Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Premiérové štafety v sezóne SP pre Švédky, rozhodla Kallaová (2)

TASR|Publikované 22. nov 2009 o 14:13

Premiérové vydanie štafiet na 4x5 km žien v novom ročníku Svetového pohára v behu na lyžiach vyhralo v nedeľu v nórskom Beitostölene švédske kvarteto v zložení Anna Olssonová, Sara Lindborgová, Anna Haagová a Charlotte Kallaová.

Beitostölen.

Na druhej priečke skončilo domáce Nórsko a na treťom ďalší severský zástupca z Fínska.

O triumfe troch koruniek rozhodla skvelým finišom len 22-ročná Kallaová, ktorá sa zhruba kilometer pred cieľom výrazne vzdialila svojim severským spoločníčkam vo vedúcom trojzáprahu a v cieľovej rovinke už len pohodlne kontrolovala švédsky úspech. Víťazka sobotňajších individuálnych pretekov Marit Björgenová sa nezmohla ani na náznak stíhacej jazdy, podarilo sa jej však aspoň odpútať od Fínky Aino Kaisa Saarinenovej.

O prvý vzruch sa však pretekárky postarali už v závere prvej klasickej päťky, keď sa na čele vytvorila šesťčlenná skupina s desaťsekundovým náskokom.

Po prvej odovzdávke nastúpila impozantným spôsobom Fínka Virpi Kuitunenová, ktorá sa najskôr postarala zúrivým tempom o strasenie Nemiek a Kazašiek a vzápätí sa odtrhla aj od Nórok, Švédok a Rusiek.

Na jej výkon však na prvej skejtárskej päťke už nenadviazala Riitta Liisa Roponenová, ktorá premrhala náskok 17,2 sekúnd a finišmanku Saarinenovú poslala dopredu už len s výhodou 4,3 s.

V záverečnom úseku to chvíľu vyzeralo tak, že nordické trio doplní napriek pôvodnému polminútovému manku aj Korostelevová. Björgenová nástupom Ruske zabránila pridať sa, no v závere aj jej chýbali sily na skvelú Kallaovú.

výsledky: 1. Švédsko (Anna Olssonová, Sara Lindborgová, Anna Haagová a Charlotte Kallaová) 58:37,1, 2. Nórsko (Vibeke Skofterudová, Therese Johaugová, Kristin Steirová Störmerová, Marit Björgenová) +16,7, 3. Fínsko (Pirjo Muranenová, Virpi Kuitunenová, Riitta Liisa Roponenová, Aino Kaisa Saarinenová) +22,0, 4. Rusko I +45,7, 5. Nemecko I +1:31,5, 6. Rusko II +1:33,8, 7. Taliansko +1:52,9, 8. Kazachstan I +1:52,9, 9. Slovinsko +2:05,1, 10. Nórsko III +2:05,9

Súvisiace články