácie košických odchovancov, ktorá roky bavila divákov, netají, že posledné sezóny ho aj psychicky vyčerpali. "Keď vidím, ako to ide Spišiakom v zostave s mojimi bývalými spoluhráčmi Nuberom, Mišinským, Bučákom, môžem len závidieť. Ja som ostal v Košiciach a doplatilo na to len moje meno." V tejto súvislosti - nemal aj Probala pred sezónou nejaké ponuky, aby sa aj on mohol pobrať za lepším a nemusel sa trápiť v košických amatérskych podmienkach? "Nejaké ponuky boli, ale bolo sľúbené, že v Košiciach od januára nejaké peniaze budú. Nestalo sa však. Nikomu to nevyčítam, iba to konštatujem. Viem totiž, že ľudia v klube sa snažili robiť pre záchranu všetko. Bolo by odo mňa hlúpe odísť a nechať to v Košiciach tak. Chcel som pomôcť, aby sa tu extraliga zachránila, lebo ja som až do konca veril, že sa to podarí," vysvetlil 29-ročný basketbalista.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.