Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Prešovčanky zaplatili nováčikovskú daň

Sportnet|Publikované 29. sep 2008 o 00:00

Po vyše štvrťstoročí sa do Prešova vrátila najvyššia súťaž basketbalistiek. Domáci BK´99 PU v premiére narazil na vicemajstra z Ružomberka a po

prehre 56:88 zaplatil povestnú nováčikovskú daň.

PREŠOV. Slávnostná nálada, vynovená Mestská hala, známe tváre na početne obsadených tribúnach, zvučný súper - to boli atribúty návratu extraligového basketbalu k Toryse. Zápas samotný už toľko radosti nepriniesol, hoci domáce v úvode zaskočili súpera a prvých päť minút viedli (7:2, 11:9). Postupne sa však presadila vyššia kvalita na strane "Ruže" vo všetkých činnostiach a výsledkom bol postupne budovaný, vyše 30-bodový konečný rozdiel.

Prvá prešovská strelkyňa

Prvý prešovský extraligový kôš dala symbolicky odchovankyňa klubu Barbora Hospodárová, ktorá bola s 15 bodmi aj najlepšou strelkyňou domácich. "Bol to kôš ako každý iný. Zvykne sa síce hovoriť, že kto dá ten prvý, vyhrá celý zápas, ale dnes to, žiaľ, nebola pravda. Začali sme dosť nervózne a nevyhli sme sa viacerým pasážam, v ktorých sme to pokazili."

Vyše tisíc divákov na tribúnach, ktorí vytvorili výbornú atmosféru, bolo pre domáce dievčiny, zvyknuté hrať pred hŕstkou skalných, šokujúcou zmenou. "Sme milo prekvapené, koľko ľudí prišlo, ďakujeme im za podporu," dodala Barbora.

Trojica legionárok

V novučičkých bielo-červených dresoch vybehli na palubovku aj tri legionárky. Američanka Erin Lawlessová ukázala spomedzi nich z basketbalu asi najviac, v aktivite ju pribrzdili pomerne skoro štyri fauly. Menej výrazné boli Lotyška Ieva Kúlitéová a Ruska Julia Karavajevová, ktorá sa stala aj kapitánkou tímu. "Ružomberok je konsolidované družstvo, zohraté, ktoré prešlo kvalitnými súťažami a je to vidieť. Pre nás to bolo čosi úplne nové a som presvedčená, že každým zápasom porastie naša výkonnosť a sila," komentovala Karavajevová, ktorá hrávala v minulej sezóne v českom Trutnove.

Jányho prekvapila návšteva

Tréner Prešovčaniek Tibor Jány sice prežíval zápas emotívne, ale po ňom hodnotil vecne: "Som neskutočne prekvapený, koľko ľudí prišlo po rokoch na extraligový basketbal. Len ma mrzí, že výsledok bol taký, aký bol. Verím, že diváci na nás nezanevrú, potrebujeme ich podporu. Začiatok nebol zlý, ukázalo sa, že aj slabší tím dokáže hrať vyrovnane so silnejším jednu štvrtinu, možno polčas, potom sa však kvalita prejaví. Nedokázali sme ustáť tlak, ktorý na nás súperky vytvorili, kopili sme chyby. Úsilie nemožno uprieť, ale potrebujeme sa dostať aj do kvality. Ružomberčanky nám dali určitý podnet a my musíme nájsť spôsoby, ktorými budeme riešiť útočné aj obranné situácie. Doposiaľ sme hrali len prípravné zápasy, ktoré nám nedali úplne jasný obraz o družstve. Teraz sme už o niečo múdrejší, je dôležité, aby sme sa poučili a postupovali v kvalite ďalej."

- VŠIMLI SME SI -

Panis sa vrátil "domov"

Premiérový zápas nového ročníka bol špecifický aj pre kormidelníka Ružomberčaniek a tamojšieho rodáka Antona Panisa, ktorý patrí k progresívnej mladšej generácii trénerov. K Prešovu ho totiž viažu viaceré skutočnosti:

"Ja môžem povedať, že som druhou polovicou srdca Prešovčan. Mám odtiaľ manželku, žijú tu moji druhí rodičia, teda svokrovci, študoval som tu, začínal s trénovaním, poznám tu veľa ľudí. Aj preto som nabádal hráčky, aby súperky nepodcenili a ja som zasa mal problém s tým, aby som nebol až príliš premotivovaný. Priznám sa, bol som nervóznejší než zvyčajne, bol to prvý zápas sezóny u nováčika, čo býva vždy problém... Takže som si to užíval až v závere, aj keď sme kopili množstvo chýb, čo by si družstvo ako to naše nemalo dovoliť."

Súvisiace články