Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

Prešovčanka vymenila Šarišanček za taekwondo

Veronika Balážová. Slovenská reprezentantka v taekwondo znovu figurovala medzi ocenenými športovcami v rámci PSK 2012. (Autor: kušo)
Sportnet|Publikované 16. jan 2013 o 00:00

Taekwondistka Veronika Balážová sa druhý raz po sebe dostala medzi ocenených v rámci Najúspešnejších športovcov Prešovského samosprávneho kraja.

Baví ju práca s deťmi a to si už vyskúšala aj v športe. Raz, keď bude z nej učiteľka, tak si svoje vlohy na toto povolanie ešte viac bude môcť overiť. Nateraz je však Veronika Balážová hlavne v pozícii učiacej sa. Jednak ako študentka vysokej školy, ale i ako taekwondistka. A to napriek tomu, že dosiahla v tomto športe rad úspechov a druhý raz po sebe sa dostala tiež medzi ocenených v rámci Najúspešnejších športovcov Prešovského samosprávneho kraja. Najprv za rok 2011 a potom aj na základe výsledkov v uplynulom roku.

PREŠOV. Na tatami pôsobí podstatne suverénnejšie než v súkromí, kde je skôr plachá, nesmelá.

„ Podobné ocenenia ma vždy potešia, len som nesvoja na takýchto akciách,“ pousmiala sa v momente, keď sme ju oslovili. Potom ale už suverénne líčila svoj názor na šport, ktorému sa venuje.

Členka ŠK TKD GE-BAEK Prešov a slovenská reprezentantka patrí medzi nielen našu špičku, ale jej meno rezonuje i na medzinárodnej scéne.

Vlani získala striebro na majstrovstvách Európy v Maribore v súbornom cvičení senioriek (I. dan) a bola aj členkou strieborného družstva v disciplíne špeciálne techniky. Tento úlovok sa Slovenkám podaril druhý raz.

Nie každé vrcholné podujatie jej vyšlo podľa predstáv, trebárs majstrovstvá sveta na Novom Zélande, kde mala silnú súperku už v 1. kole, ale získala aspoň cenné skúsenosti.

V rámci majstrovstiev Slovenska jej patrili štyri tituly za víťazstvá v disciplínach - športový boj do 52 kg, súborné cvičenia (I. dan), špeciálne techniky a prerážacie techniky. Treba ešte pripomenúť, že v komplikovanej spleti jednotlivých federácií Prešovčanka súťaží pod hlavičkou ITF.

Prečo si vybrala práve toto nie práve najjemnejšie odvetvie? „Od malička som bola skôr ako chlapčisko, Šarišanček ma nebavil, preto od siedmich rokov som privoňala k taekwondu a som mu verná pätnásť rokov.“

Škoda, že ako vyznavačka bojového umenia nemá nateraz šancu štartovať na olympijských hrách. „Dá sa prešaltovať z jednej vetvy na druhú, ale nie je to jednoduché. Určite by som i ja chcela byť na olympiáde, ak nie ako pretekárka, tak trebárs v pozícii trénerky,“ usmiala sa.

Prerazí tri dosky

Veronika uprednostňuje súborné cvičenia, špeciálne techniky (skoky do výšky a kopy vo výške a v diaľke) a prerážacie techniky (testy sily – pretekár preráža dosky rukami či nohami).

„Vážim 52 kilogramov a tak sa pri tejto súťaži v prerážaní cítim taká maličká, lebo súperky sú naozaj ženy. Najviac sa mi podarilo preraziť nohou špeciálnou technikou tri zasúvacie plastové dosky, pričom hrúbka jednej dosky je približne dva centimetre a treba trafiť presne medzi spoje.“

V. Balážová sa tiež presvedčila o tom, že neraz to majú ženy, pokiaľ sa ocitnú v nesprávnej chvíli na nesprávnom mieste, zložité. Našťastie ju podržalo to, že ovláda nielen sebaobranu, ale aj bojové umenie.

Nerada o tom hovorí, iste to neboli príjemné zážitky, ale dotyčným dala jasne najavo, že nemieni byť obetným baránkom pre násilníkov.

„Nuž, aj na základe týchto skúseností vrelo odporúčam, aby dievčatá a ženy nepodceňovali aj to, ako sa ubrániť, keď sú atakované a pomoc nie je nablízku,“ pridala svoje postrehy naša špičková pretekárka, ktorá sa najbližšie hotuje na Európsky pohár i ME.

Inak, v národiaku ju vedie jej otec Róbert. „Nuž, nie je to vždy najlepšia konštelácia, ale zvykla som si,“ dodala s úsmevom na perách Veronika Balážová.

Súvisiace články