Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Preteky amatérov sa možno pospájajú do seriálu

Sportnet|Publikované 20. dec 2005 o 23:00

Betliar - V tomto roku sa na východe Slovenska konalo viacero motoristických pretekov pre amatérov, ktoré sa neboli pod hlavičkou SAMŠ. Na týchto

podujatiach sa stretávajú nadšenci motoristického športu, ktorí nemajú prostriedky na to, aby sa mohli zúčastňovať oficiálnych majstrovstiev Slovenska. Odrádzajú ich podmienky týkajúce sa predpisov SAMŠ, výška štartovného na pretekoch, či ďalšie veci. Levočský AMK pripravil vlastný seriál rally šprintov, v Betliari sa uskutočnili štyri pokračovania Autoshow, viac rokov trvania majú za sebou dobšinské amatérske preteky.

Na sobotňajšom podujatí v Betliari sa stretli viacerí zástupcovia organizátorov. Z iniciatívy MTZ racing teamu sa malo rozprávať o možnosti pospájať jednotlivé podujatia do seriálu pretekov. Hoci sa stretnutie nakoniec neuskutočnilo, oslovili sme niektorých z prítomných organizátorov, ako sa na myšlienku seriálu amatérskych pretekov pozerajú. "My by sme to radi privítali. Pripraviť preteky je dosť časovo i materiálne náročné. Radšej by sme sa sústredili na jedny poriadne preteky, ako ich organizovať sedem či osem, ako sme to robili my," povedala Marta Ferencová z AMK Levoča. Jednotliví organizátori však pripravujú rôzne druhy pretekov. Levočania inklinujú k rally, v Betliari je to slalom. Tohtoročné podujatie na Uhornej boli preteky do vrchu. Nebude táto rozmanitosť na prekážku? "Možno, že práve to bude dobré pre ľudí. Ťažko na to odpovedať. V Betliari som prvýkrát išla slalom. Nie je to ono, viac mi vyhovuje rally, ale jedny preteky v roku, prečo nie. Pospájať rally, slalom, nejaký autokros. Rada prídem a podporím organizátorov. Keď bude treba, pomôžem. Je to doslova relax, keď podujatie organizuje niekto iný, lebo keď ich pripravujeme my, tam sa nedá oddychovať," povedala M. Ferencová.

Trocha iný názor má na seriál amatérskych pretekov skúsený dobšinský rally jazdec Ján Hudák. Je jedným z organizátorov dobšinských amatérskych pretekov. "Nie sme proti zlučovaniu. Je to pekné, len my stále vravíme, že je to súťaž pre amatérov, pre zábavu," povedal J. Hudák. Nesúhlasí s tým, aby sa na podobných podujatiach zúčastňovali licenčný jazdci na upravených autách. "Nemajú tu čo robiť. Vyhrajú, znechutia chlapcov. O čom to je. Preteky majú byť pre chlapcov z ulice, nech si tu skúsia šmyky, vybijú adrenalín a nejazdia večer, ako sa hovorí, medzi panelákmi. Nech neohrozujú ľudí a tu si dokážu, čo vedia," pokračoval J. Hudák. V prípade seriálu vidí problém aj v termínoch. "Každý tlačí na pevný termín, kalendár chce dopredu. Pevné podmienky, to už je viac menej sprofesionalizované," tvrdí dobšinský pretekár. V každom prípade však trvá na tom, nech sú preteky na amatérskej báze. "Páči sa mi, že je o podujatia záujem. Napríklad Betliarčania dvíhajú každý rok latku vyššie. Je to pekné, len dokedy to pôjde. Niekde to skončí a potom budú čím ďalej lepšie autá. Vidím to na tuningových zrazoch. Každý prerába autá, doslova sa kupujú autá na takéto malé preteky. Idú do toho peniaze a to nie je dobre," povedal J. Hudák a pokračoval, "na amatérskych pretekoch by malo byť auto z ulice. Som proti upraveným autám. Je to pekné, keď niekto príde so športovým vozidlom a ľudia zatlieskajú. No peniaze by nemali hrať úlohu."

Pred organizátormi teda stojí ešte dosť práce. V každom prípade je však dobré, že sa pripravujú preteky pre amatérov. Nadšenci motoristického športu sa môžu "vyblázniť" bez toho, že by ohrozovali ľudí a zároveň ich to nestojí kopec peňazí. Možno práve z nich časom vyrastú nástupcovia vrchára J. Končeka či rally jazdca J. Hudáka.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.