Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Prezidentka sa lúčila zlatým tancom

Prezidentka bulharského krasokorčuliarskeho zväzu Albena Denkovová ide príkladom: s ruským rodákom Maksimom Stavijským včera v Tokiu dotancovala k druhému titulu majstrov sveta. (Autor: ČTK/AP)
Sportnet|Publikované 24. mar 2007 o 00:00

MS v krasokorčuľovaní: hviezdny krátky program 16-ročnej Kórejčanky, Bártová nepostúpilaAlbena Denkovová plne precítila až druhý svetový primát, ktorý si vytancovala s Maksimom Stavijským. Na tokijskom šampionáte je v dvojjedinej role. Na jeseň ju totiž

zvolili za šéfku bulharského krasokorčuliarskeho zväzu.

TOKIO, BRATISLAVA. Pred pol druha mesiacom na európskom šampionáte vo Varšave zvýšil na bulharský tanečný pár Denkovová - Stavijskij len bronz. Včera v Tokiu na svetovom však získal zlato. Podobne ako pred rokom.

Tokijský stupeň bol kópiou lanského calgarského. Už nikdy sa však nezopakuje. Šampióni oznámili, že končia. "Brilantný záver kariéry," nadchýnal sa 29-ročný Stavijskij. "Naplno preciťujem až tento druhý titul," priznala o tri roky staršia sofijská blondínka.

Denkovová so Stavijským za pol druha mesiaca preorali voľný tanec. Na Mozartovu hudbu v modernom aranžmáne ponúkli strhujúcu a nápaditú kompozíciu na tému Sedem smrteľných hriechov. Všetci odborníci sa zhodli, že zvíťazili absolútne zaslúžene: najvyššie hodnotenie dostali v originálnom i voľnom tanci a v bodovom sumári prekročili magickú dvojstovku.

"To zlato je však na 80 percent ruské," pripomenula moskovská webová stránka gazeta.ru. Argumentuje tým, že Stavijskij je rodákom z Rostova na Done a Denkovovú už dvanásť rokov vedú ruskí tréneri. Ich zlatá éra nastala po prechode k olympijským šampiónom 1980 Liničukovej a Karponosovovi.

Striebro po vášnivom až roztopašnom vystúpení plnom akrobatiky získali kanadskí víťazi povinného tanca Dubreuillová s Lauzonom. "Ostal nám aspoň titul majstrov sveta v rumbe," utešovali sa. Američania Belbinová s Agostom doplatili na to, že Tanitha v úvode zakopla o Benjaminovu nohu. Strieborní medailisti lanskej turínskej olympiády sa napriek tomu dostali na stupeň a na štvrté miesto odsunuli francúzskych majstrov Európy Delobelovú a Schoenfeldera. Ruskí majstri skončili až piati - krasokorčuliarska veľmoc zrejme prvý raz po 47 rokoch nezíska na MS nieže titul, ale ani medailu.

Až nečakane dobrú úroveň mali krátke programy žien. Bombastický prestup z juniorskej do seniorskej kategórie sa podaril 16-ročnej Kórejčanke Kim Ju-na. Skombinovala dva vysoké trojité skoky (flipa a tulupa), pridala skvostného lutza, drobnučko zaváhala len v špirále, ale všetkých šokovala najmä vyzretým prejavom. Aj rozhodcov: dostala rekordných 71,95 b. a pred dnešnými voľnými jazdami vedie o viac ako štyri body.

"Som prekvapená, môj chrbát stále nie je stopercentný," vravela. Zranila si ho dva dni pred odletom - v Kanade, kde sa pripravovala na MS. Trénuje ju totiž Brian Orser, dvojnásobný strieborný medailista ZOH (1984 a 1988).

Mladé Ázijčanky vyučovali dámy z krasokorčuliarskych veľmocí: v prvej sedmičke sú štyri! Vklinili sa medzi ne len dve Američanky vrátane obhajkyne titulu Meissnerovej a čerstvá majsterka Európy Talianka Kostnerová. Skokovú kombináciu večera ponúkla Japonka Andová: trojitý lutz a trojitý rittberger.

Pre Slovensko sa už šampionát skončil. Šestnásťročnej Košičanke Radke Bártovej sa nepodarilo to, čo v Tokiu Macypurovi, a to, čo aj jej na ME: v debute skončila na 33. mieste a nedostala sa medzi 24 žien, ktoré dnes zavŕšia šampionát voľnými jazdami. Marián Šimo

Tokijské fakty

Tance: 1. Denkovová, Stavijskij (Bulh.) 201,61, 2. Dubreuilová, Lauzon (Kan.) 200,46, 3. Belbinová, Agosto (USA) 195,43, 4. Delobelová, Schoenfelder (Fr.) 195,19, 5. Domninová, Šabalin (Rus.) 193,44, 6. Virtueová, Moir (Kan.) 183,94.

Ženy, krátky program: 1. Kim Ju-na (Kór. rep.) 71,95, 2. Andová (Jap.) 67,98, 3. Kostnerová (Tal.) 67,15, 4. Meissnerová (USA) 64,67, 5. Asadová (Jap.) 61,32, 6. E. Hughesová (USA) 60,88, ... 33. Bártová (SR) 36,17.

Súvisiace články