Piatok, 16. apríla, 2021Meniny má Dana, Danica

Prešovčanov do Kecskemétu dotiahli policajti

Aj tak to vyzeralo. Policajti razili cestu Prešovčanom razantne. (Autor: Ján Leško)
Sportnet|31. aug 2009 o 00:00

Hádzanári Tatrana Prešov majú za sebou úspešnú premiéru v maďarskej Budapest Bank Kézilabda Lige. V Kecskeméte vyhrali o dva góly, ale na cestu za prvým víťazstvom v historicky prvom vystúpení slovenského tímu v tejto súťaži určite nik z výpravy Prešovčan

ov nezabudne. Z diaľnice pred Budapešťou ich autobus vytiahli na vedľajšie komunikácie maďarskí policajti na motorkách. Inak by sa ďalej posúvali v takmer päťdesiatkilometrovej kolóne meter po metri a zápas by určite neboli stihli.

KECSKEMÉT. Prešovčanom všetko klapalo po obedňajšiu prestávku pri Hatvane. Do cieľa cesty ostávalo niečo vyše stotridsať kilometrov. Nik ale netušil, čo ich čaká po chutnom obede. Zakrátko po výjazde na diaľnicu aj autobus Tatrana musel zastaviť. Ako sme sa neskôr dozvedeli, z jedného mosta pretínajúceho diaľnicu smerom do Budapešti sa zrútil obrovský žeriav. Stalo sa to niekedy po deviatej hodine. Prešovčania si naplánovali obedňajšiu prestávku na 12.30 hod. Po nej to boli už len strastiplné chvíle napätia. Pred nimi zápcha, akú si vraj v Maďarsku nepamätajú. Nad neuveriteľným množstvom áut situáciu monitoroval vrtuľník. V prešovskom autobuse zase žeravil telefón riaditeľ klubu Tibor Szalai.

Krkolomná jazda aj v protismere

Bola jasné, že v danej situácii je začiatok zápasu v Kecskeméte mimoriadne ohrozený. Najvyšší predstavitelia maďarského hádzanárskeho zväzu boli už v dejisku historicky prvého stretnutia. O 15.40 h mala prepuknúť hádzanárska šou pred prvým zápasom Kecskemét - Prešov. Pokračovaním bol zápas Veszprém - Szeged o Maďarský superpohár. Tatran trčal na diaľnici, vyjsť z nej sa nedalo 20 kilometrov. Tie po najbližší výjazd zvládli za dve a pol hodiny... A to ešte šťastie, že organizátori zápasu reagovali vskutku pohotovo a promptne. Z Kecskemétu vyslali Prešovčanom na pomoc dve policajné motorky. Tie mali vyviesť autobus Tatrana po vedľajších cestách poza Budapešť do dejiska zápasu. Pri Godolle sa začala krkolomná jazda. Policajti na motorkách vyše sto kilometrov doslova razili cestu. V smere jazdy vytláčali autá k pravému okraju cesty, oproti idúce taktiež. Medzi nimi takto uháňal maximálnou možnou rýchlosťou "dom na kolesách" prešovských hádzanárov. Jeho zručný vodič Janko Hudák si svoje užil, ale pred halu v Kecskeméte doviezol všetkých bezpečne.

Stihli to v hodine dvanástej

Pravda, začiatok plánovaného zápasu o šestnástej hodine Prešovčania aj tak nestihli. Nebyť policajného sprievodu, určite by neboli hrali. Lenže na slovenského majstra čakala zaplnená hala, televízne kamery. Šlo o veľa, hala plná ľudí, reklám, priamy televízny prenos. Tak sa improvizovalo. T. Szalai priebežne hlásil, kde sa autobus práve nachádza. Čas sa krátil a hoci si kliesnil cestu aj v protismere, s absolútnou prednosťou istenou policajtmi na motorkách na križovatkách, oficiálny začiatok sa stihnúť nedal. A tak sa improvizovalo, pretože aj kvôli televízii, sponzorom sa hrať muselo. Posunúť zápas o Superpohár nebolo možné. Veszprém so Szegedom museli začať o osemnástej. Aby ovca ostala celá a vlk bol sýty, pristúpilo sa na skrátenie hracieho času. Aj zo zámeru hrať 2x30 minút sa muselo ubrať. Napokon sa pristúpilo na posledný kompromis a zápas sa mal hrať dvakrát pätnásť minút. To už však R. Trtík mobilizoval mužstvo v autobuse. Do roboty sa dali maséri Š. Benko a I. Zrelák, hráči sa rozcvičovali medzi sedadlami. Nakoniec však nástup stihli.

Úžasná atmosféra, o napätí ani nechyrovať

Úžasné bolo, ako privítala Prešovčanov zaplnená hala. O napätí, o ktorom stále čosi hovoria politici v oboch krajinách, nebolo ani chýru. Teda medzi "bežnými" ľuďmi. Šatne hostí v hale sú situované tak, že diváci vidia, ako k nim hráči prichádzajú. "Šprintujúcich" hráčov Tatrana aj s realizačným tímom pritom tí, ktorí na nich trpezlivo čakali, vítali potleskom. Ten sa im ušiel aj po nástupe na palubovku a napokon aj po výhre o dva góly v skrátenom dueli. Škoda, že atmosféru, akú vytvorili súperom v Budapest Bank Kézilabda Lige aj následnom Maďarskom superpohári nezažilo viac fanúšikov Tatrana. Niektorí kvôli už spomenutej zápche na diaľnici prišli až po skončení úžasného druhého zápasu hádzanárskeho podvečera. Skvelé publikum podporované skupinami bubeníkov sa rozcvičilo počas prvého zápasu. Ani pri druhom sme však nepostrehli nevraživosť hádzanárskych táborov, nijaké osočovanie, žiadne hádzanie predmetov na palubovku. Všetko bolo zorganizované tak, že vlastne sme ani poriadkové zložky vôbec nevideli. Neboli ani potrebné. Všetko sa odohrávalo v športovom, priateľskom duchu. Napokon, základná časť najvyššej maďarskej ligy hádzanárov so slovenským účastníkom nesie názov Pohár priateľstva.

Súvisiace články