Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Prieskum: Dve tretiny tenistov vedia o dopingových hriešnikoch

Bývala svetová jednotka Maria Šarapovová stále nemôže hrať po pozitívny nález na meldónium. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 6. okt 2016 o 12:28

Antidopingový program v tenise je ako Mickey Mouse, tvrdí dodávateľ nepovolených látok.

BRATISLAVA. Medzinárodná tenisová federácia (ITF) nerobí dosť pre potlačenie dopingu v tomto športe, znie záver analýzy ESPN v kontexte riešenia kauzy Rusky Marie Šarapovovej.

"Web Outside The Lines /OTL/ dospel k záveru, že reputácia tenisu je spochybnená laxnými antidopingovými aktivitami," napísal Mike Fish z ESPN.

V plávaní i cyklistike chytia viac podvodníkov

OTL referuje, že ITF má povážlivo chabú úspešnosť v tejto sfére. Podľa ESPN s odvolaním sa na Svetovú antidopingovú agentúru (WADA) za rok 2014 odhalila ITF v priemere len jedného previnilca z 985 testovaných, zatiaľ čo v plávaní (FINA) bol pomer 1 z 520, v cyklistike (UCI) 1 z 296 a v atletike (IAAF) 1 z 274.

"Nezdá sa to byť náhoda," znie titulok.


ESPN urobila prieskum, na ktorý pri prísľube zachovania anonymity pristúpilo 31 tenistov. Z nich 65 % vyjadrilo názor, že aktivita ITF v boji proti dopingu nie je dostatočná a osobne vedia o hráčoch užívajúcich zakázané podporné prostriedky.

Testovanie bolo ľahkovážne

Nemenovaný dodávateľ nedovolených podporných látok pre OTL uviedol, že preparáty od neho odoberalo alebo odoberá 12-15 bývalých či terajších tenistov. Tenisový antidopingový program označil za "Mickey Mousa" roky fungujúceho "staromódne": "Testovanie dlhodobo bolo ľahkovážne. Robili ho len pre dojem. Nikdy nechytili žiadneho z mojich klientov."

Výkonný riaditeľ vedeckého a technického oddelenia ITF Stuart Miller pre OTL povedal, že ITF vlani testovala 1032 hráčov, a upozornil: "Pri dostatku finančných prostriedkov by sme denne skontrolovali každého športovca na všetky látky. Ak je tu užívanie, na ktoré sme neprišli, samozrejme, som z toho frustrovaný."
 

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články