Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Prešov prehral posledný zápas na sústredení

Ján Papaj (vpravo). V záverečnom prípravnom zápase pred jarnou ouvertúrou absolvoval prvý polčas. (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 25. feb 2013 o 23:00

Futbalisti Tatrana Prešov si na záver herného sústredenia v Turecku zmerali sily s kazašským prvoligovým celkom FK Aktobe, ktorému podľahli 1:2.

S Tureckom sa rozlúčili prehrou. Celkový sumár vystúpení v krajine polmesiaca činí jedno víťazstvo (nad gruzínskym FC Tbilisi 1:0) a dve porážky (prvá sa zrodila v zápase s nórskym celkom Tromsö rovnako 1:2). Výsledky ale neboli rozhodujúce z hľadiska užitočnosti výcvikového tábora.

PREŠOV. To pripomenul i Marek Fabuľa, asistent trénera Ladislava Totkoviča.

Podľa obvyklých zvyklostí sme sa opýtali na záverečný dojem z generálky pred vstupom do corgoňligovej odvety, no trošku nás prekvapil tým, že sa vyhýbal tomuto označeniu.

„Neponímali sme to ako generálku a to i preto, že ani zostava nebola celkom taká, ako si ju predstavujeme v úvodnom zápase jari v Košiciach. Bol to slovom záverečný zápas a nechceli sme to postaviť tak, že bude dôležitejší ako ostatné prípravné vystúpenia,“ naznačil M. Fabuľa.

Pokiaľ ide o vyrysovanie zostavy na ligové boje, prezradil, že približne na 90 percent je základná jedenástka v hlavách koučov, ale stále je priestor na nejaké korektúry.

Nehovoriac o tom, že v priebehu nasledujúcich dní možno súpisku stále doplniť. „Všetko je možné, dvere sú naďalej otvorené.“

Hlavná vec, že výprava 1. FC sa vrátila domov v poriadku a nikto sa vážnejšie nezranil či neochorel.

Akurát stopér Krajník utŕžil tržnú ranu po hlavičkovom súboji, keď protihráčov kolík na kopačke mu „prešiel“ nechtiac po kolene.

Bol to dvojnásobne smoliarsky moment, lebo akurát v čase, keď nášho hráča ošetrovali, východniari druhý raz inkasovali.

Hru vyrovnali až po prestávke

Proti FK Aktobe to bola naozajstná previerka vzhľadom na silu rivala, ktorý si udržiava svoju poprednú pozíciu v domácej najvyššej súťaži.

„Veľa ľudí ligu v Kazachstane podceňuje, ale ide naozaj o výkonnostne zdatné zápolenia, kde je mnoho legionárov. Ruská futbalová škola je citeľná, čo sa premietlo do hry najmä v prvom polčase, keď súper ovládol dianie svojím držaním lopty a vnútil nám svoj štýl. Snažili sme sa kombinačne kontrovať, ale nie vždy sa nám to darilo.“

Cez prestávku tréneri hráčom prízvukovali, aby predviedli svoje zbrane a tieto slová zabrali.

„Po zmene strán hra nabrala také kontúry, ako sme si predstavovali, pomer síl sa vyrovnal. Po sedemdesiatej minúte sme mali viaceré šance, ale škoda, že Bernardo, Lipták či Marcin neboli v koncovke úspešnejší, hoci posledne menovaný sa raz strelecky presadil.“ Prehra môže byť užitočná, lebo odhalila daktoré nedostatky, na odstránení ktorých ešte prichodí popracovať.

Bijú sa o svoj flek

Nie každý jednotlivec z Prešova odohral všetky stretnutia. Trebárs Petráša úmyselne lodivodi šetrili. Iných si potrebovali overiť viac a išlo i o to, aby sa hráči naučili hospodáriť so silami a zvykali si na zaťaženie.

„Všetci, čo cestovali, dostali možnosť ukázať sa. Nešlo ale o naháňanie minutáže, sústredenie nebolo o tom. Skôr o kvalite, súhre, kombináciách, zohratosti formácií aj celého mužstva.“

Na trávnikoch sa ukázali i nové tváre, preto sme sa zaujímali o mladíkov z juniorky či chlapcov, čo sa vrátili z hosťovačky.

„Odviedli si svoju prácu na maximum podľa ich možností, nikomu sa nedá nič vyčítať a nikto nesklamal. Bili sa poctivo o svoj flek a ešte sa aj musia, ale musia byť trpezliví pri čakaní na svoju corgoňligovú šancu,“ naznačil Marek Fabuľa a pripomenul, že v ďalšom období sa bude rátať s ďalším prílevom mlade z vlastných zdrojov, lebo pár miest bude bezpochyby otvorených a alternovaných. „Takže možno očakávať istú fluktuáciu hráčov z juniorky alebo dorastu.“

Tento týždeň Prešov už bude cizelovať formu v domácich podmienkach a možno po iných klimatických podmienkach v Turecku to bude trošku aj šok.

Ale vraj nie veľký, ako prízvukoval M. Fabuľa: „Počasie bolo na sústredení dobre zmanažované, presne také, aké sme si predstavovali. Ani na Slovensku nesvieti na jar stále slnko a terény sú tiež zavše rôzne. Takže v Turecku sme si mohli vyskúšať tréningy i v trošku sťažených podmienkach.“

Štatistika

1. FC Tatran Prešov - FK Aktobe (Kazachstan) 1:2 (0:2)

Gól Tatrana: 58. Marcin. Zostava Prešova: Plánička - Bartek, Krajník (39. Papp), Brezinský (72. P. Jacko), Kolbas - Hruška (80. Kamenčik), Lipták, Augustín (65. Bernardo), Poliaček, Papaj (46. Jakovlev) - Marcin

zuk

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.