Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Prehry, čo dehonestujú predtým získané pozície, nútia k zamysleniu

Sportnet|Publikované 22. dec 2003 o 23:00

Košice - Na uplynulý ročník medzinárodného hokejového turnaja Loto Cup v Piešťanoch nebudú spomínať fanúšikovia ani hráči v najlepšom. Nielen preto,

že sme zaknihovali dve prehry, vôbec prvé v histórii tohto podujatia, ale hlavne pre rozpaky, aké prinieslo dianie počas jednotlivých stretnutí. Nie div, že aj trénerom Slovákov sa ťažko rozprávalo. Už po piatkovej porážke s Rakúskom si hlavný kouč František Hossa radšej vybral "time out" na tlačovke, aby sa nemusel červenať za zverencov. Keď sme včera oslovili jeho asistenta Ľubomíra Pokoviča, tiež mu nebolo do reči a raz-dva sme pobadali, že by bol najradšej, keby nemusel komentovať výkony hráčov.

"Oficiálna analýza výkonov mužstva na tomto podujatí nás ešte len čaká, ale z môjho hľadiska môžem konštatovať, že sme očakávali lepšie výsledky. Hlavne s Rakúskom sme mali vyhrať," tlmočil svoje pocity Ľ. Pokovič. Aj on si uvedomuje, že nedávna prehra v Budapešti s domácim Maďarskom, ako aj s Rakúšanmi nám na prestíži nepridávajú a vlastne čiastočne dehonestujú to, čo slovenský hokej získal na majstrovstvách sveta. Prekvapuje to o to viac, že až na pár výnimiek boli tentoraz k dispozícii všetci legionári z Európy, ktorí prichádzajú do úvahy. Otázne je, či naozaj nominovaní prišli v akurátnej forme. "Vstup do podujatia v podobe víťazstva nad Švajčiarmi naznačil, že všetko je v poriadku, ale postupne sa situácia zmenila." Zaujímavé je, že hoci naši nastrieľali jedenásť gólov, teda najviac z účastníkov podujatia, predsa skončili až tretí. "Taký počet zásahov by mal stačiť na prvenstvo na turnaji. Slabinou bola defenzívna činnosť celého tímu." Kto za to mohol, že sme inkasovali dosť gólov a vedno s Rakúšanmi najviac (10) - brankári, niektorí neskúsení obrancovia alebo haprovala celkove súčinnosť útočníkov i bekov? "Nechcel by som zachádzať do detailov. Lenže z povedaného logicky vyplýva, že keby sme mali lepšiu obrannú činnosť, nepripravili by sme sa o prijateľnejšie výsledky. Celá defenzíva začína brankármi a končí pomocou ofenzívnych jednotlivcov. To bola hlavná príčina problémov, na ktoré sme narazili." Náš realizačný tím pripravil takú taktiku na jednotlivých rivalov, ktorá mala platiť, lenže do akej miery to jednotlivci naplnili, o tom si mohol urobiť úsudok každý fanúšik. "Stali sa chyby, ktoré vyplynuli z hry, napríklad reakcie na niektoré situácie neboli správne, ale celkove sa chlapci snažili dodržať to, čo sme si povedali v šatni."

Vedelo sa, že Rakúsko, Švajčiarsko i Kanada nás preveria hlavne v nasadení a šikovnosti, ako si vieme poradiť s nepríjemným forčekingom, hrou na telo, dôrazom. To je štýl, ktorý odjakživa slovenským hokejistom nesedí. Lenže na všetko sa dá nájsť recept, ak nechýba rozum v hrsti a maximálny prístup, koncentrácia. Ukázalo sa, že daktoré úseky a niektoré herné situácie sme podcenili. Trebárs presilovky, ale i prechod do útoku, vykrývanie priestoru, obsadzovanie protihráčov. "Musíme pracovať na fyzickej zdatnosti v osobných súbojoch. Tam máme ešte dosť rezerv. Naši rivali aj preto si počínali podobne agresívne, lebo vplýva na nich práca kanadských trénerov v kluboch pod Alpami. Okrem toho väčšinu cudzincov v tunajších ligách tvoria Kanaďania a to sa premieta aj do vystúpení národných celkov." Pokovič nesúhlasil s tým, že by naši nešli do kontaktov naplno a podvedome ako keby sa obávali zranení, no predsa to nebolo ono. "Niežeby sme ťahali za kratší koniec v kontaktnom hokeji, no predsa len v odolnosti a adaptovaní sa na tvrdší hokej musíme popracovať. Pre každého nominovaného hráč to bolo poučenie. Hoci nie najpríjemnejšie."

Tak či tak previerka slúži na to, aby poukázala na boliestky ešte skôr, kým bude neskoro. Prehry sú nepríjemné, ale bez nich niet ani víťazstiev. Tie rozhodujúce úspešné ťaženia by mali prísť neskôr, keď pôjde o viac než trofej na Loto Cupe. Uplynulé potknutia by však mali predstavovať výchovnú facku adeptom, ktorí reprezentovali, aby si nenamýšľali, že ich herné majstrovstvo už dosiahlo naozaj primerané parametre.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.