Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Prezident Donecka z KHL: Halu zničili ako somálski piráti

Hokejový štadión ukrajinského Donbasu Doneck po požiari. (Autor: TASR/AP)
Tomáš Prokop|Publikované 27. máj 2014 o 14:33

Donbassu Doneck podpálili arénu. V klube veria, že ju opravia za 90 dní. Stále však nevedia povedať, či budú môcť nastúpiť do tretej sezóny KHL.

BRATISLAVA. Len pred rokom zrekonštruovali v Donecku zimný štadión. Spravili z neho modernú multifunkčnú halu pre vyše štyritisíc divákov. Okrem hokeja v nej býval atletický míting či basketbalové zápasy. Budúci rok sa v nej mali hrať aj majstrovstvá Európy.

Aréna Družba už zažila skvelé rekordy Sergeja Bubku. Skočil v nej 615 cm, vo februári ho dokonca prekonal o centimeter Francúz Renaud Lavillenieu.

Možno to je na dlho posledný rekord, keďže v utorok nad ránom sa do budovy vlámali ozbrojení proruskí separatisti a podpálili ju. Ukradli služobné autá, plazmové televízory aj kancelársku techniku.

Ako somálski piráti

Donbass Doneck
  • V KHL odohral dve sezóny
  • Tento rok sa dostal aj do druhého kola play off, kde vypadol s Levom Praha
  • V tíme pôsobia Slováci Ján Laco a Peter Podhradský
  • Ročný rozpočet má vyše 16 miliónov eur

„Až ma bolí pri srdci. Videl som zábery z horiacej haly. Je smutné, že si ozbrojenci vyberajú športové ciele,“ povedal smutne brankár Donbassu Doneck Ján Laco pre hockeyslovakia.sk.

Masívny požiar vypukol nad ránom na ploche 300 štvorcových metrov. Bojovali s ním desiatky hasičov.

„Spravili to ako somálski piráti - ukradnúť a zničiť. Vyzývame preto všetkých, ktorí ešte sympatizujú s rebelmi terorizujúcimi východnú Ukrajinu, aby sa zamysleli, či chcú takúto budúcnosť pre seba a svoje deti,“ povedal hcdonbass.com prezident klubu Boris Kolesnikov.

„Myslel som si, že šport môže byť napriek udalostiam z posledných týždňov apolitický. Niektorí ľudia sa neštítia ničoho,“ dodal pre stránku klubu tréner Andrej Nazarov.

Už vyše mesiaca sa rieši otázka, či bude hrať Donbass v ďalšej sezóne KHL. „Ak bude situácia takáto vyhrotená, tak s Doneckom nemôžeme počítať. Je neprípustné, aby hral domáce zápasy inde ako vo svojom meste,“ povedal khl.ru šéf ligy Alexander Medvedev.

Narážal hlavne na fakt, že klubu už nepovolia provizórne dohranie ročníka, ako tomu bolo v tohtoročnom play off.

Posledný zápas prvého kola s Rigou a celú sériu s Levom Praha odohrali v Bratislave na Slovane.

Začať chcú do 90 dní

Architekti v utorok robili súpis škôd. Vedenie klubu napísalo na stránke, že arénu chcú dať do poriadku do deväťdesiatich dní.

„Od nás však nezávisí, či sa bude hrať. Štadión na začiatok sezóny pripravíme. Všetko bude závisieť od politickej situácie, aby sme mohli našim fanúšikom zaručiť bezpečnosť počas zápasov,“ dodal pre r-sport.ru Kolesnikov.

Hokejový klub z Donecku odohral v KHL dve sezóny. Okrem brankár Laca v ňom pôsobí obranca Peter Podhradský. V nováčikovskom ročníku ho viedol tréner Július Šupler.

Slovenský obranca Podhradský: Obávam sa vojny

Okrem brankára Jána Laca hrá v hokejovom klube KHL Donbass Doneck aj tridsaťročný obranca zo Slovenska PETER PODHRADSKÝ.

Aké máte informácie z Donecka, kde zhorela aréna vášo klubu?

„Ráno na kondičnom tréningu ma na to upozornil kamarát Miro Lažo. Neskôr som si našiel správu na webe sme.sk Vzápätí aj fotografie horiaceho štadióna. Som zdesený. Naša aréna Družba bola celá v plameňoch.“

Kedy ste po sezóne odišli z Donecka?

„Štvrtého apríla, krátko po tom, čo som podpísal s klubom Donbass nový dvojročný kontrakt. Minulý týždeň som si telefonoval s českým futbalistom Šachtara Doneck Tomášom Hübschmannom. Bol dosť znepokojený, vraj situácia dosť hustne. Protesty prebiehali aj okolo ich moderného futbalového štadióna.“

Zažili ste aj vy pred odchodom z Donecka nejaké nepokoje?

„Na námestí sa stretávali rôzne skupiny ľudí. Agresivita tam však vtedy ešte nebola.“

V Donecku máte prenajatý byt. Je v poriadku?

„Verím, že áno. Pred odchodom som však z neho prezieravo vypratal všetky veci a uložil som si ich na pôde českého veľvyslanectva, kde som našiel ústretovosť.“

Myslíte, že Donbass začne sezónu vo svojej aréne?

„Pochybujem, i keď by som bol rád. Obľúbil som si klub i jeho fanúšikov.“

Neobávate sa vojny na Ukrajine?

„Pravdupovediac, obávam sa toho. Vylúčiť sa to nedá.“

Vojtech Jurkovič

Autor: Tomáš Prokop

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.