Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Prišiel z MS a na druhý deň už zarezával v práci, koho si rozhodcovia nevšímali, ten sa lúčil s vidinou finále

Sportnet|Publikované 1. nov 2002 o 23:00

Košice - Nie každému slovenskému reprezentantovi sa podarilo zažiariť na uplynulých majstrovstvách sveta kulturistov tak ako Igorovi Kočišovi. Však

kráľ môže byť aj tak iba jeden, ale ani ostatní naši, čo vystúpili na káhirské pódium, nerobili vonkoncom iba štafáž nášmu šampiónovi. To platí aj o Štefanovi Havlíkovi (na snímke), ktorý súťažil do 90 kilogramov. Ešte v stredu, keď sme s ním hovorili, nevedel, na ktorom mieste vlastne celkove skončil, ale nebol z toho nesvoj. Jasné však bolo to, že do záverečných zápolení o medaily sa nedostal.

"Nie som už nervózny, veď napätie už opadlo. Psychicky som uvoľnený, lebo je po všetkom. Pred podujatím ma prenasledovali obavy, ako sa vyrovnám sám so sebou a so súpermi, teraz je to už pohodička, poznamenal košický borec, odchovanec klubu Pro Body, ktorý momentálne súťaží za Trenčín. Vzápätí prekvapil slovami, že trénuje stále ďalej, lebo sa necíti byť unavený, aby si musel dávať nejaký ten týždeň pauzu. "Čaká ma ešte fotenie Španielsku, oslovila ma jedna firma, preto sa musím udržať vo forme. Veď mi za to zaplatia." Vlani na MS skončil ôsmy, tento rok hodlal ísť do finále. "Pred rokom som mal bližšie k postupu medzi najlepších a stále som presvedčený, že som tam mal figurovať. V Egypte to bolo iné v silnejšej konkurencii 35 pretekárov, ktorí boli naozaj kvalitní. A je jedno, či kulturista skončí za takýchto okolností šiesty, desiaty alebo dvanásty. Lebo všetko mohlo byť aj naopak." Už pri porovnávačkách Števovi napadlo, že finálová účasť mu zrejme ujde. Mal dobré tušenie. "Čím skôr je borec vyvolaný rozhodcami, ktorých je dovedna jedenásť, tým je šanca na úspech väčšia. Ak si vás prví piati-šiesti arbitri nevšimnú, nie je to dobré, je to zväčša stratené. Mňa vyvolali len raz, vari pri ôsmej porovnávačke. Zvyšok času som si odstál..." Lenže výnimka aj v tomto prípade potvrdzuje pravidlo: jeden z rivalov - český pretekár - bol tiež vyvolaný v Káhire len raz a predsa skončil šiesty. "Všetko závisí od úrovne pretekárov a teraz prišli naozaj samé skvosty. Vedľa mňa sa postavili traja majstri sveta, pritom všetci už viackrát dominovali na takomto podujatí. Spravidla oni boli stále vyvolaní a k nim si rozhodcovia zavolali "svojich" kulturistov." Slovenský rozhodca Peter Uríček síce rozhodoval aj deväťdesiatku, ale ako Havlík poznamenal, pomôcť mu nemohol, lebo Uríček mal poradové číslo desať. "Formu som mal dobrú, lenže ostatní boli ešte lepší. Treba viac cvičiť a pripraviť sa tak, aby nabudúce zostalo menej tých, čo ma predbehnú," realisticky zhodnotil dianie východoslovenský zástupca. Na budúci rok ešte nevie, či obsadí iba ME alebo MS alebo oba vrcholy. Rozhodne sa potom, čo si utrasie poznatky z tejto sezóny.

Ďalším, ktorému ušla finálová pozícia, bol Vladimír Krištof, ktorý sa prezentoval do 65 kg, člen Power clubu Prešov. Podľa jeho odhadu by mu malo patriť 7.- 8. miesto. "Bol som vyvolaný s najlepšími a to bolo nádejné, domnievali sme sa, že postúpim. Nevyšlo to však. Možno i preto, že som bol prvý raz na svetovom šampionáte a okrem toho iba dvaja či traja Európania sme účinkovali v tejto kategórii. Prevahu medzi dvadsiatimi súťažiacimi mali zástupcovia z ázijských krajín." Práve kulturisti z týchto končín sú predurčení na ľahšie hmotnosti, veď sú od prírody nižší. Šesťdesiatpäťka sa vyvíjala v znamení tradičného duelu majstra sveta Santosa z Brazílie a domáceho Egypťana El Alaya. Títo dvaja sa "bijú" už rad rokov o prvé dve priečky. "S mojou výškou by som skôr pasoval do sedemdesiatky. Ázijskí súperi sú pomenší a na nich tie kilogramy viac ukážu, urobia lepší dojem. Svalstvo na takýchto postavách viac vynikne." Vlado si už stačil pozrieť videozáznam a všimol si, že na hrúbke chrbta musí popracovať. Dačo z tejto slabinky sa mu síce podarilo odstrániť, ale ešte je čo cifrovať v rozvoji svalovej hmoty. Má však iba 26 rokov a kariéru pred sebou. Nováčikovský debut zvládol nad očakávanie, možno až prekvapil, hoci pred odletom do dejiska si trúfol vysloviť ambíciu, že chce byť finalistom. "Veril som si, nebola to nafúkanosť. Aj tak som rád, že pri premiére som takto skončil a neurobil si hanbu." V ďalšej sezóne si možno urobí súťažnú pauzu. "Začnem sa pripravovať do sedemdesiatky a nevylučujem, že na jar 2004 sa ukážem na európskom šampionáte. Za uplynulý rok som sa dosť vyšťavil fyzicky i psychicky, potrebujem trošku poľaviť v tempe. Odkrútil som si "Európu" i "svet", kým ostatní kolegovia sa sústredili iba na Egypt. Pre mňa to bola teda väčšia záťaž," riekol sympatický kulturista, ktorý na druhý deň po návrate z MS už zarezával v práci. Iba vyznavači tzv. malých odvetví sú schopní takej skromnosti a pokory, ktorá ich naozaj zdobí.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.