Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Prešov by chcel v hádzanárskej extralige aj svoju juniorku

Lukáš Urban. Aj tento sedemnásťročný hráč (v bielom) sa medzi seniormi presadil. (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 28. jan 2013 o 23:00

Hádzanársky klub Sporta Hlohovec usporiadal prvý ročník medzinárodného turnaja v hádzanej mužov MayNet Cup 2013.

Pozvánku naň, takpovediac na poslednú chvíľu, dostali aj prešovskí hádzanári.

HLOHOVEC. Organizátorom nečakane odriekol účasť na MayNet Cupe 2013 klub z maďarskej Nyíregyházy.

Keďže majitelia klubov z Hlohovca a Prešova majú dobré vzťahy, pozvanie narýchlo smerovalo do majstrovského Tatrana. Na turnaj do Hlohovca vyslali Prešovčania tím pod hlavičkou Tatran Prešov juniori.

Základ celku trénera Ivana Pompoša a asistenta Stanislava Kolpaka tvorili starší dorastenci Tatrana Prešov, úradujúci majstri republiky, ktorých doplnili seniorskí krídelníci Tomáš Číp, Jakub Hrstka spojka Dominik Krok.

Mladé prešovské družstvo hoci nevyhralo na turnaji ani jeden zápas, nebolo len do počtu. S českým majstrom predošlej sezóny HC Gumárny Zubří, aktuálne tretím mužstvom rakúskej najvyššej súťaže West Viedeň, a s turnaj usporiadajúcim HC Sporta Hlohovec, zohrali vyrovnané partie.

V konečnom turnajovom účtovaní skončili za Hlohovcom, Viedňou a Zubřím na štvrtom mieste, ale svojimi výkonmi a vystupovaním si prešovskí mladíci vyslúžili uznanie súperov i publika.

Dorastenci v Hlohovci základom

Tatran Prešov mal možnosť rozhodnúť, aké mužstvo na MayNet Cup 2013 do Hlohovca vyšle.

„Keď ma majiteľ Sporty Hlohovec Marián Bobák oslovil s ponukou, konzultoval som ju s trénerom nášho A mužstva Romanom Lamačom. Bolo jeho rozhodnutím, keďže Tatran už čoskoro čaká šnúra náročných zápasov, nevyslať do Hlohovca seniorský tím. Dohodli sme sa však na tom, že na turnaj vyšleme celok starších dorastencov doplnený trojicou z nášho prvého mužstva, ktorý by štartoval pod hlavičkou Tatran Prešov juniori. S takýmto riešením organizátor turnaja súhlasil,“ uviedol na margo zloženia turnajového mužstva majiteľ prešovského hádzanárskeho klubu Miloslav Chmeliar.

Previerky, ktoré presvedčili

Štart na MayNet Cupe 2013 s juniorským celkom mal pre majiteľa Tatran Prešov význam z viacerých hľadísk.

Pre sedemnásť či osemnásťročných prešovských mladíkov hrať v spoločnosti popredných mužstiev troch krajín bolo ďalšou hádzanárskou školou.

Pre M. Chmeliara aj overením zámerov, ktoré s mladým družstvom do budúcnosti má. „Pravdou je, že chlapcov v dorasteneckom veku sme si potrebovali testovať. Tí ostávajú pokope aj pre nasledujúcu sezónu. Lenže dorastenecká liga je pre nich už kvalitatívne pritesná. Potreboval som vidieť na vlastné oči, ako si budú počínať v zápasoch so skúsenými seniormi. Nakoniec ma príjemne prekvapili. Chlapci odohrali tri vyrovnané zápasy. So Zubří na začiatku viedlo, no napokon prehralo o dva góly. S Westom Viedeň to bola ešte vyrovnanejšia partia. Nuž a so Sportou, veľkým favoritom zápasu i turnaja, sa naši v prvom polčase striedali vo vedení. V druhom už rozhodli skúsenosti a herná prevaha domácich. Boli to teda veľmi dobré previerky, ktoré ma presvedčili, že títo chlapci sú schopní hrať celkom vyrovnane aj s mužstvami o kategóriu vyššie.“

Chce ich posunúť vyššie

Po týchto slovách sa M. Chmeliar rozhovoril o konkrétnych zámeroch s dorasteneckým celkom, ktorého sedem hráčov je v juniorskej reprezentácii Slovenska.

„Nejaké predstavy, ako ďalej s nimi mám. Záležať ale nebude iba na mne. V prípade, že by v slovenskej extralige mužov mal štartovať v nasledujúcej sezóne nepárny počet klubov ako v tejto, sme pripravení navrhnúť Slovenskému zväzu hádzanej a extraligovým klubom zaradenie nášho juniorského družstva do najvyššej súťaže. Bude teda výhradne na ich zvážení, či náš návrh prijmú. Tatran má v kategórii do 21 rokov sedem reprezentantov. Aj turnaj v Hlohovci ukázal, že naši mladíci sú schopní hrať solídne partie aj so seniormi. Nazdávam sa, že ich výkonnostný rast v kvalitnejšej súťaži by napredoval. Nielen na osoh prešovskej, ale i slovenskej mužskej hádzanej.“

Ako hrali na turnaji

Na MayNet Cupe 2013 dosiahli juniori Tatrana Prešov v zložení Vernarský, Košč – Kravec, Dujčák, Hrstka, N. Boris, Krok, L. Urban, Šterbinský, Tobiáš, Číp, S. Orlovský, J. Urban, Michniewicz, Páleš, tieto výsledky.

Gumárny Zubří – Prešov jun. 34:32 (19:13)- Hrstka 11, Krok 6, L. Urban 4.

West Viedeň – Prešov jun. 38:37 (20:18) – Krok 12, Číp 9. Hrstka 6, S. Orlovský 4.

Sporta Hlohovec – Prešov jun. 40:34 (18:16) – Krok 9, Hrstka 8, Číp 6, L. Urban 3.

Počas uplynulého víkendu štartovali na medzinárodnom turnaji aj mladší dorastenci Tatrana Prešov. Z Ostravy si družstvo vedené trénerom Marekom Gernátom odviezlo najcennejšiu trofej.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.