Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Prekvapenie na San Sire, v Británii kráľom ManU

SITA|23. okt 2003 o 11:38

BRATISLAVA 23. októbra (SITA) - Stredajšie zápasy 3. kola I. fázy Ligy majstrov 2003/2004 priniesli šokujúcu prehru obhajcu prvenstva AC Miláno a dokonale zaplietli postupovú tajničku v G-skupine, kde účinkuje aj česká Sparta Praha. Dva výsledky v pomere

2:1 pre domácich obrátili tabuľku hore nohami. Klub z Letnej dosiahol v súboji s Besiktasom prvú výhru v súťaži a na poslednú priečku odsunul predtým druhých Turkov. Hostia pricestovali do Prahy s obrovským sebavedomím po triumfe na pôde Chelsea a v prvom polčase Spartu predčili. Po zmene strán však prevzali iniciatívu "rudí" a po peknom prieniku Zelenku viedli. Už o necelé dve minúty Pancu z penalty vyrovnal, ale posledné slovo mal opäť český šampión. Po centri V. Labanta a predĺžení Kováča zblízka rozhodol Poborský. "S výnimkou prvých 25 minút, keď nás podržal brankár Blažek, sme boli lepším tímom. Naše víťazstvo je preto zaslúžené," povedal tréner Sparty Jiří Kotrba. Jeho kolega z lavičky Besiktasu Mircea Lucescu mal opačný názor: "Nezaslúžili sme si prehrať. Stratili sme tri body, s ktorými sme počítali. Musíme sa poučiť. Ukázalo sa, že technická vyspelosť v Lige majstrov nestačí." Aktuálnym lídrom G-skupiny sa po víťazstve nad Laziom stali futbalisti FC Chelsea. Taliani prišli na Stamford Bridge s defenzívnou taktikou, ktorá im do prestávky vychádzala a po ojedinelom protiútoku a hlavičke S. Inzaghiho dokonca skórovali. Po zmene strán však londýnsky klub otočil skóre, keď najskôr nechytateľne trafil Lampard a gólovo sa presadil aj rumunský reprezentant Mutu. "Chceli sme odčiniť prehru s Arsenalom. Aj napriek nepriaznivému stavu som počas prestávky svojim zverencom povedal, aby naďalej hrali ako v prvom polčase. Bol to výborný výkon proti veľmi silnému súperovi," skonštatoval kouč Chelsea Claudio Ranieri.

Ostro sledovanú "bitku o Britániu" medzi Glasgow Rangers a Manchestrom United rozhodol už v 5. min netradičný strelec Phil Neville. "Je to môj najdôležitejší gól v drese United. Pôvodne som chcel prihrať Giggsovi, ale obrancovia sa predo mnou rozostúpili. Rozhodol som sa postupovať sám, potom som sa už len tiesnený snažil trafiť medzi žrde," opísal svoj prienik mladší z bratov Nevillovcov. Napriek jedinému gólu videl zaplnený Ibrox Park strhujúce futbalové divadlo, v ktorom domáci siahali minimálne na bod. "Bol to nádherný súboj a Alex McLeish môže byť na svoje mužstvo hrdý. Náš gól prišiel možno príliš skoro, lebo sme sa stiahli do defenzívy a mohli sme na to doplatiť. Vždy sa rád vraciam do Škótska a mám ešte väčšiu radosť, ak odtiaľto odchádzam s víťazstvom," vyhlásil spokojný manažér červených diablov Sir Alex Ferguson, ktorý za Rangers hrával v rokoch 1967 - 1969. V ďalšom stretnutí E-skupiny zvládol VfB Stuttgart úlohu favorita s Panathinaikosom a tri grécke kluby tak nezískali v 3. kole ani bod. Oba góly dal nemecký vicemajster už v úvodných 25 minútach. "Rýchle góly nám uľahčili úlohu. Vedeli sme, že Panathinaikos má problémy s vysokými loptami. Taktika nám vyšla. Chceli sme náš náskok ešte zvýšiť, ale aj tak sme sa o víťazstvo nemuseli príliš obávať," zhodnotil zápas domáci lodivod Felix Magath.

Povinné víťazstvo zaknihoval aj Real Madrid v súboji s nováčikom súťaže Partizanom Belehrad (1:0), aj keď gólov sa od hviezdneho mužstva zo štadióna Santiaga Bernabeua čakalo rozhodne viac. Ani jeden z trénerov nebol po zápase príliš spokojný. "Môj tím zaostal za svojimi možnosťami. Hrali sme príliš ustráchane. Mali sme šancu získať tri body, ale sami sme sa o ňu pripravili," hneval sa nemecký kouč Partizanu Lothar Matthäus. Real má na svojom konte ako druhý tím po Juventuse Turín plný počet 9 bodov a už iba menší zázrak mu zabráni postúpiť do ďalšej fázy LM. Druhú postupovú priečku v F-skupine okupuje FC Porto. Portugalčania zaskočili hráčov Olympique Marseille na francúzskej pôde a vyhrali 3:2. Domáci viedli zásluhou Drogbu, ktorý dal v doterajšom priebehu LM už päť gólov, potom však trikrát inkasovali a Marlet v závere iba zmiernil prehru.

