Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Premiéra v Östersunde, okruh favoritov sa po ZOH zúžil

SITA|Publikované 28. nov 2006 o 13:02

BRATISLAVA/ÖSTERSUND 28. novembra (SITA) - Už v stredu 29. novembra sa vo švédskom stredisku Östersund rozkrúti deväťdielny kolotoč pretekov Svetového pohára 2006/2007 v biatlone. Pre mužov sa začína ...

BRATISLAVA/ÖSTERSUND 28. novembra (SITA) - Už v stredu 29. novembra sa vo švédskom stredisku Östersund rozkrúti deväťdielny kolotoč pretekov Svetového pohára 2006/2007 v biatlone. Pre mužov sa začína jubilejný 30. ročník bojov o krištáľový glóbus, ženy tretiu desiatku ročníkov len otvárajú. Celkové prvenstvá z predchádzajúcej sezóny obhajuje medzi mužmi Nór Ole Einar Björndalen, v kategórii žien sa na konci predchádzajúcej sezóny po prvý raz vo svojej bohatej kariére tešila Nemka Kati Wilhelmová.

V poolympijskej sezóne bude biatlonový pelotón, najmä ženský, chudobnejší o mnohé hviezdy predchádzajúceho obdobia. S pretekárskou kariérou sa už rozlúčili päťnásobná majsterka sveta a olympijská víťazka Ruska Oľga Pylevová, ktorá po tom, ako v Turíne neprešla dopingovou kontrolou, oznámila definitívny odchod zo scény, sedemnásobná svetová šampiónka Liv Grete Poireeová - nórska manželka rovnako úspešného Francúza Raphaela, dvojnásobná olympijská víťazka a šesťnásobná majsterka sveta, víťazka 30 pretekov Svetového pohára, ktorej však krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v zbierke chýba, Nemka Uschi Dislová, ale aj majsterka sveta vo vytrvalostných pretekoch zo šampionátu 2003 v Chanty-Mansijsku Češka Kateřina Holubcová. Na materské radosti sa chystajú Rusky Albina Achatovová, Julia Makarovová a Oľga Zajcevová, ktorá sa v lete vydala za slovenského reprezentanta v letnom biatlone Milana Augustína, ale aj Ruska reprezentujúca Bielorusko Oľga Nazarovová či slovenská reprezentantka Marcela Pavkovčeková.

Z najlepšej dvadsaťpäťky uplynulého ročníka SP v kategórii mužov pokračujú všetci. Azda najväčšou stratou je tak odchod trojnásobného majstra sveta v biatlone Rusa Pavla Rostovceva, ktorý sa rozhodol pre funkcionársku dráhu, bude predsedom výboru pre šport v Krasnojarsku. Bežky a pušku už odložili aj ďalší dvaja Rusi obliekajúci dres Bieloruska - štvornásobný svetový šampión 40-ročný Vladimir Dračev a o rok mladší člen zlatej štafety z MS 1999 vo fínskom Kontiolahti Oleg Ryženkov.

Svetový pohár bude mať rovnako ako v predchádzajúcich sezónach deväť kôl, 3. kolo by malo od 13. do 17. decembra zorganizovať slovenské Osrblie. V celej strednej Európe a ani v tomto stredisku neďaleko Brezna však nie je momentálne sneh a nezvyčajne teplé počasie (v pondelok namerali +10°C) neumožňuje organizátorom ani začať s jeho technickou výrobou. "V pondelok sme informovali traťového riaditeľa Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) Franza Bergera o aktuálnej situácii u nás. Dohodli sme sa, že najneskôr v nedeľu 3. decembra povieme rozhodujúce slovo, či preteky budeme môcť pripraviť. Nie je to však v našich rukách. Ak by začalo mrznúť, stačia nám tri-štyri dni na výrobu dostatočného množstva snehu," informovala tajomníčka organizačného výboru pretekov SP v Osrblí Olina Hanesová.

Finále SP sa uskutoční v ruskom Chanty-Mansijsku od 15. do 18. marca 2007. IBU v porovnaní s predchádzajúcou sezónou zvýšila výšku odmien pre najlepších. Víťaz každých pretekov SP v kategórii mužov i žien dostane 10 000 eur, druhý v cieli 7500, miesto na bronzovom stupienku je dotované sumou 5000 eur. Ešte aj ôsmy v cieli bude bohatší o 500 eur. V štafetách si členovia víťazného družstva rozdelia 16 000 eur, strieborné kvarteto si pripíše na svoje konto 9600 eur a tretí v cieli 7500 eur. Poslednou finančne ocenenou bude šiesta štafeta, ktorá dostane 2500 eur. Celkový víťaz SP bude bohatší o 25 000 eur, víťaz Pohára národov zinkasuje 40 000 eur.

