Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Premiéra pod piatimi kruhmi

Sportnet|20. máj 2004 o 00:00

Po štyroch rokoch vojny sa uskutočnili v belgických prístavných Antverpách šťastné hry. Rubensovo mesto bolo ako vymaľované, na každom rohu viala olympijská zástava s piatimi prepletenými kruhmi. Tento symbol mal premiéru. Belgičania postavili za rok ...

Po štyroch rokoch vojny sa uskutočnili v belgických prístavných Antverpách šťastné hry. Rubensovo mesto bolo ako vymaľované, na každom rohu viala olympijská zástava s piatimi prepletenými kruhmi. Tento symbol mal premiéru. Belgičania postavili za rok parádny ústredný štadión i výstavný Ľadový palác. Záujemcov o Hry bolo veľa - mnohé americké veľkomestá, Lyon, dokonca Havana.

Belgicko dostalo symbolickú prednosť, táto krajina bola prvou obeťou nemeckej agresie. Medzinárodný olympijský výbor nepozval do Antverp výpravy porazenej vojnovej osi Nemecka, Maďarska, Rakúska, Bulharska a Turecka ani novovzniknutého Sovietskeho zväzu.

Premiérovo štartovalo slobodné Česko-Slovensko. Veľmi symbolicky - prvú medailu získali hokejisti (tento šport bol vtedy súčasťou letných hier). Skončili hneď za Kanadou a USA.

Blízko ku skvelému úspechu mali futbalisti (zložení z pražskej Sparty doplnenej Slaviou a Viktóriou Žižkov). Postupne zdolali Juhosláviu 7:0, Nórsko 4:0, Francúzsko 4:1. Vo finále proti Belgicku po hrubých chybách rozhodcu v náš neprospech, za stavu 0:2, česko-slovenské mužstvo odišlo z ihriska. Protest vedenia výpravy zamietli, iba belgický premiér a ministerstvo zahraničných vecí sa ospravedlnili našej ambasáde. Isté striebro nám však odobrali.

V atletike sa objavila hviezda pre históriu - fínsky vytrvalec Paavo Nurmi, ktorý získal dve zlaté. Na ďalších dvoch OH k nim pridal sedem. V historickom rebríčku je so ziskom deviatich zlatých a troch strieborných hneď za ruskou gymnastkou Latyninovou (9 - 5 - 4). Ženy už na olympiáde plávali (premiérovo v Štokholme 1912) a po novom i skákali z dosky i veže. Atlétky si museli na svoju šancu ešte osem rokov počkať.

OLYMPIJSKÉ ČÍSLA

Hry VII. olympiády - Antverpy 1920

Dátum konania: 7. júla - 12. septembra

(krasokorčuľovanie a hokej 23. - 29. apríl)

Počet účastníkov: 2668, muži - 2604, ženy - 64

Krajiny: 29

Športy: 21

Počet disciplín: 161

PORADIE KRAJÍN PODĽA UMIESTNENIA

  Z S B
USA 41 26 27
Švédsko 17 19 26
Veľká Británia 15 15 1R

NAJÚSPEŠNEJŠÍ ŠPORTOVCI

Willis Lee (USDA) streľba 5 1 1
Nedo Nadi (Taliansko) šerm 5
Hubert van Innis (Belgicko) lukostreľba 4 2

Súvisiace články