Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Pri všetkých góloch Norimbergu bol Vittek

Sportnet|9. aug 2004 o 00:00

V drese Norimbergu v sobotu absolvovali premiéru v nemeckej bundeslige až dvaja slovenskí reprezentanti. Od začiatku zápasu v Kaiserslauterne nastúpili Róbert Vittek a Marek Mintál, na súpiske chýbal zranený Samuel Slovák. Premiéra ako zo sna sa vydarila

odchovancovi Slovana Bratislava Vittekovi, hneď v prvom kole najvyššej nemeckej súťaže strelil rozhodujúci gól zápasu a výrazne sa podieľal aj na ďalších dvoch góloch svojho tímu pri prekvapujúcom víťazstve 3:1. Za stavu 1:1 si nabehol na skvelý center Schrotha a pravou nohou dostal norimberského nováčika do vedenia. Bezzubých domácich potom definitívne zrazil na kolená striedajúci Lars Müller.

Norimberg bol strelecky aktívnejší

Kaiserslautern žil futbalom už od rána. Pri štadióne rozmiestňovali svoje sily televízne štáby a postupne prichádzali fanúšikovia domácich i hostí, ktorí z Norimbergu na juhozápad Nemecka ochotne absolvovali tristo kilometrov. Do plnej kapacity Štadióna Fritza Waltera na pahorku Betzenberg chýbalo 9-tisíc ľudí, cez turnikety ich prešlo 37 828. Z toho podľa odhadov domácich novinárov mohlo byť okolo štyritisíc z tímu deväťnásobného majstra Nemecka Norimbergu (posledný titul získal v roku 1968 a hneď o rok vypadol do druhej ligy).

Hroziaca búrka sa napokon zľutovala a pred začiatkom spustila iba príjemný letný dážď, ktorý trval niekoľko úvodných minút. Už v prvej minúte prekvapili energiou nabití hostia útočnou aktivitou, Mintálovu prihrávku však Chorvát Banovič v dobrej šanci nezužitkoval. Podarilo sa mu to však v 12. minúte pri jedenástke. Vittekov dlhý pas našiel Schrotha, ktorého zastavil brankár Wiese faulom a Banovič penaltu premenil - 0:1.

Po polhodine hry videl Poliak Hajto žltú kartu za faul na domáceho Janckera, ktorý do Kaiserslauternu prestúpil po dvoch neúspešných rokoch strávených v Udine. Následne skončila tečovaná strela Altintopa vedľa a kopal sa ďalší roh. V zápase ich bolo až 18, domáci ich kopali desať. Norimberčania však domácich prestrieľali 24:14, z toho Róbert Vittek vyslal osem, zväčša presných striel.

V 33. minúte nechala obrana Kaiserslauternu Vitteka trestuhodne samého pred šestnástkou, ten však po Mintálovej prihrávke bránku o dva metre minul. V 37. minúte mal Norimberg šťastie, Seitz nastrelil ľavú žrď a odrazenú loptu nik z domácich hráčov nevrátil do prázdnej bránky. Už o minútu nastrelil tú istú žrď z vonkajšej strany navrátilec z Glasgowa Rangers Nerlinger, ktorý predtým hral aj za Dortmund a Bayern Mníchov.

Mintálov lob meter od gólu

Druhý polčas hral Norimberg veľmi dobre. Nebránil za každú cenu, naopak, stále sa vysúval dopredu. V 53. minúte mal Vittek najväčšiu šancu zápasu, po perfektnej individuálnej akcii však poranenou ľavou nohou trafil len do vybiehajúceho Wieseho. Už o dve minúty mohol zvýšiť Mintál, po Vittekovej peknej prihrávke za obranu Kaiserslauternu nádejne preloboval Wieseho, ale lopta letela vedľa.

Potom mal čistú šancu domáci Altintop, ale dlho váhal. Po nasledujúcom rohu zahral rukou vo svojej šestnástke Schroth a pokutový kop s istotou premenil striedajúci Zandi - 1:1.

Najradostnejšia chvíľa pre slovenský futbal prišla iba tri minúty po vyrovnaní. Róbert Vittek najskôr na center Schrotha číhal v ofsajde. Našťastie si počkal a v momente spoluhráčovej prihrávky bol už meter pred hranicou ofsajdu. Schrothova prihrávka prišla v pravý čas a Vittek zo 7 metrov pravou nohou trafil loptu koníčkom do siete - 1:2.

V 80. min Jancker v dobrej pozícii zbytočne prenechával spoluhráčom, ale loptu odkopli hostia, holohlavému bývalému útočníkovi Bayernu zápas príliš nevyšiel. Hneď na to v čistej šanci zaváhal Altintop a v 84. min prišiel priamy kop hostí, ktorý s výrazným pričinením Vitteka premenil Lars Müler.

