Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Prezidentom Slov. zväzu biatlonu opäť J. Sanitra

TASR|20. máj 2006 o 18:11

Podbrezová 20. mája (TASR) - Prezidentom Slovenského zväzu biatlonu sa stal opäť Juraj Sanitra. Rozhodli o tom delegáti 5. valného zhromaždenia v podbrezovskom ...

Podbrezová 20. mája (TASR) - Prezidentom Slovenského zväzu biatlonu sa stal opäť Juraj Sanitra. Rozhodli o tom delegáti 5. valného zhromaždenia v podbrezovskom Dome kultúry. Za jeho zvolenie bolo vo verejnom hlasovaní 102 delegátov, dvaja sa hlasovania zdržali. Štyridsaťpäťročný Juraj Sanitra nemal protikandidáta, keď navrhovaný Ivor Lehoťan kandidatúru na funkciu prezidenta neprijal.

Dosiaľ vo funkcii prezidenta zväzu od roku 1993 figurovali len dvaja ľudia, s deväťročným pôsobením Benjamína Leitnera, ktorého v októbri roku 2002 vystriedal Juraj Sanitra. Pri samotnej voľbe si delegáti odsúhlasili verejné hlasovanie, aj keď samotné stanovy hovoria o tajnom. Juraj Sanitra nemal protikandidáta, keď Ivor Lehoťan, viceprezident Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU), už vo svojom diskusnom príspevku kandidatúru odmietol. "Klubu biatlonu Liptovský Mikuláš za dôveru ďakujem, no kandidatúru neprijímam. V septembri sú naplánované voľby do exekutívy IBU a momentálne si myslím, že slovenskému biatlonu môžem viac pomôcť na medzinárodnom poli."

Ivor Lehoťan vyzdvihol zveľaďovanie slovenského biatlonu pádnymi argumentami. "Počas štyroch rokov sme sa dostali podstatne vyššie, aj keď ma trochu mrzí, že 5. miesto Mareka Matiaška na ZOH v Turíne sa akoby zahalilo do rúška neúspechu družstva žien a nedocenil sa úplne jeho význam. Predchádzajúce dva roky boli aj skúškou našej diplomacie a rozumu, keď sme si v Osrblí udržali možnosť organizovať Svetové poháre až do roku 2010. Nemajú ho trebárs Francúzi, Bielorusi, my áno a ak si ho chceme aj po roku 2010 udržať, musí nám pomocť štát a regionálna samospráva. Tu už nemožno hovoriť o 300-tisícovej dotácii, ktorú na Svetový pohár v Osrblí dostávame, ale o desiatkach miliónov."

Juraj Sanitra pri bilancovaní takmer štvorročného obdobia vyzdvihol najmä tie priority, od ktorých sa úspešnosť slovenského biatlonu najjasnejšie odvíjala. "Pre mňa v bilancovaní predchádzajúcich rokov bolo rozhodujúce to, čo ľudí predovšetkým zaujíma - financie, či už materiálno - technické zabezbečenie, alebo vlastné a marketingové zdroje. Pri bilancovaní predchádzajúceho obdobia som vychádzal najmä z týchto výsledkov a samozrejme, opieral som sa aj o diplomatickú prácu, pretože za štvorročné obdobie sme zorganizovali tri Svetové poháre, majstrovstvá sveta v letnom biatlone, kandidatúru na MS, dokázali sme zabezpečiť dosiaľ najväčšie množstvo malokalibrových zbraní pre činnosť reprezentácie, vzduchovkových zbraní, nakúpili sme nové terče. Za hlavné však považujem, že sa nám podarilo stabilizovať ekonomiku."

Pred slovenský biatlon sa po valnom zhromaždení vynára základná otázka ako ďalej. J. Sanitra: "Máme veľké plány, pretože z tejto pozície, v akej sa biatlon nachádza, bude veľmi ťažko niečo vylepšovať. Sú to predovšetkým oblasti reprezentácie, samozrejme pousilujeme sa udržať výkonnosť či družstva žien, alebo mužov, navodiť určitý progres v mládežníckych kategóriách a samozrejme sústavne pracovať na financiách, marketingu, udržaní Svetových pohárov v Osrblí."

Volebné víťazstvo Juraja Sanitra bolo oveľa viac presvedčivejšie ako pred štyrmi rokmi, keď nečakane vystriedal predchádzajúceho šéfa Benjamína Leitnera po deviatich rokoch. O volebnom triumfe Juraja Sanitru sa vtedy rozhodlo až v druhom kole hlasovania z troch kandidátov. Aj táto matematika naznačuje, že v biatlonovom hnutí si doterajšia činnosť Juraja Sanitru vyslúžila jasnú dôveru. V ďalších štyroch rokoch sa bude môcť absolútne sústrediť na prácu prezidenta, pretože sa už v predstihu pred valným zhromaždením vzdal trénera reprezentácie žien.

Súvisiace články