Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Prekonal obrnu a skákal ako žabiak

Sportnet|8. apr 2004 o 00:00

Olympijský príbehAmeričan Raymond C. Ewry je po Lewisovi a Nurmim atlétom s najväčším počtom atletických olympijských prvenstiev. Na olympiádach 1900, 1904, 1908 ich získal dovedna osem. Majú vysokú hodnotu, hoci v disciplínach, ktoré sa dnes merajú ...

Olympijský príbehAmeričan Raymond C. Ewry je po Lewisovi a Nurmim atlétom s najväčším počtom atletických olympijských prvenstiev. Na olympiádach 1900, 1904, 1908 ich získal dovedna osem. Majú vysokú hodnotu, hoci v disciplínach, ktoré sa dnes merajú iba na tréningoch ako pomocný, ale pomerne vážny ukazovateľ. Ide o skoky z miesta. Ewry vynikal vo všetkých - výške, diaľke i trojskoku.

Rayov osud je príbehom nesmiernej vôle. V ranom detstve ochorel na obrnu a sedem rokov strávil na invalidnom vozíku, neschopný pohnúť nohami. Postupne ich začal posilňovať, keď mal štrnásť, po prvý raz po rokoch sa postavil na vlastné. V cvičeniach pokračoval, kamaráti mu dali dobromyseľnú prezývku "Žabiak".

Rodák z Lafayette v štáte Indiana (14. októbra 1837 - 29. septembra 1937) sa začal športovo prejavovať na vysokej škole. Na Purdue University patril medzi výnimočné zjavy v americkom futbale, čo po takých zdravotných problémoch znie až neuveriteľne. Súčasne bol kapitánom bežeckého klubu.

Na olympiádu sa dostal po skokanských víťazstvách na vysokoškolskom šampionáte. V Paríži 1900 vyhral v jediný deň skok z miesta vo výške, diaľke i trojskoku. Prehupol sa jediným odrazom cez latku 165 cm. Na porovnanie, víťaz vo výške s rozbehom Baxter dosiahol 190 cm. Ewry sa neskôr dostal ešte o centimeter vyššie. Aj z dnešného pohľadu ide o veľmi dobrý skok. Český bronzový medailista z nedávnych halových MS v Budapešti Jaroslav Bába skáče v tréningu z miesta okolo 170 cm.

Najsilnejšou disciplínou Američana bola diaľka. V nej sa dostal až na métu 347 cm (na OH 1904 v St. Louis). Tento výkon je de facto svetovým rekordom dodnes, lebo keď disciplínu v roku 1938 definitívne zrušili, stále bol na čele svetových historických tabuliek "Žabiak" Ray.

Súvisiace články