Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Prezident Lokomotívy: Do troch rokov chceme hrať najvyššiu súťaž

Peter Daduľák. (Autor: archív)
Marián Kizek|Publikované 28. aug 2016 o 19:52

Petra Daduľáka výkon v košickom derby s VSS nenadchol.

Futbalisti košickej Lokomotívy sa po vyše 18 rokoch vrátili do kedysi domovského Čermeľa, aby tam v piatok odohrali svoj premiérový ligový zápas od sezóny 1997/98. Klub momentálne pôsobiaci v Družstevnej pri Hornáde v ňom prehral po nečakane veľmi slabom výkone v derby s VSS Košice 0:1, čo vonkoncom nenadchlo ani prezidenta modro-bieleho klubu Petra Daduľáka. My sme sa s ním porozprávali nielen o tomto zápase, ale aj ambíciách klubu, napriek tejto prehre. O tri roky by rád hral v našej najvyššej súťaži.   
 
Pán prezident, aj pre známe problémy VSS Košice, sa vám podarilo vrátiť do Košíc druholigový futbal aspoň na jeden zápas, no taký nudný futbal bez myšlienky, či momentu prekvapenia najmä zo strany Lokomotívy divákov vôbec nenadchol…

- Aj ja som očakával, že v Košiciach po dlhšom čase ukážeme a ponúkneme ľuďom dynamický a atraktívny futbal. Našu predstavu o výsledku derby sa nám však nepodarilo naplniť. Radi by sme si zahrali v Čermeli namiesto Družstevnej pri Hornáde atraktívnejšie duely, no tento zápas nebol takým aký by som chcel od svojich chlapcov vidieť. Ani sám nechápem, prečo chlapci tentokrát hrali tak nudne a zle, pretože na to u nich vôbec nie som zvyknutý. Som presvedčený, že vedia hrať kvalitný a atraktívny futbal a budú ho mať možnosť ešte v tejto sezóne Košičanom ukázať .
 
Mnohí diváci sa pýtali, prečo sa derby nemohlo odohrať napríklad v sobotu alebo v nedeľu pod umelým osvetlením. Boli ste z finančného hľadiska aspoň na nule?

 - Rozhodli sme sa, že domáce zápasy budeme hrávať pred víkendom v piatok. Nie som si istý, či by počas víkendu prišlo viac ľudí. A čo sa týka umelého osvetlenia, to je skôr otázka na majiteľov štadiónu v Čermeli. Ak by ho hocikto chcel po tých rokoch sfunkčniť, bola by na to potrebná vo veľmi skromnom odhade asi 20-tisícová investícia plus rôzne revízne kontroly. Celkovo sme na tomto zápase jemne prerobili. So ziskom sme po odpočítaní všetkých nákladov počítali zhruba od úrovne 2 000 platiacich divákov. Napokon ich toľko síce celkovo prišlo, no platiacich z toho bolo 1 250, zvyšok tvorila mládež, čo nás veľmi teší, a tá ma do 15 rokov voľný vstup.

Druholigové košické futbalové derby Lokomotíva - VSS: fotogaléria

29.8.2016

Vy ste ako akcionár vstúpili do Lokomotívy pred 11 rokmi, keď hrala štvrtú najvyššiu súťaž napríklad aj so Slivníkom alebo Žakarovcami. Momentálne hráte druhú ligu, skupinu Východ, chcete postúpiť do celoslovenskej druhej ligy. Je možné, že raz sa tu bude hrať aj najvyššia súťaž?
 
- Ja pevne verím, že áno. A keď sa postaví moderný futbalový štadión za blšákom, bude to snáď práve Lokomotíva, ktorá tam bude hrať napríklad od sezóny 2019/2020 najvyššiu súťaž. Všetko ukáže čas nakoľko na prvú ligu je potrebná aj vyhovujúca infraštruktúra vrátane vyhrievaného trávnika alebo umelého osvetlenia. Ani jeden štadión žial zatiaľ v Košiciach alebo jeho okolí tieto kritériá nespĺňa. Možno v Čermeli by sa dala dočasne vytvoriť nejaká výnimka, ale zatiaľ sme nad tým nerozmýšľali. Tento rok by sa mal začať stavať štadión, do konca roku 2018 by mohol byť hotový. My na ňom určite chcem pôsobiť. Patríme do mesta a robíme všetko preto, aby sme tam boli a hrali na ňom prvoligové zápasy.
 
To sú smelé plány, ale sponzori sa momentálne do financovania futbalu v Košiciach vôbec nehrnú. Aký je váš momentálny rozpočet a koľko by ste potrebovali na najvyššiu súťaž?
 
- Rozpočet na druhú ligu predstavuje 400 000 eur, samozrejme na najvyššiu súťaž by sme potrebovali minimálne dvojnásobok. Už teraz máme viacero menších sponzorov a aj na základe doterajších kontaktov a rozhovorov s ľuďmi, ktorí majú k futbalu blízko a vedeli by naň aj finančne prispievať, som presvedčený, že postupne ich bude viac. Zatiaľ ale nepredbiehajme, my ideme krok za krokom, teraz je prioritou postúpiť do celoštátnej druhej ligy, stabilizovať sa tam a následne zabojovať o prienik do 1. ligy. Chceme totiž vrátiť do Košíc prvoligový futbal a potom sa tam udržať a byť stabilným účastníkom najvyššej súťaže.  

