Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Presná muška nestačila, o body oberal beh

Vo februári siahal Marek Matiaško po bronze na olympiáde v Turíne. V novej sezóne Svetového pohára sa však zatiaľ márne snaží prebojovať do bodovanej tridsiatky. (Autor: TASR)
Rastislav Hríbik|Publikované 20. dec 2006 o 23:00

Slovenský biatlon bude mať chudobné Vianoce. Vo vlaňajších prvých troch kolách Svetového pohára vybojovali naši do Štedrého dňa 55 bodov (Pavkovčeková 30, Halinárová 22, Marek Matiaško 3), v novej sezóne sa zatiaľ nedočkali ani jedného.

Marek Matiaško v premiére nového ročníka v Östersunde i v treťom kole v Hochfilzene vybielil v šprinte všetkých desať terčov, bežecky na bodovanú tridsiatku nestačil. Vo Švédsku skončil až na 34. mieste, v Rakúsku mu patrila 37. priečka, hoci za víťazným Nem­com Greisom zaostal o necelú minútu a pol.

Lyže za to nemôžu


„Ešte vlani by mi to na body pohodlne stačilo. Svet zrýchľuje,“ konštatoval starší z bratov Matiaškovcov. Marek bol piaty na turínskych ZOH vo vytrvalostných pretekoch. Aj preto sa od neho v novej sezóne čaká, že bude ťahúňom.

„O to viac ma mrzí, že som stále bez bodu. Príprava nebola zlá, finančné podmienky sa po podpise zmluvy s novým sponzorom zlepšili. Ani lyže za to nemôžu, len som sa stále nerozbehol. Ja nikdy v decembri príliš nebodujem, ale predsa len som čakal, že na tom budem trochu lepšie. Dve doterajšie umiestnenia v prvej štyridsiatke však signalizujú, že to nemusí byť až také zlé,“ tvrdí 29-ročný biatlonista z Pravenca.

Nervozita stúpa


Tlak po prelomení čiernej série sa stupňoval z pretekov na preteky. „V treťom kole v Hochfilzene, kde sme bežali namiesto zrušeného Osrblia, už bola nervozita zreteľná. No body stále neprišli. Podľa mňa aj preto, že doma nebolo veľmi kde trénovať. Hádam sa po sviatkoch rozbehnem, hoci príprava na ďalšie kolá nie je ideálna. Snehu niet. Šturec, Donovaly už pre kolieskové lyže zavreli, a tak som sa vari po sedemnástich rokoch vybral na zimný štadión. Korčuľovať. Trápil som sa asi hodinu, teraz som celý dolámaný,“ priznal sa Marek Matiaško.

Sanitra chystá opatrenia


Sklamaný z nuly na konte bodov je i šéf slovenského biatlonu Juraj Sanitra.

„Myslel som si, že po takej príprave nejaké určite získajú. Už som poveril trénerov, aby analyzovali príčiny, prečo sa im to nepodarilo. Určite budeme na športovcov kritickí, chystáme i určité opatrenia vrátane úpravy tréningových plánov. A všetci musia hľadať chybu v sebe, nikde inde.“

Kým u mužov je zatiaľ problémom slabší beh, ženy podľa Sanitru trápi najmä streľba.

„Hoci štafeta naposledy v Hochfilzene sa mi pozdávala. Príjemne ma prekvapila Halinárová (jej 32. miesto zo šprintu v Hochfilzene je zatiaľ slovenským maximom sezóny - pozn. red.). Na to, ako málo mala zatiaľ kontaktu so snehom, išla veľmi dobre a ukázala sa i Gereková. Dúfam, že v januári a najmä vo februári, keď sú na programe majstrovstvá sveta v talianskej Anterselve sa predsa len preberieme.“

Pomôcť by mal i dvojkilometrový okruh v Osrblí. „Práve sa tam idem pozrieť. Teraz je síce nula, ale do rána mrzlo. Bolo mínus osem, a tak tam chceme nastriekať umelý sneh, aby bolo kde trénovať. Všetci už majú cestovania dosť, preto by sme boli najradšej, keby sa na ďalšie kolá Svetového pohára mohli pripravovať doma.“

Autor: Rastislav Hríbik

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.