Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Prešovčanov pripravil o Corgoň ligu gól z penalty

Brankár Prešova Jakub Diviš inkasuje prvý gól z pokutového kopu. (Autor: TASR/František Iván)
Sportnet|Publikované 26. máj 2013 o 16:32

Prešovčania záchranárske práce nezvládli. S Trnavou prehrali o jediný gól z penalty.

PREŠOV. Futbalisti 1. FC Tatran Prešov opúšťajú najvyššiu slovenskú súťaž. O ich zostupe do II. ligy definitívne rozhodla prehra 0:1 so Spartakom Trnava v záverečnom 33. kole Corgoň ligy. Prešov má napokon v tabuľke o dva body menej ako Spartak.

Priebeh zápasu

V Prešove začali aktívnejšie hostia, no pozorná defenzíva domácich dokázala odvrátiť ich rodiace sa šance. Prvá strela na Divišovu bránu prišla v 10. minúte, s Janečkovou strelou si však bez problémov poradil.

Prešovčania pohrozili po krížnej strele Nováka v 17. minúte, ale lopta z jeho kopačky napokon putovala mimo priestor hosťujúcej brány.

V 26. minúte Kolbas nedovolene stiahol v šestnástke Schranza a hlavný arbiter nariadil pokutový kop. Kolbas navyše uvidel červenú kartu. Loptu na biely bod si postavil Vlasko a otvoril skóre duelu - 0:1.

"Zelenobieli" mohli vyrovnať po ďalekonosnej strele Gergela, ktorý natiahol trnavského gólmana. Ten sa vyznamenal aj pri priamom kope Nováka o päť minút neskôr, keď vytlačil loptu na brvno. Trnavčania pohrozili v 41. minúte, no Vyskočil z pravej strany nechal vyniknúť Diviša.

Domáci hráči mohli vyrovnať v 48. minúte, ale Liptákova hlavička mierila nad Rusovovu bránu. O päť minút neskôr stiahol prenikajúceho Nováka trnavský kapitán Karhan a hlavný arbiter siahol po druhý raz po červenej karte.

Z následného priameho kopu Krob poriadne natiahol brankára hostí. Tatran ožil jeho hráči sa tlačili do zakončenia, Krob a po ňom Novák však netrafili bránu hostí.

Hra sa postupne vyrovnala, obidve družstvá pozorne bránili a hrozili po rýchlych kontrách. S črtajúcimi šancami si obidve mužstvá dokázali poradiť. V 81. minúte preveril pozornosť trnavského gólmana Poliaček, stav sa však nezmenil.

V závere sa Prešovčania tlačili smerom dopredu, v nadstavenom čase mohol vyrovnať hlavou Gergel, Rusov si dal pozor.

Trnavčania si najtesnejšie víťazstvo aj so šťastím postrážili a mohli sa tešiť z účasti v najvyššej slovenskej súťaži aj v budúcej sezóne.

Povedali po zápase

Jozef Bubenko, tréner Prešova: "O zápase a vypadajúcom rozhodla penalta. Nie je to prvý raz, čo sa proti Prešovu pískala penalta, i to, že nám vylúčili hráča. Nie je to po prvý raz, čo Trnava hrala presilovku o jedného hráča. Taký je futbalový život. Boli sme zlí prvých dvadsať minút, potom to bolo rozhárané a gól, ktorý sme potrebovali streliť, sme nestrelili. Žiaľbohu sme zostali na poslednom mieste."

Vladimír Ekhardt, tréner Trnavy: "V prvom rade by som chcel poďakovať môjmu mužstvu, že dnes zvládlo tento náročný zápas. Všetci nás odpisovali, posielali nám truhly. Veril som v toto družstvo a že nemôžeme byť najhorší. Mali sme obrovskú smolu v predchádzajúcich zápasoch a porážali sme sa vlastnými gólmi. Boli sme predovšetkým lepší v prvom polčase a v druhom ho doviedli do víťazného konca."

Ján Vlasko (autor gólu Trnavy): "Vedeli sme, že sa Prešov stiahne a bude hrať na brejky. V početnej výhode hráme horšie ako pri rovnakom rovnakom počte hráčov. Tatran mal nejaké šance, no nevyužil ich."

Jakub Diviš (brankár Prešova): "Je to asi najväčšie sklamanie v mojej kariére. Veril som, že to zvládneme, ale, žiaľ, nepodarilo sa nám to. S vedením klubu sme sa dohodli, že po tejto sezóne z Tatrana odchádzam, a preto som si takýto koniec nepredstavoval."

Miroslav Poliaček (hráč Prešova): "Je ťažké hodnotiť tento duel. Mali sme to vo vlastných rukách. Žiaľ, nezvládli sme ho a skončili sme na poslednom mieste."

Šnúra v najvyššej súťaži sa skončila

Futbalisti Prešova zostúpili z najvyššej slovenskej súťaže naposledy v sezóne 2001/2002, po šiestich ročníkoch medzi druholigistami sa v lete 2008 tešili z návratu medzi slovenskú elitu a odvtedy sú jeho súčasťou.

Spartak Trnava vypadol v ére samostatnosti SR iba jediný raz: pred 12 rokmi po sezóne 2000/2001. Hneď v ďalšom ročníku triumfoval v druhej lige a od jesene 2002 patril k stabilným účastníkom najvyššej slovenskej súťaže. V nedeľu skončenej sezóne boli Trnavčania v úlohe vicemajstrov.

Už pred záverečným kolom bolo rozhodnuté, že majstrovský primát získal Slovan Bratislava, ktorý sa predstaví v 2. predkole Ligy majstrov 2013/2014.

Miestenky do predkôl nasledujúcej edície Európskej ligy UEFA si vybojovali FK Senica a AS Trenčín a tiež MŠK Žilina, ktorý sa klasifikoval do kontinentálneho pohára číslo dva zásluhou účasti vo finále Slovnaft Cupu.