Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Prestížny boj o olympijské puky vyhrali Česi, NHL verná Slovákom

TASR|Publikované 7. feb 2002 o 10:58

Salt Lake City/Dolné Vestenice 7. februára (TASR) - Prestížny súboj výrobcov hokejových pukov o oficiálneho dodávateľa pre zimné olympijské hry vyhrala ...

Salt Lake City/Dolné Vestenice 7. februára (TASR) - Prestížny súboj výrobcov hokejových pukov o oficiálneho dodávateľa pre zimné olympijské hry vyhrala česká spoločnosť Gufex. Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) ju uprednostnila pred slovenským výrobcom údajne pre vyššiu kvalitu. Zámorská NHL však zostáva verná Slovákom a ročne naďalej objednáva asi 300.000 pukov z firmy Vegum z Dolných Vesteníc.

"Český výrobca ponúka kvalitatívne lepšie puky. Preto sme firme Gufex udelili olympijský certifikát," stručne vysvetlil marketingový sekretár IIHF Kimmo Leinonen. Česká firma, ktorá vznikla iba v roku 1990 a od roku 1994 vyrába aj gumené puky, sa tak stala výhradným dodávateľom pre turnaje organizované IIHF. Pre olympijský turnaj v Salt Lake City dodala 8000 produktov. Táto výsada predtým patrila slovenskému výrobcovi.

Rozdiel v kvalite pukov údajne spočíva v novej a utajovanej technológii výroby zo strany Gufexu. Český puk nezanecháva čierne škvrny na mantineloch, čo sa predstaviteľom IIHF zapáčilo. Predstavitelia najprestížnejšej ligy NHL majú iný názor: "Je to predsa hokejový puk a je súčasťou hry. Otlačky puku na mantineli za bránkou po strelách hráčov odrážajú dynamiku a tvrdosť našej hry," tvrdí hovorca NHL Patrick Burke a dodáva, že v najbližšom čase nemienia meniť dodávateľa.

Slovenská spoločnosť z Dolných Vesteníc má s výrobou pukov už takmer päťdesiatročné skúsenosti. "Sme svetová jednotka v ich produkcii a majú stupeň najvyššej kvality," povedala marketingová šéfka Vegum a.s. Jaroslava Pažinová pre multimediálny server Bloomberg. Napriek tomu bude olympiáda i svetový šampionát v znamení konkurencie z Čiech. Firma z dedinky Kateřinice na Vsetínsku a jej šéf Pavel Mráček tvrdí, že už čoskoro dokáže pokryť kompletne požiadavky celosvetového trhu.

mp br

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.