Slovensko môže v začínajúcej sa sezóne postaviť do každých pretekov Svetového pohára štyroch mužov, štyri ženy a obe štafety. V úvodnom kole v Östersunde nastúpi v slovenskom drese kvarteto mužov Marek Matiaško, Pavol Hurajt, Dušan Šimočko, Pavol Novák a zo žien sú pripravené Soňa Mihoková, Zuzana Hasillová, Ľubomíra Kalinová a Petra Slezáková. Najväčším úspechom slovenského biatlonu v predchádzajúcej sezóne bolo 5. miesto Mareka Matiaška vo vytrvalostných pretekoch na 20 km na XX. ZOH v Turíne. Najmä vďaka tomu sa 29-ročný rodák z Bojníc umiestnil v celkovej klasifikácii SP na 46. mieste a zvýšil tým kvótu pre slovenských biatlonistov v porovnaní s uplynulým ročníkom o jedno miesto. U žien zachraňovala situáciu Martina Halinárová, ktorá napriek tomu, že niektoré kolá SP vlani vynechala, skončila na konečnom 50. mieste, teda poslednom, ktoré zabezpečuje účasť štyrom biatlonistkám v pretekoch tohto rangu. V oboch reprezentačných družstvách sa pred sezónou menili tréneri. Ženskú zložku po Jurajovi Sanitrovi prevzal kormidelník mužov Milan Gašperčík a začína takmer od nuly - Anna Murínová ukončila kariéru, Marcela Pavkovčeková je tehotná a sezónu vynecháva. Do reprezentácie sa tak vracia Zuzana Hasillová, skúšať bude šťastie aj bývalá reprezentantka v behu na lyžiach a zimnom triatlone Ľubomíra Kalinová, priestor sa otvára pre mladé adeptky na reprezentačný dres. Lodivodom mužov sa stal bývalý tréner žien Peter Zelinka. Káder sa v porovnaní s vlaňajškom nezmenil, naopak, tlačia sa doň bývalí juniori Tomáš Sanitra a Peter Vozár.

"Naši muži a ženy majú v tejto poolympijskej sezóne rozdielne ambície. U žien dochádza k už avizovanej generačnej obmene, o to viac sa očakáva od mužov. Ťahúňmi družstva by mali byť Marek Matiaško a Pavol Hurajt. Družstvo je stabilizované, preplieta sa v ňom skúsenosť s mladíckou ambicióznosťou, očakávame od nich lepšie výsledky ako vlani, keď v Pohári národov obsadili štrnáste miesto. Samozrejme, chceme sa v oboch kategóriách presadiť aj v štafetách. Obaja tréneri si stanovili za hlavný cieľ úspech na majstrovstvách sveta v Anterselve," zhrnul ambície slovenských reprezentantov prezident Slovenského zväzu biatlonu (SZB) Juraj Sanitra.

V Östersunde sú v stredu na programe vytrvalostné preteky žien na 15 km, vo štvrtok čaká na mužov 20 km takisto vo vytrvalostných pretekoch, v piatok budú ženy bojovať o body do celkovej klasifikácie v rýchlostných pretekoch na 7,5 km, v sobotu ten istý typ pretekov ale na 10 km trati absolvujú muži. V nedeľu úvodné kolo SP vyvrcholí stíhacími pretekmi žien na 10 km a mužov na 12,5 km.

Historicky absolútnou rekordérkou v počte zisku veľkých krištáľových glóbusov je víťazka šiestich ročníkov, fenomenálna Švédka Magdalena Forsbergová. Rekordérmi v zisku celkových prvenstiev v SP medzi mužmi sú Nemec Frank Ulrich, ktorý na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov zvíťazil štyrikrát, rovnaký počet majú vo svojej zbierke aj súčasní najväčší favoriti Francúz Raphael Poiree a obhajca Ole Einar Björndalen z Nórska. Najviac celkových triumfov si vybojovali biatlonisti bývalej NDR (9), medzi ženami sú to najmä vďaka už spomínanej Forsbergovej Švédky (7).

Vrcholom sezóny budú majstrovstvá sveta, ktoré sa od 3. do 11. februára 2007 uskutočnia v talianskej Anterselve. Po prvý raz v histórii sa bude bojovať o 11 medailových kompletov - k tradičným piatim disciplínam v kategórii žien a rovnakému počtu v kategórii mužov pribudla súťaž mixštafiet, kde prvé dva úseky bežia ženy a druhé dva muži.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.