Najväčšie prekvapenie sa však zrodilo v H-skupine, kde dovtedajší líder skupiny milánsky AC inkasoval premiérový gól v LM v tejto sezóne a Mendozovým presným zásahom z 33. minúty nakoniec obhajca trofeje podľahol Bruggám 0:1. Belgičania vyučovali na talianskej pôde defenzívne "catenaccio" a rosso-neri nedokázali napriek 22 streleckým pokusom a 62-percentnému držaniu lopty na túto taktiku nič vymyslieť. "Už pred stretnutím som tvrdil, že pôjde o reprízu súboja Dávida s Goliášom a som šťastný, že sa história opäť opakuje. Veril som v zisk bodu, tri sú príjemným prekvapením," povedal kormidelník FC Bruggy Trond Sollied. V druhom súboji H-skupiny padol takisto iba jediný gól, no tentoraz ho dosiahol podľa očakávania domáci Ajax v súboji so španielskou Celtou Vigo. Víťazstvo zariadil kanonier Zlatan Ibrahimovič, ktorý otvoril svoj tohtoročný gólový účet v Lige majstrov.

Súhrn stredajších výsledkov 3. kola I. fázy Ligy majstrov 2003/2004:

E-skupina:

Glasgow Rangers - Manchester United 0:1 (0:1)

Gól: 5. P. Neville, rozhodoval Frisk (Švéd.), 48 730 divákov

Zostavy:

Glasgow Rangers: Klos - Ricksen, Moore, Berg, Ball - Vanoli (66. Nerlinger), Chizanišvili (84. Ross), Arteta, Lövenkrands - Mols, Š. Arveladze

Manchester United: Howard - G. Neville, R. Ferdinand, Silvestre, O`Shea - P. Neville (84. Butt), Roy Keane, Fortune (90.+ Djemba-Djemba), Giggs - Scholes - van Nistelrooy

VfB Stuttgart - Panathinaikos Atény 2:0 (2:0)

Góly: 13. Szabics, 25. Soldo, rozhodoval Allaerts (Belg.), 50 348 divákov

Zostavy:

Stuttgart: Hildebrand - Hinkel, Meira, Bordon, Lahm - Soldo, Vranješ (77. Meissner), Heldt (62. Tiffert), Hleb - Kuranyi, Szabics (84. Amanatidis)

Panathinaikos: Nikopolidis - Morris, Henriksen, Fyssas, Žutautas - Seitaridis, Münch (69. Konstantinidis), Basinas, Michaelsen - Marič, Papadopoulos (46. Konstantinou)

Tabuľka:

1. VfB Stuttgart 3 2 0 1 5:3 6

2. Manchester United 3 2 0 1 7:2 6

3. Rangers 3 1 1 1 3:3 4

4. Panathinaikos 2 0 1 2 1:8 1

Najbližší program:

Utorok, 4. novembra: Panathinaikos Atény - VfB Stuttgart, Manchester United - Glasgow Rangers

F-skupina:

Real Madrid - Partizan Belehrad 1:0 (1:0)

Gól: 38. Raul, rozhodoval Busacca (Švajč.), 58 000 divákov

Zostavy:

Real Madrid: Casillas - Salgado, Pavon (46. Guti), Bravo, Roberto Carlos - Figo, Helguera, Beckham, Zidane (79. Solari) - Raul, Ronaldo (79. Portillo)

Partizan: Pantič - Ognjanovič, Savič, Malbaša, N. Djordjevič (89. Bronvič), Rzasa (46. Stojanoski) - Duljaj, A. Nadj (90. Cakar), S. Ilič - Iliev, Drulovič

Olympique Marseille - FC Porto 2:3 (1:2)

Góly: 24. Drogba, 84. Marlet - 31. Maniche, 35. Derlei, 81. Aleničev, rozhodoval Vassaras (Gr.), 59 000 divákov

Zostavy:

Marseille: Runje - Perez (66. Syčev), Van Buyten, Meite, Ecker - Marlet, Celestini, Meriem, Hemdani - Mido (67. Vachoušek), Drogba

FC Porto: Vitor Baia - P. Ferreira, Jorge Costa, Carvalho, Valente - M. Ferreira (73. Aleničev), Maniche, Costinha, Deco, Cesar Peixoto (65. Bosingwa) - Derlei Silva (88. Jankauskas)

Tabuľka:

1. Real Madrid 3 3 0 0 8:3 9

2. FC Porto 3 1 1 1 5:6 4

3. Marseille 3 1 0 2 7:7 3

4. Partizan 3 0 1 2 1:5 1

Utorok, 4. novembra: FC Porto - Olympique Marseille, Partizan Belehrad - Real Madrid

G-skupina:

FC Chelsea - Lazio Rím 2:1 (0:1)

Góly: 57. Lampard, 65. Mutu - 38. S. Inzaghi, rozhodoval Hauge (Nór.), 40 405 divákov

Zostavy:

Chelsea: Cudicini - G. Johnson, Gallas, Terry, Bridge - Makelele - Lampard, Veron, Duff (78. Geremi) - Mutu (87. J. Cole), Gudjohnsen

Lazio: Peruzzi - Oddo, Mihajlovič, Stam, Favalli - D. Stankovič (84. Liverani), Albertini, Zauri (74. Fiore), Sergio Conceicao - Corradi, S. Inzaghi (67. Muzzi)

Sparta Praha - Besiktas Istanbul 2:1 (0:0)

Góly: 58. L. Zelenka, 84. Poborský - 60. Pancu (z pok. kopu), rozhodoval Mejuto Gonzalez (Šp.), 14 512 divákov

Zostavy:

Sparta Praha: Blažek - Pergl, Hübschman, Johana, V. Labant - Sionko (89. Jůn), L. Zelenka (90. Michalík), J. Němec, Kováč, Poborský - Kincl (86. I. Gluščevič)

Besiktas: O. Cordoba - Emre Asik, Zago, Ronaldo Guiaro - Kaan Dobra, Tayfur Havütcü, Sergen Yalcin (82. Ahmed Hassan), Giunti, Ibrahim Üzulmez - Pancu, Ahmet Dursun (65. Sinan Kaloglu)