Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Prelomí Delta I.C.P. syndróm ružomberskej palubovky?

Sportnet|Publikované 8. nov 2003 o 00:00

Košice - Basketbalistky Delty I.C.P. Košice čaká dnes vážny duel aj v našej extralige. Predstavia sa totiž na palubovke majstrovského Ružomberka.

Delťáčky už nemajú možnosť byť prvými, ktoré 'Ruźu' v tejto sezóne zdolajú, pretože pred týždňom sa to podarilo Popradu. Môžu však ako prvé získať skalp na jeho palubovke. A to je určite veľká výzva.

"S týmto cieľom do Ružomberka pôjdeme," pritakal tréner Delty Vladimír Karnay. Košičanky v stredu hrali Pohár FIBa v Szegede, takže jeden ťažký zápas tento týždeň za sebou už majú. Rovnako však na tom sú aj Ružomberčanky, ktoré hrali v stredu Európsku ligu proti Barcelone. Im však odpadlo cestovanie, keďže hrali na domácej pôde. "Iste, nebude to ľahké, preto nám zahralo do karát, že pohárový zápas so Szegedom sme odohrali už v stredu a nie v štvrtok, ako bolo v pôvodnom rozpise súťaže. V Ružomberku bude záležať na tom, ako dokážeme na palubovke pretaviť to, čo máme natrénované. Bude to teda o tom, ako zahráme a koľko zo svojho umenia predvedieme priamo na ihrisku," dodal tréner Karnay.

Košičanky už vo vlaňajšej sezóne Ružomberok porazili. Stále to však bolo iba v Košiciach, nikdy nie na ružomberskej palubovke, čo ich stálo napokon aj majstrovský titul, hoci na jeho zisk rozhodne mali. Nastal čas na prelomenie syndrómu ružomberskej palubovky? - opýtali sme sa rozohrávačky Delty Slávky Frniakovej, ktorá pri minuloročnom boji o titul nechýbala. "Ťažko povedať. Samozrejme, že tam chceme vyhrať. Bez takejto ambície by sa tam nedalo ani ísť. Máme však trošku zdravotné problémy, Zuzka Škvareková s lýtkom, ja s kolenom. Na to sa však vyhovárať nedá. Ak zapneme všetky a odohráme, na čo máme, mohli by sme uspieť. Dopredu nemožno vopred nič predpodevať, ale vyhrať chceme. Tak, ako sa Ružomberčanky chytajú na nás, tak aj my na nich. Verím, že tam už konečne vyhráme." Ako zo slov S. Frniakovej vyplýva, jej zranené koleno, pre ktoré vynechala minulotýždňové stretnutie Pohára FIBA v Marburgu, stále nie je v stopercentnom poriadku. "Mala som natiahnutý zadný úpon a asi som začala s tréningom príliš skoro. Chodím k jednému špecialistovi, ale každopádne v Ružomberku chcem nastúpiť. Uvidím, či to pôjde alebo nie."

Už pred vlaňajšou finálovou sériou Delta - Ružomberok sa vravelo, že skúsenosti by mali byť na strane Košičaniek. Teraz by to malo platiť dvojnásobne, veď do kádra žlto-modrých pribudli mimoriadne ostrieľané Kuklová, či Hiráková. Ostáva teda už len jediné - kvalitu zúžitkovať aj na palubovke. "Určite. Najviac bude záležať od obrany, pretože prvé polčasy nám zatiaľ veľmi nevychádzajú. Ak od začiatku zapneme v obrane a trošku zlepšíme aj streleckú úspešnosť, nemal by byť problém. Najmä však musíme premieňať príležitosti, z ktorých sa koše majú dávať. v posledných dueloch nám to totiž po tejto stránke nevychádzalo a lopty v koši nekončili. Ak budeme plniť samozrejmé veci, určite by sme mali vyhrať. Motivácia je veľká, každý chce poraziť Ružomberok aj na jeho palubovke."

Keď dokázali Ružomberok zdolať Popradčanky, hoci tie mali veľkú výhodu v domácej palubovke, akiste to je aj v silách Delty. "Ružomberčanky teraz môžu byť posilnené seriózym výkonom, ktorý podali v stredu v Eurolige proti Barcelone. Každý zápas je však iný, to je na športe zaujímavé. Papierovo sme určite lepším družstvom, ale niekedy aj najväčší outsider môže prekvapiť. A Ružomberok určite vôbec nie je žiaden outsider. Bude to zaujímavý zápas," predpokladá košická dirigentka hry.

Pre východniarky by mala by byť poučením aj stredajšia prehra 77:78 v Pohári FIBA na ihrisku maďarského Szegedu, hoci delťáčky jednoznačne mali i na víťazstvo nad týmto protivníkom. "Z každého zápasu si musíme vziať poučenie, aj z víťazného. Ako som už povedala, všetko sa odvíja od obrany a nám to v Maďarsku v tejto činnosti haprovalo. Ružomberok hral v stredu dobre, možno dnes bude hrať zle a my naopak. Nechajme sa prekvapiť," dodáva S. Frniaková.

Súvisiace články