Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Příbramský paradox: prestupom trénera Chovanca si mohli polepšiť i hráči

Sportnet|Publikované 30. dec 2002 o 00:00

Košice/ Trnava - Kamil Čontofalský v Bohemians, Miroslav Seman v Českých Budějoviciach, do Sparty sa na hosťovanie vracajúci Vladimír Labant...

Jedným z bývalých tigrov je i záložník Marily Příbram Róbert Novák (na obr.), odchovanec trnavského Spartaka, ktorý má za sebou okrem rodného klubu pôsobenie v Dukle Písek, Senici, Trenčíne, Slušoviciach, Zlíne, Dubnici, bratislavskom Slovane a práve v 1.FC Košice. Zhovorčivého futbalisti sme zastihli v Trnave, kde strávil zhruba tri týždne, jeho klub začína s prípravou 3.januára.

*****

Příbram je po jeseni na 8. mieste, s 19 bodmi.

"A vládne nespokojnosť! Dostali sme taký záväzok, že máme byť do štvrtého miesta. Samozrejme, s tým, že čím lepšie to bude, tým lepšie pre nás. Takto nás čakajú nejaké postihy, aj finančné. Bolo to náročné. Spojili sa dva manšafty, Drnovice a Příbram. Z Drnovic došlo asi 10 - 12 futbalistov, bolo nás teda tridsať. Z nás si vybrali 22 hráčov pre ligu. Aj preto tu vládne sklamanie."

Hráči, ktorí už v tíme sú, asi nie sú nadšení, keď dôjde ku takému prílevu z iného klubu. Ako to chápala kabína Marily?

"Záleží na tom, kto to ako chápal. Asi to nebolo veľmi šťastné riešenie. Časom sa ukázalo, že dve tretiny hráčov z Drnovic sa u nás nepresadili. Ale musím objektívne povedať, že tí chalani, čo z Moravy došli, do partie skvele zapadli, sú to fakt výborní chalani. Po hernej stránke to nebolo dobré, spravil sa veľký cisársky rez a nevydaril sa. Navyše, my sme po minuloročnej sezóne, nie veľmi vydarenej, mali veľké očakávania. Aj z tohto pohľadu to nebolo najvhodnejšie. Malo sa to doplniť troma - štyrmi vytipovanými hráčmi..."

Skóre 14:14 je zaujímavé. Málo gólov dávate, málo dostávate.

"Po tom, čo nás v 4.kole prevzal tréner Jozef Chovanec sa trochu zmenil náš štýl hry. On lipne na tom, aby sme dostali čo najmenej gólov, to bolo preňho prioritné. Takže sa stabilizoval štvorčlenný systém, skúšal sa najprv so stopérom, nakoniec hráme štyria v lajne, štyria pred nimi v zálohe. Bolo to teda postavené dosť defenzívne a tých gólov sme dostávali málo. Horšie bolo, že sme v slede prehrali tri zápasy 0:1, to už škrelo."

Akoby vám viac vyhovovali tí silnejší. Na Žižkove remíza 0:0, na Sparte 0:0, doma ste zdolali dobre hrajúcu Slaviu 2:1.

"To nás zdobí už tri roky, čo som tam. My dokážeme prehrať s reletívne slabším súperom doma a dokážeme v úlohe outsidera získať bod alebo hneď tri vonku. Ale my sme vytvorili i iný rekord novodobej českej ligy."

Aký?

"V nestrelení gólu na ihrisku vonku. Ten predchádzajúci sme prekonali o nejakú hodinu. Nám sa to podarilo asi v dvanástich zápasoch za sebou... Ale nas druhej strane, my sme získavali i dosť bodov vonku, práve za remízy 0:0. Ako ste spomínali, na Žižkove, na Sparte... Neviem, my sme si šance vytvárali i vonku. Doma sme však z nich góly dávali, vonku nie. Samozrejme, že novinári to poriadne nafukovali, každý pondelok sme to mali s titulkom: aha, rekord sa blíži..."

Z klubu odišiel tréner Kotrba, ktorý to vraj v ňom, pri pretidentovi Starkovi, mal vyárendované doživotne.

