Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Prestup do klubu šesťdesiatnikov

Sportnet|Publikované 6. dec 2007 o 23:00

Bývalý brankár Š. Rusnák jubilujeHoci k športu inklinoval už v detstve, vážnejšie sa mu začal venovať až po skončení základnej školy. Skúšal to v

Bývalý brankár Š. Rusnák jubiluje

Hoci k športu inklinoval už v detstve, vážnejšie sa mu začal venovať až po skončení základnej školy. Skúšal to v jeho viacerých odvetviach, no najviac mu k srdcu prirástol futbal. Keď rokov pribudlo, aby pri ňom ostal, dal sa na rozhodcovskú dráhu. Aj táto životná etapa však skončila. Na rad prišla práca futbalového funkcionára. Vtedy ešte netušil, že ak raz "sekne" aj s ňou, dá sa na politiku. V nej to dotiahol až do slovenského parlamentu.

PREŠOV. Po skočení základnej školy vo Vranove šiel študovať na banícke učilište v Rožňave. Nuž a práve tam sa futbalovo najviac zviditeľnil. Reč je o Štefanovi Rusnákovi, od zajtrajška čerstvom šesťdesiatnikovi, jednom zo zakladateľov (vedno s Gejzom Šimanským a Igorom Novákom) Združenia futbalových internacionálov Tatrana Prešov, bývalom podpredsedovi Slovenského futbalového zväzu a poslancovi Národnej rady Slovenskej republiky.

Futbal a píšťalka

V Rožňave sa postavil medzi žrde. Spoluhráčmi mu boli aj bývalí hráči košických VSS Jaro Boroš, Fero Hoholko, Jaro Dojčák. Nielen futbalom bol na učilišti živý. Popri štúdiu a futbalu stačil okúsiť aj vzpieranie a hádzanú. Ako sedemnásťročný sa dostal do kádra divízneho Baníka Rožňava. Paradoxné pritom bolo, že o miesto medzi žrďami súperil aj s vtedajším zástupcom riaditeľa učilišťa Jozefom Kmecom, neskôr niekdajším známym československým futbalovým rozhodcom. A dokonca aj jeho triedny učiteľ "Eči" Roxer patril k vtedajšej rozhodcovskej elite. Popri športe si Š. Rusnák na rožňavskej SVŠ zvýšil vzdelanie. Futbalovo pokračoval v Dukle Prešov (tam sa stretol s ďalším neskorším arbitrom Štefanom Czetöm), v Kapušanoch, Poprade, Matejovciach. Po skončení ZVS sa usadil v Prešove. Chvíľu trénoval mužstvá v našom regióne. Prednosť však napokon dostala píšťalka. S ňou s prepracoval do krajských majstrovstiev.

Od futbalu k politike

Po kopačkách a trénerskej taktovke zavesil zajtrajší oslávenec nakoniec na klinec aj rozhodcovskú píšťalku. Dal sa na dráhu funkcionára vo futbalovom Tatrane Prešov. V roku 1988 sa stal podpredsedom Slovenského futbalového zväzu. Po "nežnej" však túto funkciu "pustil" a dal sa na politickú dráhu. Pôsobil aj ako tajomník Okresného výboru Národného frontu. Musel sa prispôsobiť novej realite. Rovnako ako v športe, aj politike sa však snažil robiť všetko naplno. V roku 1998 bol zvolený za poslanca NR SR. Po skončení poslaneckého mandátu si povedal, že aj politiky bolo dosť. Š. Rusnák zastáva názor, že politici by nemali byť činní "do nekonečna". A tak sa z politiky po ďalších dvoch rokoch vytratil.

Objavil turistiku, bicykel, bežky

Jubilant Štefan Rusnák pracuje vo funkcii predsedu Dozornej rady SAD Prešov a má aj ďalšie podnikateľské aktivity. Popri nich však na šport nezanevrel.

Sám vraví, že naňho má viac času, ako keď bol politikom. Točí sa okolo futbalu, sleduje jeho dianie, v regióne mu pomáha aj aktívne. Ale najviac mu učarovala turistika. Chodí pravidelne na túry, pešie či na bicykli. V zimnom období vychutnáva bežky.

Živio, živio, živio

Čulý šesťdesiatnik si užíva teraz život plnými dúškami. Pri poslednom stretnutí poklopal, vraj pri dobrom zdraví. Tvrdí, že predovšetkým zásluhou pravidelného športovania. K tomu, aby mu vydržalo čo najdlhšie, so želaním ďalších úspechov sa k množstvu gratulantov pripájame aj my.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.