Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Prihrávky Pintéra boli ozdobou futbalu

Kúzelník Nie náhodou. Gólové prihrávky Pavla Pintéra boli na centimeter presné. (Autor: Róbert Berenhaut)
Sportnet|Publikované 24. jan 2014 o 00:00

Nikdy si neobliekol dres reprezentačného áčka, ale napriek tomu bol ako v Košiciach, tak na celom Slovensku uznávaným futbalistom.

Odchovanec liahne VSS si získal uznanie vyspelou technikou, myslením, mimoriadne presnými, vari inžinierskymi prihrávkami i centrovanými loptami. Vďaka týmto schopnostiam sa stal veľkou oporou žlto-modrých i miláčikom bariér.

KOŠICE. Táto charakteristika je šitá na mieru pre bývalého stredopoliara strojárov Pavla Pintéra (nar. 22. januára 1934), ktorý v roku 1951 získal v mladšom doraste Dynama ČSD titul čs. majstra a o rok si korunu šampióna vyslúžil aj v staršom doraste VSS Košice.

Koncom päťdesiatych a začiatkom šesťdesiatych rokov strojári hrali pod hlavičkou Jednoty. Práve počas jeho aktívnej činnosti boli veľa rokov v II. lige, takže na konte mal iba 85 prvoligových zápasov, v ktorých strelil 8 gólov. Tieto čísla ani dnes nič neuberajú z jeho umenia, ktorým rozdával radosť a potešenie.

Po otcovi zdedil umenie maliara a v kopačkách, ktoré obúval popri každodennom zamestnaní, si pravidelne vyslúžil vysoké hodnotenie. Aj zásluhou toho dvakrát obliekol dres celku Levíčat ČSR. A to nebola maličkosť. V tých časoch sa totiž na hráčov do 23 rokov veľmi nepamätalo.

Prezrádza to aj skutočnosť, že Pintér svoju premiéru absolvoval 5. júla 1953 v Karl-Marx-Stadte proti NDR, keď táto veková skladba nastúpila od roku 1938 iba na svoj siedmy medzištátny zápas, prehrala ho 0:1 s deviatimi Slovákmi. Potom nastúpil aj 2. mája 1954 v Bratislave v remízovom zápase 1:1.

Sedem rokov v lige

Už mal 24 rokov, keď po prvý raz obliekol prvoligový dres. To 10. augusta nastúpila Jednota v Pardubiciach. Zaujímavé je, že svoj prvý gól strelil v odvete práve proti tomuto súperovi. Na svoj posledný ligový zápas nastúpil na jar 1965 v 20. kole proti Tepliciam. To už Pali mal 31 rokov preč.

Aký to bol vynikajúci hráč, to najlepšie vedel oceniť jeden z najlepších ligových strelcov Ján Strausz, ktorý hovoril, že Pintér dokázal tak presne centrovať, že stačilo len vyskočiť a lopta mu ešte učesala frizúru. Po skončení aktívnej činnosti urobili vo VSS dobrý krok, keď Palimu dali možnosť pracovať s mlaďou.

Škoda, že odišiel predčasne, lebo mlaď má málo oddaných futbalových učiteľov. Nehovoriac, že mal iba 52 rokov, ale 26. október 1986 mu dal definitívu na tomto svete. Teraz si naňho spomíname preto, že by mal 80 rokov...


Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články