Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Privetstvujem Spartak!

Sportnet|Publikované 13. nov 2002 o 23:00

A máme ďalšieho do partie. Privetstvujem Spartak. "Valencianistas" mu naložili v utorok večer pekný rozlúčkový prídel. Kým ukrajinský gólman Levický

(ten, ktorý z Francúzska po pasovej afére odchádzal pred dvoma rokmi s takou hanbou) lovil loptu zo siete trikrát, jeho spoluhráči neboli schopní odpovedať ani raz. Moskovčania nezískali vo svojej skupine Ligy majstrov ani bod, pripojili sa tak duu, ktoré to "dokázalo" predtým.

Prvým nulabodovým bol slovenský majster spred piatich rokov. 1. FC Košice začali svoju púť skupinou B Ligy majstrov 1997/98 v Čermeli 17. septembra 1997 prehrou s Manchestrom United (0:3), pokračovali prehrou v Rotterdame s Feynenoordom (0:2), domácou s Juventusom (0:1), na Delle Alpi opäť s Juventusom (2:3, góly Košíc: 66.Ljubarskij, 71. Ferrara - vl.), pokračovali repete - výsledkom na Old Trafforde (0:3), boje v skupine zakončili 10. decembra 1997 prehrou doma s Feyenoordom. Gól v tomto nezáživnom a premrznutom zápase dal v 81. minúte Van Bronckhorst, 1. FC teda na trase jeden bod - nula bodov delilo pár minút. Skóre 1. FC - 2:12.

Od košickej éry v LM už bolo pár nulabodových kandidátov. Belgické Lierse (1 bod, skóre 3:12) skončilo v sezóne 1997/98 svoju F - skupinu (Monaco, Sporting, Leverkusen) s jedným bodom (Huistra doma proti lisabonskému Sportingu vyrovnával v 88. minúte...), v sezóne 1998/99 rakúsky Sturm Graz zabodoval v C - skupine (Inter Miláno, Real Madrid, Spartak) bezgólovou remízou v Moskve proti Spartaku (celkovo 1 bod, 2:16). V sezóne 1999/2000 štokholmský AIK uhral v B - skupine (Barcelona, Florencia, Arsenal) doma 0:0 s Florenciou. V tej istej sezóne, pravda, už v 2. fáze LM prehral Rosenborg Trondheim svoje zápas s Realom i Kyjevom, bodoval (1:1) akurát doma s Bayernom, čím sa stal ďalším jednobodovým celkom.

V minulej sezóne sa po bojoch v skupine F Ligy majstrov pridal ku Košiciam turecký Fenerbahce Istanbul. Ten podľahol Barcelone 0:3 a 0:1, Leverkusenu dvakrát 1:2, Lyonu 0:1 a 1:3, so skóre 3:12 samozrejme obsadil 4. miesto. A Turci sa stali druhým tímom v pohárovej Európe, ktorý to dokázal. So skóre 3:12. Posledným zápasom zverenca Mustafu Denizliho bol ten na Nou Campe, Rivaldo v ňom víťazstvo Barcelony zabezpečil z priameho kopu v nadstavenom čase!

Takže máme už troch. Pre našu útechu, moskovský Spartak bol najsuverénnejším nulabodovým. S Valenciou si v skupine B zahral dvakrát rovnako (0:3 a 0:3), s Bazilejom si zahral dvakrát rovnako (0:2 a 0:2), s Liverpoolom si zahral dvakrát nerovnako, o to tragickejšie (1:3 a 0:5). Ani len náznak boja o remízu, ani náznak čo len jednogólovej prehry. A skóre 1:18 bude ťažko prekonateľné.

Košičanom tak Spartak spravil dvojnásobnú radosť, aj keď tá druhá je skôr hypotetická a navyše by v sebe mala škodoradostný odtieň... Tá prvá je o tom, že do svojej skupiny LM sa Košičania dostali práve cez zverencov Romanceva. Ten je určite kandidátom na nešťastníka roka, po výbuchu na MS 2002 v pozícii trénera zbornej vybuchol aj ako tréner klubu.