Piatok, 16. apríla, 2021Meniny má Dana, Danica

Prešovským jazdcom i koňom sa darilo

Sportnet|4. sep 2008 o 00:00

JÁN LEŠKO, jan.leskokorzar.skJazdecká sezóna na prírodných parkúroch pomaly vrcholí. Určite sa však nekončí. Kone s jazdcami sa akurát presťahujú

JÁN LEŠKO, jan.leskokorzar.sk

Jazdecká sezóna na prírodných parkúroch pomaly vrcholí. Určite sa však nekončí. Kone s jazdcami sa akurát presťahujú do špecializovaných hál.

PREŠOV. Prípravu na tohtoročnú letnú jazdeckú sezónu začali v Jazdeckom klube Pribula Prešov v októbri minulého roku. Rozbehli ju pretekmi v hale vo Viedni. Pokračovali potom v poľskom Leszne na dvojhviezdičkovom podujatí C.S.I. Tieto preteky boli zarátané aj Stredoeurópskej ligy. Ich výsledky sa započítavajú do svetového rebríčka parkúrových jazdcov. V novembri ešte absolvovali preteky v Poznani.

Začal s tromi, pokračoval s dvomi

"Prvé preteky v tomto roku nás čakali v januári v Brne. Šlo zase o halové podujatie svetového významu. Bolo to zároveň posledné podujatie pod strechou. Po ňom nás už čakali len preteky na otvorených športoviskách," načal hodnotenie tohtoročnej letnej sezóny tréner a jazdec Milan Pribula, ktorý ju odjazdil s tromi koňmi. "Na sezónu som mal k dispozícii Meda, ktorého som však už predal, Portorika, osemročného nemeckého valacha, Gastona, šesťročného, ktorý jazdí súťaže mladých koní. Práve s ním by som mal už čoskoro štartovať na majstrovstvách sveta mladých koňní v belgickom Lannakene."

Oprášili skok mohutnosti

Sezónu začali jazdci JK Pribula Prešov pretekmi v Bratislave. M. Pribula s Gastonom tam vyskákali tretie a štvrté miesto v súťaži mladých koní. V Košiciach bol Portoriko piaty, v Trenčianskych Tepliciach skončil Portoriko prvý, Gaston druhý. Na Cene Turca v Martine boli Portoriko a Gastono zhodne prví. Na medzinárodných pretekoch Stropkovská podkova, ktoré na vysokej úrovni tradične organizuje Jozef Bechera, Portoriko vedený M. Pribulom v silnej konkurencii domácich a zahraničných jazdcov odsadil piate miesto. Súťaž tam vyhrala Monika Cigánová na koni Everden, jedenásťročnom čiernom valachovi. Druhé a tretie miesto obsadil so svojimi koňmi Juraj Hanulay mladší. Štvrtý skončil v Stropkove Ján Cigán na koni Lavay, s ktorým štartoval aj na majstrovstvách Európy mladých koní v Prahe. "Vyzdvihnúť v letnej jazdeckej sezóne by sa patrilo preteky v Tatranskej Lomnici a v Lužanoch pri Giraltovciach, obe s medzinárodnou účasťou. Na nich organizátori oprášili skok mohutnosti. Prvé z nich sme vyhrali s Portorikom výkonom 185 centimetrov, druhé s Gastonom výkonom 190 centimetrov," doplnil výsledky M. Pribula. Pred jazdcami a ich koňmi sú tento mesiac majstrovstvá Slovenska v Bratislave. M. Pribula sa na nich predstaví s Portorikom a Gastonom, jeho dcérka Katarína bude jazdiť s kobylou Loreal v súťaži dvanásť- až štrnásťročných detí.

Súvisiace články