"Na jeho osobu už začínala byť averzia, dá sa povedať, že od troch štvrtín hráčov v kabíne, funkcionárov, ľudí okolo futbalu. Dôvody boli dva: bol tam veľmi dlho, po druhé jeho povaha. Agresívna, výbušná... Vedel doslova chytiť amok, to sa mu občas stávalo, dokázal pourážať ľudí, potom mu to prišlo ľúto, ospravedlňoval sa... Aj tým si dosť uškodil."

Hoci tvrdil, že momentálne nechce nikoho trénovať, rýchlo si to rozmyslel.

"Tréneri to tvrdia vždy (smiech), ale ako príde vhodná príležitosť, zaujímavá, a Olomouc, o Sparte teraz ani nehovorím, tak to akceptujú."

Čo Chovanec? Štýl sme spomínali, čo ešte priniesol?

"Priniesol taký relatívny pokoj do kabíny. Kotrba bol jeho úplným opakom, bol to búrlivák, z každého chcel dostať bojovnosť a to, čo v ňom je. Kým Chovanec je skôr taký demokrat, v kabíne je ticho, aj keď sa niečo rieši - skôr má snahu, aby sa každý vyventiloval. Takže priniesol takým pokoj. Teraz však musíme zabrať, sme ôsmi, čo je nedostačujúce, hlavne pre sponzorov."

Chovanca chcela Sparta, moskovský Spartak i Šachťor Doneck. Aká bola atmosféra v súvislosti s jeho možným odchodom?

"My sme si hovorili, že dnes je v športe ekonomika zvlášť dôležitá a v súčasnosti nie je dobrá. Ani na Slovensku, ani v Čechách. A za Chovanca by klub dostal veľké peniaze, takže mi by sme z toho profitovali tiež. Cena zaňho sa pohybovala okolo 10 - 15 miliónov, či už zo strany Donecka alebo Sparty. Klub by určite profitoval. A tých trénerov je na trhu dosť..."

V klube je Slovákom dobre známy Brazílčan Fabio Gomes. Zapadol?

"Zapadol, jasné. Fabio v kolektíve nemá problémy."

Spolupráca s ním na ihrisku?

"Je to výborný futbalista, kombinačne skvelý, po tejto stránke sa mi s ním stále hralo dobre."

Příbram vraj za Vás nevyplatil celú prestupovú čiastku 1. FC. Došlo to ku vám?

"Ja som o tom nevedel. Chalani - spoluhráči ma začali zo srandy naťahovať, že kvôli mne nedostanú výplaty. Vraj to bolo v českých novinách. Mne sa to do rúk nedostalo. Ale vraj to je i na teletexte, tam som si to už prečítal. Myslím, že tam bola spomínaná trojmiliónová cifra..."

Pokiaľ vieme, vraj chýba ešte milión korún.

"Jeden milión. Ale myslím, že to maslo byť tak, že trojmiliónová čiastka bola celá a milión ešte nie je vyplatený. Je to špecifické. Nebol som jediný hráč, za ktorého nie je niečo vyplatené. Mám za sebou dlhú kariéru, takže viem, že takých prípadov je viac. Myslím, že nám hráčom to nerobí dobrú reklamu, ak za nás niečo nie je vyrovnané. Chápem, že klubu sa každá korunka zíde. Ale na druhej strane, mám skúsenosť, že aj keď sa to vždy naťahuje, tak sa to nakoniec povypláca. Aj keď to niekedy trvá dlhší čas. Myslím však, že sa to dá do poriadku aj pre môj klub."

Vedenie 1. FC v podobnom prípade s Bohemians, kde dlho visela podĺžnosť za Čontofalského, dosiahlo ešte niečo. Je tu možnosť, že niektorí hráči Bohemians by mohli hosťovať v 1. FC Košice. Nešuchlo sa niečo podobné v Příbrami?

"Nie. O ničom takom nebola ani zmienka. Ak by sa niečo také malo týkať mňa, určite by ma už prezident klubu kontaktoval. Aj teraz, po skončení jesene, sme mali s prezidentom klubu spoločný obed a ani tam nepadla žiadna reč. Neviem... Ale čo sa týka Bohemky, neviem, či to je dobré riešenie. Bohemka teraz neoplýva nejakým dobrým kádrom. Tie Košice, no predsa, prišli tam skúsení hráči, sú tam perspektívni futbalisti. Bohemka, to neviem, tým chalanom to momentálne naozaj nejde..."

Súvisiace články