Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Prešov chce na jar hrať krajšie a vyhnúť sa bojom o záchranu

Kapitán Tatrana Peter Petráš (vľavo) a tréner Ladislav Totkovič. (Autor: TASR/Milan Kapusta)
Sportnet|Publikované 28. feb 2013 o 13:01

V Prešove sú pred jarnou futbalovou odvetou veľké pohyby v kádri, očakáva sa príchod Nováka a Gergela.

Agentúrny materiál sme nahradili autorský článkom redakcie Korzára.

PREŠOV. Vlani mali corgoňligoví futbalisti Tatrana Prešov výbornú jar a odvrátili hrozbu zostupu.

V tomto ročníku síce v jeseni nedopadli tak katastrofálne, ale ani so štítom a tak sa pozornosť fanúšikov znovu upiera na to, či v odvete Šarišania ukážu lepší futbal než v lanskej prvej fáze ročníka.

Ako je známe, záver jesennej kapitoly bol turbulentný, keď skončil tréner Červenkov a namiesto neho nastúpila dvojica Ladislav Totkovič – Marek Fabuľa.

Počas zimnej pauzy sa udiali v tíme viaceré zmeny, v porovnaní s vlaňajšou súpiskou zmizlo z nej trinásť mien a objavilo sa sedem nových či staronových adeptov.

Dokonca funkcionári zelenobielych sa na poslednú chvíľu (o polnoci zo štvrtka na piatok vyprší prestupový termín) snažili ešte skvalitniť káder.

Vybavovačky v hodine dvanástej

Podľa slov športového riaditeľa Erika Bogdanovského úsilie smerovalo k získaniu Nováka a Gergela zo Žiliny.

„Je to tak na 90 percent isté, ale pokiaľ nie sú všetky papiere podpísané, tak je predčasné hovoriť o tejto dvojici ako o istých posilách,“ poznamenal dnes na pravé poludnie E. Bogdanovský.

Vraj však všetko bolo vtedy tak na 90 percent vyriešené. V prípade Nováka, ktorý je známy z pôsobenia v Košiciach, by to bol žiaduci žolík vzhľadom na svoj kumšt v koncovke.

Aj ostatní, čo prišli (vrátane hráčov z juniorky či po hosťovaní), by mali vystužiť kvalitu celku. Či už ide o Brezinského, ktorý by mal nahradiť stopéra Adámika alebo Augustína, čo je zase náplasť za špílmachra Zošáka.

„Nemožno hovoriť celkom o plnohodnotnej náhrade, lebo to nie je celkom jeho post, ale Augustín naznačil svoje prednosti,“ povedal L. Totkovič.

Škoda, že sa zranil český obranca Krob a musí si ešte na svoj oprášený debut v Tatrane počkať.

Pokiaľ ide o legionára Nworaha z Nigérie, bude síce patriť Prešovu, ale vzhľadom na chýbajúcu zápasovú prax sa hotuje hosťovať v dosiaľ nemenovanom druholigovom klube na východe.

Mimochodom, je zaujímavé, že v porovnaní s nedávnou minulosťou sa rázne zredukoval počet cudzincov a navyše okrem jednotlivcov, ktorým skončili kontrakty, klub nepredal nikoho (Guba pod Dubňom hosťuje).

Činovníci už po skončení jesene avizovali, že zredukujú počet hráčov a to sa im výrazne podarilo, pričom sa zohľadnil aj menší počet zápasov v Corgoň lige a vypadnutie zo Slovenského pohára.

Vydarená príprava

Vedenie klubu sa snažilo vytvoriť mužstvu maximálne podmienky v príprave.

Najprv bolo zimné sústredenie v Tatrách, po návrate nasledovali tréningové jednotky doma a na záver prišlo k slovu herné sústredenie v Turecku so zápasmi s primeranými súpermi a na lepších terénoch než u nás, hoci sa uvažovalo aj o alternatíve zostať doma a robiť výjazdy za súpermi.

Dovedna východniari odohrali deväť duelov v príprave: Zdolali Vranov 4:0, Lok. Košice 2:1, Humenné 3:1, Nyíregyházu 1:0, Nowy Sacz 2:1, Tbilisi 1:0, remizovali s Michalovcami 0:0 a podľahli FK Aktobe 1:2 aj Tromsö IL rovnakým výsledkom.

„Z tohto pohľadu bola príprava vydarená, ale treba to potvrdiť v súťaži. Myslíme si však, že výsledky by mohli byť primerané,“ riekol E. Bogdanovský.

Narážal aj na to, že úvodné vyžrebovanie je náročné a Prešov patrí tiež medzi celky zainteresované v bojoch o záchranu.

