Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Prešovčania ukázali, ako sa dá prehrať vyhratý zápas

Sportnet|Publikované 15. dec 2002 o 23:00

Prešov/Humenné - Extraliga volejbalistov mala na programe zápasy 11. kola. V piatkových dueloch sa východniarom darilo, porazili svojich súperov, keď

Prešov vyhral so Žilinou po piatich neúspešných vzájomných stretoch a v prípade Humenčanov to bolo pretrhnutie série prehier, ktorá trvala sedem stretnutí. V sobotu sa však zrodilo nemilé prekvapenie na úkor vysokoškolákov.

VK PU Prešov - Petrochema Dubová 2:3 (-21, 14, 11, -25, -12)

Kto nevidel, neuverí... Prešovčania prehrali zápas, ktorý mali už-už v hrsti a nie prvýkrát v tejto sezóne zlyhli v päťsetovom dueli so súperom, ktorého veru mali vzhľadom na kvality kádra a vývoj stretnutí poraziť.

Prvé dejstvo zastihlo domácich v útlme, nedaril sa im útok a keďže bloky akoby ani neexistovali, hostia sa ujali vedenia. Do druhého setu však Prešovčania vytiahli azda svoju najsilnejšiu zbraň - účinné podanie, ktorou absolútne rozvrátili obranu súpera. Druhý a tretí set pripomínal v podaní VK PU exhibíciu, Dubová neokázala prijímať ani útočiť, na sieti dominovali najmä Gešperík a spoľahlivo hrajúci Špaček, ktorý nahradil zraneného domáceho kapitána Ondrušeka. Podobný vývoj mal aj štvrtý set - Prešov rýchlo viedol 9:2, neskôr 20:13 a zdanlivo pohodovo kráčal ku víťazstvu, ktoré by mu bolo reálne priblížilo účasť v nadstavbovej prvej štvorke. Stalo sa však to, s čím nikto v hale, zrejme už ani Dubovčania, nerátal. Za spomínaného stavu sa postavil na servis hosťujúci Ostrihoň, získal šesť bodov po sebe a zasial neistotu do príjmu VK PU, z ktorého rezultoval bezzubý útok kľúčových domácich bombardérov, Sopka a Gešperíka. Domáci sa ešte vzchopili, viedli 24:22, dva zahodené mečbaly však boli klincom do rakvy ich psychiky. Zmŕtvychvstaní hostia sa nedali ponúkať a najmä po osi Duda - Ostrihoň získali aj v tajbrejku rozhodujúci náskok (6:11, 7:13) a dva body, s ktorými sa ešte pred koncovkou štvrtého setu zrejme v duchu rozlúčili...

"Myslím, že sa dá nájsť viacero analógií medzi oboma našimi zápasmi," uvažoval tréner VK PU Richard Vlkolinský. "Už v piatok proti Žiline, ktorá ku nám

neprišla s veľkými nádejami, sme si zbytočne skomplikovali dohry koncoviek v prvom a druhom sete, keď sme mali náskok a nakoniec sme sa museli triasť. Presne tento postup sa nám nevyplatil proti Dubovej. Pritom sme mali pasáže v oboch zápasoch, ktoré zhruba spňlňali moje predstavy o tom, ako máme hrať. O tom, čo sa stalo proti Dubovej, sa nevyjadrujem, poviem len pár myšlienok. Takéto výkonnostné abnormality musíme odstrániť a tomu prispôsobíme aj zmeny v tréningoch. Ak nedokážu niektorí hráči dohrať koncovky v stresových situáciách, budem takúto atmosféru vyrábať aj na tréningoch dovtedy, kým sa to nenaučia."

PU: Kempa, Škvarek, Červeň, Sopko st., Špaček, Gešperík (libero Varchol, Váhovský, S. Soták). Hralo sa 107 minút, pred 350 divákmi rozhodovali Hank a Höger.

Chemes Humenné - Stavbár Žilina 3:1 (-21, 21, 19, 25)

Humenčania dokázali po Dubovej poraziť aj nepríjemnú Žilinu, hoci cih výkon nebol zďaleka ideálny. "Dosiahli sme to, čo sme chceli, ale hra nebola podľa mojich predstáv," priznal tréner Chemesu Štefan Zbur. "V prvom sete sme hrali ustráchane, Žilina podľa svojej tradície čakala na naše chyby a využívala ich. Aj v ďalšom priebehu sme sa ťažko dostávali do zápasu a ak nám niečo skutočne pomohlo, tak to bol účinný blok, ktorým sme prakticky tento zápas vyhrali. Veľmi dobre zahral Peťo Beňa, ktorý bol kľúčovou postavou mužstva. Zbytočne sme si skomplikovali situáciu v štvrtom sete, keď sme viedli už o šesť bodov a napokon sme sa v koncovke triasli o výsledok. Chlapci by sa však mali vyvarovať takých výpadkov, aké predviedli, zvlášť v zápasoch, ako bol ten so Žilinou, ktorá hrá výslovne vyčkávací volejbal."

Chemes: Matta, Nemec, Kríž, Katona, Beňa, Onderčin (libero Sivák, Balej, Tomášik). Hralo sa 84 minút, pred 300 divákmi rozhodovali Savka a Porvazník.

Sumár ostatných výsledkov: Piatok: Prešov - Žilina 3:0 (25, 23, 14), Zvolen - Nové Mesto n. V. 0:3 (-17, -19, -23), Humenné - Dubová 3:1 (18, -18, 20, 22), VKP Bratislava - Púchov 1:3 (-22, -28, 24, -18). Sobota: VKP - Nové Mesto 3:0 (23, 21, 24), Zvolen - Púchov 2:3 (13, -21, -15, 21, -8).