Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Priaznivci NHL sa ročníka 2004/2005 v termíne nedočkajú

TASR|16. sep 2004 o 14:40

Toronto 16. septembra (TASR) - Priaznivci najprestížnejšej hokejovej súťaže sveta pod hlavičkou NHL sa regulárneho začiatku sezóny 2004/20005 nedočkajú.

Ten mal pôvodne otvoriť svoje brány 13. októbra, majitelia klubov však rozhodli, že bez podpisu novej kolektívnej zmluvy napokon prípravné kempy neotvoria. Na stredajšej tlačovej konferencii v New Yorku to oznámila rada guvernérov NHL a vopred avizovaná hrozba výluky súťaže sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou naplnila.

Všetky doterajšie rokovania medzi predstaviteľmi NHL a hráčskou úniou NHLPA sa skončili totálnym fiaskom. Snaha o kompromisné riešenie sa zakaždým zasekla na otázke platového stropu. Majitelia žiadali, aby im nová kolektívna zmluva pomohla znížiť náklady. Podľa štatistík ligy v horizonte posledných desiatich rokov vzrástli príjmy NHL o 163 percent, zatiaľ čo hráčske platy stúpli o astronomických 252 percent. Kluby preto navrhovali zavedenie platového obmedzenia, obvyklého v iných amerických profesionálnych súťažiach. Hokejisti však s týmto návrhom nesúhlasia a rovnako ako v roku 1994 sú odhodlaní radšej "stávkovať". Pred desiatimi rokmi sa chod súťaže zastavil na 103 dní.

"Dvadsať klubov je v strate. Máme za sebou príliš veľa bankrotov a ďalšie len hrozia. Mnohí majitelia mi povedali, že hokej opustia, ak sa súčasný stav nezmení. Budúcnosť tejto hry závisí od nového ekonomického modelu, ktorý by bol spravodlivý pre všetkých. Verím, že liga stávku prežije bez väčších problémov a potom bude ešte silnejšia než predtým. Ospravedlňujem sa miliónom fanúšikov a tiež ľuďom, ktorým naša súťaž zaisťuje živobytie. Chcel by som všetkých uistiť, že som z toho naozaj veľmi nešťastný," uviedol šéf NHL Gary Bettman. Ten sa už vzdal nádeje, že brány hokejových štadiónov sa pre nový ročník slávnej hokejovej súťaže otvoria podľa počiatočného plánu. "Na najbližších 30 dní môžu mužstvá svoje arény poskytnúť na iné podujatia," dodal Bettman.

Podľa kanadského denníka Canadaďs Globe and Mail výluka spôsobí mnohé ekonomické straty, respektíve radikálne zníženie príjmov viacerých televíznych spoločností. Napríklad CBC príde v prípade, že sa sezóna nezačne, o finančný "balík" približujúci sa k 55 až 60 miliónom dolárov za vysielacie práva zo zápasov NHL. Štrajk by negatívne zasiahol predovšetkým Kanadu, v USA je v rebríčku popularity hokej až za basketbalom (NBA), bejzbalom (MLB), či americkým futbalom (NFL).

V prípade, že sa napokon katastrofický scenár naplní a k výluke príde v celom ročníku 2004/2005, prvýkrát od roku 1919 neudelia Stanleyho pohár. V spomínanom roku zabránila dohratiu finálovej série medzi Montrealom a Seattlom rozsiahla chrípková epidémia, ktorá vypukla po piatom finálovom zápase. Viacerí hokejisti sa už pred hrozbou výluky poistili podpisom kontraktov s európskymi klubmi, prípadne budú účinkovať v novovytvorenej Original Stars Hockey League (OSHL).

md ma ph

Súvisiace články