Hoci na tabuli ešte dlho svietilo 1:2, bolo už rozhodnuté 1:3. Veľa domácich fanúšikov opustilo Betzenberg. Štadiónom sa ozývali víťazné pokriky "sieg, sieg, sieg" z kotla fanúšikov hostí.

Kaiserslautern - Norimberg 1:3 (0:1)

GÓLY: 58. Zandi (z pok. kopu) - 12. Banovič (z pok. kopu), 61. VITTEK, 84. L. Müller. K'LAUTERN: Wiese - Nurmela (46. Lembi), Hertzsch, Wenzel, Tchato (46. Zandi) - Mikič, Nerlinger, Altintop, Riedl, Seitz - Jancker. NORIMBERG: Schäfer - A. Wolf, Hajto, Bošacki, Wiblishauser - MINTÁL (89. Nikl), S. Müller, Larsen, Banovič (66. L. Müller) - Schroth, VITTEK (85. Daun). Pred 37 828 divákmi rozhodoval Weiner, žlté karty Wiese, Nurmela, Nerlinger - Banovič, Hajto.

Povedali po zápase

Kurt Jara, tréner Kaiserslauternu: "Samozrejme, že sme sklamaní. Norimberg hral na sto percent v obrane, ale my nie, a to bol kľúč k jeho úspechu. Spravili sme mnoho hlúpych chýb v strede poľa."

Wolfgang Wolf, tréner Norimbergu: "Konečne sme naspäť v prvej lige a môj tím ukázal všetko, čo som hráčom povedal pred zápasom. Boli sme agresívni, urobili sme tak málo chýb, ako len bolo možné a nehrali sme hlboko v defenzíve. Atakovali sme súpera po celom ihrisku. Po prvom polčase som zmenil niektoré taktické detaily, zrýchlili sme hru, čo bol základ úspechu."

Prvý polčas

1. min - Mintál vybojoval loptu hlavou, ale Banovič vystrelil vedľa.

3. min - Mintál opätovne zabojoval vo vzduchu, ale lopta skončila v aute.

6. min - Vittek samostatne unikol, obrana domácich ho zastavila faulom, ale Banovičov priamy kop skončil vedľa bránky a kopal sa roh.

12. min (0:1) - Vittek skvele vysunul dopredu rýchleho Schrotha, ktorého v šestnástke faulovali a jedenástku premenil Banovič

17. min - Vittek vysúval dopredu Mintála, obrana však jeho pokus zblokovala.

23. min - Mintál si pred šestnástkou neúspešne narazil loptu s Vittekom.

24. min - Vittek dostal koňara a musel sa dať ošetriť pri striedačke.

27. min - Mintála tvrdo, ale čisto odzbrojila domáca obrana pred šestnástkou.

29. min - Mintál pekne vysunul Schrotha, ale ten si nikým nerušený loptu posunul až za bránkovú čiaru.

30. min - Mintál odhlavičkoval loptu zo šestnástky po rohu domácich.

31. min - prvá Vittekova šanca, v ťažkej pozícii hlavičkoval do Wieseho rúk.

33. min - druhá Vittekova šanca, z hranice šestnástky loptu síce trafil dobre, ale mieril asi dva metre vedľa pravej Wieseho žrde.

39. min - Vittek vyčaroval medzi dvoma protihráčmi roh, z ktorého dal Banovič skoro gól.

41. min - Mintál vyhral hlavičkový súboj a následne jeho prihrávku zblokovala domáca obrana.

Druhý polčas

46. min - Vittek sa ocitol v šestnástke pri lopte, ale zaplietol sa s ňou.

48. min - Mintál prihral Vittekovi, ktorému loptu vypichli.

53. min - tretia šanca Vitteka (zatiaľ najvyloženejšia), individuálne oklamal dvoch obrancov, ale sám pred brankárom ho ľavou nohou nastrelil.

55. min - Vittek poslal do gólovej šance Mintála, ktorého oblúčik skončil tesne vedľa bránky domácich.

61. min (1:2) - Vittekovov prvý gól v bundeslige. Schroth po Mintálovom pase perfektne zvládol center a Vittek ešte lepšie koncovku.

63. min - piata šanca Vitteka - zo šestnástky mieril do bránky, ale brankár Wiese nemal s jeho strelou problémy.

67. min - Vittek neúspešne vysunul Schrotha, v tej istej minúte skvele vybojoval loptu Mintál, ale Schroth ju stratil.

70. min - Vittek narazil pravačkou ťažkú loptu zo vzduchu Schrothovi, ale ten sa pošmykol.

72. min - šiesta šanca Vitteka - jeho priamy kop z 20 metrov zblokoval múr.

77. min - siedma šanca Vitteka - Mintál si narazil so Schrothom, ale Vittekovu presnú strelu zo šestnástky Wiese vyrazil.

80. min - po Mintálovej akcii vypichla obrana Vittekovi loptu do autu.

84. min (1:3) - Vittek skvele tienil Wiesemu a priamy kop Larsa Mullera skončil v sieti domácich.