Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Prehrá regionálny futbal duel s počasím?

Sportnet|Publikované 12. mar 2013 o 23:00

Tento víkend by mali odštartovať niektoré regionálne súťaže vo futbale. Lenže kalendár jarnej časti je jedna vec a klimatické podmienky druhá.

Tento víkend by mali odštartovať niektoré regionálne súťaže vo futbale. Presnejšie IV. liga, obe skupiny V. ligy a okrem toho aj III. liga mladšieho a staršieho dorastu, ako aj IV. liga dorastencov v šarišskej skupine. Lenže kalendár jarnej časti je jedna vec a klimatické podmienky druhá. Nielenže príroda bojuje ešte s dozvukmi zimy, ale podľa meteorológov koncom týždňa má prísť ďalšia vlna studeného počasia so zrážkami, vraj i so snehom, dokonca závejmi. Ako na to zareaguje riadiaci orgán?

PREŠOV. Podľa vedúceho sekretára Východoslovenského futbalového zväzu Marcela Eperješiho všetko je otvorené a definitívne rozhodnutie padne zajtra na zasadnutí športovo-technickej komisie VsFZ.

Informácie z niektorých klubov nie sú práve optimistické. Dnes majú dať vedieť usporiadajúce kluby, aké sú u nich podmienky na odohranie duelov a v akom stave sú hracie plochy.

„Čakáme teda na informácie zo 40 klubov a potom sa budeme vedieť zariadiť. Na základe týchto podkladov športovo-technická komisia vyriekne ortieľ,“ poznamenal M. Eperješi.

Hlavne v Prešovskom kraji pod Tatrami, ale aj v okresoch Bardejov či Svidník to nie je všade celkom optimálne a terény sú i nespôsobilé.

„Tiež v Spišskom Podhradí sú problémy, lebo voda im steká na ihrisko, povrch je podmočený a stretnutie sa na 99 percent zruší.“

Nedá sa povedať, kedy by kolo prípadne bolo zrušené a preložené na iný termín a koľko hostiteľských tímov by muselo dať negatívnu odpoveď. „

V Košickom kraji majú celky pripravené hracie plochy a chcú absolvovať svoje vystúpenia. Je možné, že niektorá súťaž sa uskutoční, iná zase nie, alebo dôjde k dohrávkam iba jednotlivých stretnutí.“

Dozvedeli sme sa, že, snahou je, aby sa vzhľadom na amatérsky štatút zápolení hralo hlavne cez víkend a nemuseli sa tak zvyšovať náklady pre tímy uprostred pracovného týždňa (cestovanie študentov alebo hráčov zamestnaných formou týždenných turnusov).

„Takže ak dôjde k nejakým škrtom, predpokladáme, že skôr sa to bude týkať iba daktorých stretnutí, a nie celého programu.“

Bodaj by sa meteorológovia zmýlili

VsFZ má ale v zálohe náhradné termíny určené na nečakané okolnosti (1. a 8. máj), keby predsa bolo nutné preložiť celé kolo.

Pravdaže, kluby myslia na ochranu svojich ihrísk a obávajú sa, že sa zničia. Môžu teda radšej dať negatívne stanovisko, hoci povrch by nebol až taký zlý, len aby predišli zbytočným nákladom pri následnej údržbe hracej plochy.

„Máme funkcionárov v teréne, v jednotlivých oblastiach a určite zmapujú aj oni reálny stav na štadiónoch.“

Eperješi uviedol, že zväz nemá horúcu linku s meteorológmi, ale predpoveď počasia činovníci pozorne sledujú.

„Dúfajme, že prognózy odborníkov budú aj teraz ako neraz predtým mylné,“ pousmial sa vedúci sekretár.

Nebolo by dobré, aby padlo veľa zrážok, lebo voda by nevsiakla do zeme. Koniec koncov posledné slovo i napriek tomu, ak by riadiaci orgán dal zelenú, bude mať pred každým stretnutím rozhodca.

„Pokiaľ by sme museli preložiť kolo, nespôsobilo by to komplikácie v rozpise súťaží. Ak sa v prípade potreby dohodnú kluby na dohrávkach, musia tak učiniť najneskôr do prvého mája,“ dodal Marcel Eperješi.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.