Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Premiéra atlétok v Amsterdame

Sportnet|27. máj 2004 o 00:00

Štadión v Amsterdame bol a zostáva architektonickým skvostom, za ktorý dostal šéfinžinier Jan Wilse zlatú medailu v umeleckej súťaži. Hry IX. olympiády mali prazvláštnu predohru stredovekého charakteru. Vplyvné cirkevné kruhy protestovali proti štátnej .

Štadión v Amsterdame bol a zostáva architektonickým skvostom, za ktorý dostal šéfinžinier Jan Wilse zlatú medailu v umeleckej súťaži. Hry IX. olympiády mali prazvláštnu predohru stredovekého charakteru. Vplyvné cirkevné kruhy protestovali proti štátnej dotácii hrám, považovali ich za pohanský sviatok. Dokonca výrazne spomalili výstavbu športovísk.

Napokon sa OH uskutočnili v tej najmodernejšej podobe. Premiéru mali atlétky. Štartovalo ich 101 z 18 krajín v piatich disciplínach. Pre zaujímavosť - víťazná výškarka z Kanady Cathy Catherwoodová dosiahla 159 cm, poľská zlatá diskárka Halina Konopacká 39,62. Solídny výkon i z dnešného pohľadu zabehla na 800 m Nemka Lina Radkeová-Batschauerová. Čas 2:16,8 min znamenal svetový rekord. Tempo bolo také úžasné, že ostatné pretekárky, snažiac sa držať krok s víťazkou, skončili do jednej na škvarovej dráhe ako podťaté na pokraji totálneho vyčerpania. Nepriatelia ženského športu, patril medzi nich i Coubertin, mali tromf v rukách. Osemstovku žien zaradili do programu OH znovu až v roku 1960.

Futbal vyhral opäť Uruguaj. Vo finále zdolal Argentínu 2:1. Na olympiáde sa začal črtať rozpor medzi medzinárodnou futbalovou federáciou (FIFA) a MOV. FIFA spolu s tenisom prvá presadzovala štart profesionálov. Tenis už v Amsterdame v programe nebol (znovu ho zaradili až v roku 1988). Futbalisti prijali kompromis, púšťali iba amatérov, ale začali konečne od roku 1930 organizovať majstrovstvá sveta.

Zlatú medailu pre Československo získal jazdec František Ventura na koni Elliot. V Amsterdame štartovali traja Slováci. Jedným z nich bol najrýchlejší plavec Československa v medzivojnovom období Pavol Steiner, ktorý dokonca na ME 1931 získal na 100 m voľným spôsobom bronz. Štartoval však ako vodný pólista, no náš tím, v ktorom bol zo Slovákov ešte aj Michal Schmuck, sa s turnajom rozlúčil hneď v prvom zápase po prehre s Anglickom.

OLYMPIJSKÉ ČÍSLA

Hry IX. olympiády - Amsterdam 1928

Dátum konania: 17. mája - 12. augusta

Počet účastníkov: 2700, muži: 2350, ženy: 350

(ide o približné počty, pramene sa v nich rozchádzajú)

Krajiny: 46

Športy: 14

Počet disciplín: 109

PORADIE KRAJÍN PODĽA MEDAILÍ

  Z S B
USA 22 18 16
Nemecko 10 7 14
Fínsko 8 8 9

NAJÚSPEŠNEJŠÍ ŠPORTOVCI

Georges Miez (Švajčiarsko) gymnastika 3 1
Lucien Gaudin šerm 2 2
Hermann Häggi (Švajčiarsko) gymnastika 2 1 1

Súvisiace články