„Najprv sme pracovali na kondícii, potom na hernej tvári. Chceme, aby nováčikovia zapadli do tímu a vytvoril sa stmelený kolektív. Jar je náročná, netreba si nahovárať, že nie, ale robím s chlapcami, ktorí vedia, čo chcú a na tom staviame našu filozofiu. Mienime hrať dobrý a efektívny futbal s potrebným ziskom bodov, aby sme sa odrazili do pokojného pásma. Pravdaže, hodláme pritiahnuť divákov,“ zhrnul svoj zámer tréner Totkovič.

V uplynulých zápasoch tohto ročníka Prešovčanov neposlúchala finálna fáza, streľba, možno sa zakončenie podarí oživiť, pričom sa o slovo výrazne prihlásil aj Kamenčík, ktorý sa vrátil z hosťovania v R. Sobote a v príprave bol najlepším strelcom so 4 gólmi.

„To ale netreba preceňovať vzhľadom na rôzne okolnosti. Chlapcom sme vštepovali prvky odvážnej hry bez ohľadu na to, kde hrajú a uvidíme, ako to naplnia,“ predostrel L. Totkovič a pri téme mizivej bilancie na ihriskách súperov v jeseni sa už nechcel vracať do minulosti.

Sústreďuje sa so zverencami na nastávajúce boje. Podľa včerajších vyjadrení Prešovčania v nich túžia ukázať viac odvahy, kumštu i futbalovej krásy.

Brezinský zrejme už proti Košiciam

Prípravu s družstvom absolvoval i Miloš Brezinský, ktorý sa v prešovskom drese predstaví s najväčšou pravdepodobnosťou v úvodnom zápase jarnej časti CL na ihrisku MFK Košice.

"Kolektív ma prijal, myslím si, že s tým nebol problém, poznám tu viacero hráčov, či už Petra Petráša, Jana Kroba alebo Jara Kolbasa. Atmosféra v tíme je dobrá, takže si myslím, že by sme to mohli preniesť i do zápasov. Máme zlú bilanciu s Košicami, ale ja na to veľmi nedávam. Zápas sa hrá od prvej po deväťdesiatu minútu. Kto k tomu pristúpi zodpovednejšie, tak bude úspešný," zamyslel sa Brezinský.

Počas herného sústredenia si doliečil zranené koleno i kapitán zeleno-bielych Peter Petráš. Zranenie si privodil v poslednom zápase jesennej časti, pri dôležitom domácom víťazstve nad Myjavou. Do zápasu proti Košiciam však nezasiahne pre štyri žlté karty, podobne ako brankár Jakub Diviš.

"Na sto percent som v poriadku, pribrzdili ma žlté karty, ale teším sa na domáci duel proti Žiline. Nálada je dobrá, ale určite je tam trošku napätie pred začiatkom ligy."

Fakty

káder Tatrana Prešov na jarnú časť CL 2012/2013

brankári: Jakub Diviš, Jakub Plánička, Denis Barát

obrancovia: Jaroslav Kolbas, Peter Petráš, Miloš Brezinský, Jan Krob, Jakub Bartek, Michal Krajník, Vladimír Papp

stredopoliari: Ján Papaj, Peter Lipták, Miroslav Poliaček, Radoslav Augustín, Andrej Jakovlev, Lukáš Hruška, Richard Kačala, Patrik Jacko

útočníci: Jozef Dolný, Michal Kamenčík, Matúš Marcin, Mariano Bernardo

Pohyb v kádri:

príchody: Miloš Brezinský (Akzajyk Uraľsk, Kazachstan), Jan Krob (Vlašim, ČR), Radoslav Augustín (B. Bystrica), Michal Kamenčík (návrat z hosťovania v Rim. Sobote), Richard Kačala, Patrik Jacko, Vladimír Papp (všetci z juniorky)

odchody: Dejan Boljevič, Andrij Ševčuk, Branimir Kostadinov, Marián Adam, Martin Pribula, Viliam Macko, Štefan Zošák, Jozef Adámik, Peter Katona.

Realizačný tím:

Prezident a predseda predstavenstva: Miroslav Remeta

Generálny riaditeľ: Jozef Petrik

Športový riaditeľ: Erik Bogdanovský

Tréner: Ladislav Totkovič

Asistent trénera: Marek Fabuľa

Tréner brankárov: Stanislav Seman

Vedúci mužstva: Ján Šafranko

Lekári: Ján Mirilovič, Peter Cvengroš, Július Svätojanský

Kondičný tréner: Marek Kokinda

Fyzioterapeut: Jozef Štieber

Masér: Vladislav Šarišský

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.