Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Prešovčania si vo finále zahrajú napokon s Hlohovcom

Pekár verzus Páleš. Obranár Páleš útočí cez brániaceho Pekára. V pozadí Sadovyi. (Autor: Viktor Zamborský)
Sportnet|Publikované 2. máj 2016 o 00:00

Stalo sa, čo drvivá väčšina hádzanárskej obce očakávala.

Tatran Prešov zvíťazil v semifinálovej sérii play- off hádzanárov (hranej na tri výhry) nad HKM Šaľa aj po tretí raz v rade a postúpil tak do finále o majstra Slovenska 2015/2016.

PREŠOV. V novodobej histórii klubu, za éry majiteľa Miloslava Chmeliara, Tatran Prešov postúpil do finále štrnástykrát. V klubovej vitríne má jedenásť titulov.

O dvanásty slovenský primát bude súperiť s HC Sporta Hlohovec, ktorý prekvapujúco hladko vyradil tri nula na zápasy HK Agro Topoľčany.

Súper Prešovčanov, HKM Šaľa, sa v tomto ročníku zaradil k príjemným prekvapeniam. V kádri zväčša so skúsenými hádzanármi, ale trebárs aj s mladými hráčmi hosťujúcimi z prešovského Tatrana M. Pálešom a Š. Michniewiczom, postúpil do play–off.

Za bránami nechal aj niekdajšie slovenské stálice z Považskej Bystrice či z Nových Zámkov. Tatran Prešov bol ale evidentne nad sily šalianskych hádzanárov. Ich tréner, Košičan Ján Kolesár, sklamanie po tretej prehre netajil.

„Iste, na favorita sme nemali. Mňa ale mrzí spôsob, akým sme mu podľahli. Prvý zápas v Prešove bol v našom podaní úplne iný ako ďalšie dva. V nich sme herne i výsledkami doslova vybuchli. Najmä však tretí v Tatran Handball Arene mi pripadal ako povinná jazda našich. Takto, bez morálky, bez nasadenia, odovzdane sa o postup rozhodne nehrá.“

Pekár môže siahnuť na desiatu zlatú

Pri deviatich z jedenástich titulov bol aj súčasný kapitán Tatrana Prešov Radovan Pekár.

„Bolo by pekné zaokrúhliť túto zbierku na rovnú desiatku. Predbiehať však vopred nič netreba. Semifinále máme úspešne za sebou. Prvý zápas sme neodohrali v práve v pohode. Aj tak nám to stačilo na výhru. V ďalších dvoch to už bolo iné. Uvedomili sme si, že výkonmi takto hazardovať sa nemusí vyplatiť. Ukázalo sa, že nášmu mužstvu svedčí hrať v rýchlom zápasovom tempe. V Šali sme v stredu vyhrali o desať, v sobotu doma pečatili postup výhrou o trinásť gólov. Teší, že náš herný výkon v sérii stúpal. Predchádzajúci, rozpačitý sme si v kabíne rozobrali, veci povedali na rovinu. Dobré bolo, že každý z nás kritiku prijal a zlé sa na dobré obrátilo. Zlepšili sme hlavne hru v obrane, rozchytal sa nám brankár Čupryna, v útoku sme si zase vyskúšali viaceré herné varianty. Dá sa povedať, že sme niečo pilovali už na finále. Samozrejme, súpera sme nepodceňovali, ale zároveň si boli vedomí vlastnej sily."

"Ťaháme všetci za jeden koniec, hráme tímovo. Táto sezóna je pre Tatran ozaj nezvyčajná, špecifická. Odchody hráčov, kopec zranených od jej samého začiatku. Ani teraz nie sme kompletní, ale chýbajúcich partia dokáže nahradiť. Pozitívum je, že aj mladí hráči, ktorým tréner Trtík dáva dostatok príležitostí, sa ich snažia chopiť, ako sa patrí. Čaká nás finále. Ako ste postrehli, pre mňa so šancou na zisk desiatej zlatej medaily s Prešovom. Jej zisk, v ktorý verím, ale ako vravím, nechcem nič predbiehať, bol by pre mňa po tom prvom vari ďalší najcennejší. Prvý krok, semifinále, sme zvládli. Verím teda, že zvládneme i ten druhý, finálový.“

Finálová séria o titul majstra Slovenska 2015/2016 (na tri víťazstvá) medzi Tatran Prešov a Sportou Hlohovec odštartuje prvým zápasom 11. mája, termín druhého stanovili na 14. mája, tretieho na 18. mája.

Prípadný štvrtý by sa hral 21.-22. 5., prípadný rozhodujúci piaty 25. mája 2016.

Páleš asi späť do Prešova

V drese Šale hral v Prešove aj pivot Marek Páleš. Jeho hosťovanie v tomto klube sa po tejto sezóne končí.

Povráva sa, že hrať by mal znovu v Tatrane. Vo farbách HKM Šaľa patril k najužitočnejším i najtvrdším hráčom v obrane. Dva semifinálové play–off duely s Tatranom Prešov nedohral. Po troch vylúčeniach musel z ihriska odísť predčasne. V treťom už bol na ňom do samého konca.

„Zákerné zákroky neuznávam, nemám ich v talóne. Hádzaná je ale šport pre chlapov. V súbojoch zvyčajne neuhnem. Takže vylúčenia istým spôsobom riskujem. Nuž a čo sa týka možného návratu do Prešova, vyzerá to tak na deväťdesiat percent, že k nemu dôjde. Šaľa mi dala dosť možností vyhrať sa. Tatran Prešov je ale klub z inej kategórie. Hráva pravidelne európske súťaže. Takže možnosť byť pritom by bola pre mňa veľká pocta i výzva zároveň.“

Súvisiace články