VSS dostáva od mesta 300 000, Lokomotíva 9 000 eur

Mesto momentálne na základe zmluvy dáva ročne vašim konkurentom z VSS Košice 300-tisícovú dotáciu na mládež, pričom vy od mesta dostávate zhruba 9 000 eur. Budete sa v prípade zániku tohto klubu uchádzať o tieto dotácie, prípadne aj o ich mládežnícke družstvá?
 
- Uznávam, že je to istý nepomer, no nechcel by som sa k tomu vyjadrovať.  Máme rovnaké mládežnícke mužstvá ako VSS, len oni hrajú o jednu kategóriu vyššie. Našim žiakom minulú sezónu len tesne ušiel postup do I. ligy, keď prehrali v baráži so Stropkovom, dorastenci sú v popredí II. ligy. Keď sa nám podarí vytvoriť adekvátne podmienky, najmä čo sa týka tréningových plôch, určite budeme chcieť postúpiť vyššie aj v dorasteneckých kategóriách. Rokujeme s mestom, ohľadom prenájmu tréningových plôch. Na ZŠ Požiarnická sme dali vysiať nový trávnik a zrekultivovali celé ihrisko. Cieľom je, aby sme tam v blízkej budúcnosti  mohli hrať majstrovské žiacke zápasy.
 
Korzár nedávno písal o tom, že VSS Košice majú zablokované bankové účty a podobne ako ich predchodca MFK Košice neplatia svojim hráčom, funkcionárom, či zamestnancom klubu a majú dlhy aj voči štátnym inštitúciám. Mohla by taká situácia nastať aj u vás?
 
- Ja podnikám už 27 rokov a mojou základnou filozofiou je to, aby dane, odvody a výplaty ľuďom boli vždy načas na účtoch. Viem, že ak nevytvorím zamestnancom alebo hráčom adekvátne podmienky, stratia motiváciu. Neprináleží mi hodnotiť konkurenčný klub, oni majú svoju filozofiu, podľa ktorej vedú svoj klub.  Nerád by som to nejako kritizoval a ani nijako hodnotil, lebo mňa zaujíma prospech a rozvoj Lokomotívy. A pre jej hráčov, vo všetkých kategóriách, sa snažím vytvoriť čo najlepšie podmienky. Komunikoval som aj s ľuďmi z mesta a verím, že v budúcnosti sa nám podarí vytvoriť naozaj veľmi silný klub v Košiciach. Mimochodom, naši hráči dostali vždy výplaty v stanovenom termíne, prémie za víťazstvá dokonca dostanú na účet hneď nasledujúci týždeň po víťaznom zápase.
 
Za piatkový výkon v derby by vám však mali vrátiť aj poslednú výplatu...
 
- Aj mne sa to z tribúny tak zdalo, a bol som z ich výkonu sklamaný. Touto cestou však nepôjdeme, pretože nebudeme robiť predčasné závery z jedného zápasu. Bohužiaľ, hráči podali výnimočne naozaj slabý výkon, ktorý si neviem vysvetliť. Bol som s nimi ešte v utorok na tréningu, všetci boli vysmiati ako slniečka, hovorilo sa len o víťazstve, no dopadlo to presne naopak.

Zostavu trénerovi Sokolimu neurčuje

Po takom výkone sa ale musíme spýtať, či aj tréner Branislav Sokoli má dôveru vedenia mužstva? Medzi fanúšikmi totiž jeho pôsobenie zatiaľ vyvoláva skôr zmiešané pocity.  
 

- Pán Sokoli má svoju filozofiu, ktorú vyznáva. On si aj vyberá posily, ktoré chce zabudovať do mužstva a tým pádom je zodpovedný za výsledky. Priznávam, že ani ja nie vždy rozumiem tomu ako poskladá zostavu na konkrétny zápas. Aj teraz som sa ho v piatok predpoludním pýtal, či chce do derby s VSS postaviť tú istú základnú zostavu, ktorá pred týždňom doma iba remizovala s Liptovským Mikulášom. Povedal mi, že áno a ja som to rešpektoval.
 
Ozaj, koľko u vás zarábajú hráči?
 
- Je to odstupňované. Dorastenec, ktorý prejde k mužom do áčka, má niečo ako “nástupný plat” vo výške 250 eur. Najlepší hráči dostávajú 800 eur mesačne. Zvyšok je medzi vyššie spomínaným. To sú základné platy, k tomu každý týždeň môžu dostať 100 eur na hlavu v prípade, že zvíťazia, či už doma alebo vonku.
 
V klube ste už 11 rokov a vrážate doň aj množstvo vlastných peňazí. Pri pohľade na situáciu v košickom futbale, ale aj na celom Slovensku neľutujete, že ste svoje financie mohli investovať aj inak?
 
- Občas ma to máta v hlave, čo všetko som mohol mať, keby som zostal len obyčajným podnikateľom bez futbalových aktivít. Aj celá moja rodina sa musela prispôsobiť tomu, čo robím. Takisto žijú futbalom, radujú sa spolu so mnou po každom našom víťazstve a naopak smútia, keď prehráme. Som šťastne ženatý, mne a ani im nechýba nič, takže snáď mi tieto aktivity nemajú za zlé... Som lokálpatriot a dlhoročný fanúšik Lokomotívy, takže keď sa naskytla možnosť vstúpiť do klubu, išiel som do toho, hoci som si uvedomoval, že to nebude jednoduchá a ani lacná záležitosť. Na druhej strane investujem aj do rôznych kultúrnych aktivít a iných športov. Som taký človek, ktorý podporí všetko dobré, a najmä to z Košíc alebo východu. V podstate tým spoločnosti vraciam to, čo už do mňa v mojom detstve investovala.

Autor: Marián Kizek

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.