Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Prešovskí futbaloví internacionáli v Prahe tretí

Futbaloví internacionáli. V stovežatej po desiatich rokoch zase s trofejou. (Autor: mija)
Sportnet|Publikované 1. jan 2013 o 23:00

Na tradičnom medzinárodnom vianočnom halovom turnaji futbalových internacionálov v Prahe ani počas tohtoročných sviatkov nechýbali bývalí hráči Tatrana Prešov.

Na príťažlivom podujatí, ktoré už osemnásť rokov zapĺňa „na Štefana“ hľadisko športovej haly SK Slavia Praha, vystúpili Prešovčania po druhý raz v histórii turnaja na stupne víťazov.

PREŠOV. Pred desiatimi rokmi mužstvo Združenia futbalových internacionálov Tatrana Prešov senzačne pražský vianočný turnaj vyhralo. Po dlhom čase vystúpil jediný slovenský zástupca na prestížnom podujatí zo svojho tieňa. Prešovčania skončili za víťaznou Duklou Praha a nemenej slávnou Spartou Praha na skvelom treťom mieste.

S východniarmi sa v roku 2002 z prvenstva radoval aj výnimočný fanúšik zelenobielych Milan Timoš, ktorý vyše štyridsať rokov meral cestu za Tatranom z Prahy do Prešova a späť. On dostal Prešovčanov na tento turnaj, on prešovských internacionálov aj finančne podporoval.

Osud však chcel, aby jeho cesta začiatkom februára tohto roku bola jeho poslednou za futbalom i priateľmi, ktorých v šarišskej metropole za dlhé roky našiel. Srdce veľkého fanúšika dotĺklo akoby symbolicky v meste jeho srdcu blízkemu klubu.

Pražskí organizátori však po smrti M. Timoša na Tatran nezabudli. Prešovčanov do Prahy opäť pozvali. Nuž a tí svojim futbalovým kumštom pražské publikum nesklamali. Pamiatku fanúšika, organizátora si uctili symbolicky ziskom cennej trofeje.

Čo meno, to futbalový pojem

Na vianočnom turnaji v Prahe sa to v hale Slavie každoročne hemží futbalovými osobnosťami. Fanúšikovia si iste spomenú na sparťanské esá ako Jan Berger, František Straka, Martin Frýdek, Josef Jarolím. V tíme Nike, ktorý tvoria bývalí reprezentanti, sú to zase napríklad Jozef Chovanec, Přemysl Bičovský, Michal Bílek, Julo Bielik, Horst Siegel, Jan Stejskal, Petr Kouba, Vítězslav Lavička. Kto by nepoznal Antonína Panenku, Karola Dobiáša, Mira Valenta, Tibora Mičinca, Františka Jakubca, Stanislava Levého, ktorí to stále tiahnu s pražským Bohemiansom, či Brňanov Karla Jarúška, Jozefa Hrona, Jana Marošiho. Vo farbách Dukly vidieť Ladislava Vízka, Petra Radu, Josefa Němca, Guntera Bittengla, za Viktoriu Plzeň nastúpili aj Karel Rada, Daniel Šmejkal, nuž a za Slaviu Praha Vladimír Šmicer, Pavel Kuka, František Veselý mladší, Luboš Přibyl. Skrátka, čo meno, to pojem.

Škoda zakopnutia so Spartou

V takejto spoločnosti futbalových osobností reprezentoval výber Tatrana Prešov, vedený šéfom prešovských internacionálov, trénerom a hráčom zároveň, Mariánom Prusákom.

„Na pražský turnaj sme sa pripravovali dosť dlho. Pred začiatkom by sme tretie miesto brali všetkými desiatimi. Po jeho skončení už len konštatujeme, že iba málo nám chýbalo k ešte cennejšej trofeji. Nevyšiel nám v podstate len jeden zápas. So Spartou Praha sme prehrali v semifinále 1:4. Výsledok sa zdá byť jednoznačný, no zápas to bol vyrovnaný. Keďže sme však prehrávali 1:2, vsadili sme na jednu kartu. Namiesto vyrovnania sme ale dvakrát inkasovali do prázdnej brány. Finále nám ušlo pomedzi prsty, no v zápase o tretie miesto sme to vynahradili a Bohemiansu nasúkali sedem gólov. Po skúsenostiach z predošlých ročníkov, kedy nie a nie preraziť do záverečných bojov, sme sa odhodlali ku generačnej obmene kádra. Ukázalo sa to byť správnym ťahom,“ podčiarkol M. Prusák.

Z výsledkovej listiny

Tatran Prešov bol zaradený do skupiny B, v ktorej dosiahol tieto výsledky: Viktoria Plzeň 4:0 (Mišenčík 3, Puhák), Slavia Praha 2:0 (Mišenčík, Puhák), Dukla Praha 1:1 (za Tatran skóroval Frolich). Semifinále: Tatran – Sparta Praha 1:4 (Hajdučko). O 3. miesto: Tatran – Bohemians Praha 7:2 (Hajdučko 2, Mišenčík, Puhák, M. Petruš, Makara).

Káder Tatrana Prešov na vianočnom halovom turnaji futbalových internacionálov tvorili: Jozef Aštary – Štefan Varga, Marek Petruš, Miloš Jakubík, Ján Frolich, Konštantín Makara, Marián Prusák, Mikuláš Dvorožňák, Miroslav Hajdučko, Ľuboš Puhák, Albín Mišenčík, Pavol Ďurica.Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.