Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Predstavujeme MMA kluby: 2. časť, Free Fight Club Detva

Daniel Stankovič|Publikované 16. feb 2021 o 01:00

Druhá časť o MMA kluboch na Slovensku predstavuje tím z Podpoľania, Free Fight Club Detva.

V rámci našej novej rubriky, kde by sme chceli postupne predstavovať MMA tímy na Slovensku, sme sa v druhej časti pozreli na klub z Podpoľania, Free Fight Club Detva. V rozhovore o ňom, sme sa porozprávali s hlavným trénerom a najznámejšou tvárou tímu, Róbertom "Bonym" Deličom.

Kedy a ako vznikol tím Free Fight Club Detva? 

Boli sme partia kamarátov, ktorí mali radi bojové športy, (ja som ako dieťa zápasil judo) lenže u nás nebolo nič také ako MMA, chodili sme teda zápasiť na futbalové ihrisko len tak pre zábavu. Sem tam sme si pozreli nejakú submisiu vo videu a potom to skúšali.

Neskôr, keď už nám počasie neprialo, sme sa rozhodli, že cez kamaráta zoženieme telocvičňu, tam sa nás už dala dokopy celkom slušná banda (cca 20 ľudí). Tréningy ale nemali štruktúru a každý si robil čo chcel, niektorí sme zápasili na zemi, iní zase boxovali a kopali na vrece, párkrát som robil rozcvičku, ale vôbec som sa nebral za trénera, aj keď je pravda, že v tom boji na zemi som tak trošku vynikal (smiech). Dobrý základ z juda.

Samozrejme, ako to býva zvykom, tak zo zakladajúcej skupinky som zostal po čase už len ja sám. Ako som tak sledoval zápasy, tak ma napadlo skúsiť založiť oficiálny klub a niečo sa naozaj naučiť a ukázať to v zápasoch, oficiálny klub som založil v roku 2012. Rozhodlo som sa teda ísť s kožou na trh a začal som

Zápasiť súťažne, ambície som nejaké nemal, chcel som len študovať boj, pretaviť to do zápasu a naučiť to ďalších (s týmto prístupom fungujeme do dnes). Takto nejak vznikal Freeman Fight Club Detva. Názov sme zvolili pre začiatky, keď každý kto prišiel, mohol bojovať a trénovať to, čo mu najviac sedí.

Čo ponúka Free Fight Club Detva?
Trénujeme u nás Box, MMA, Striking a BJJ/Grappling. Ponúkame možnosť trénovať začiatočníkom, hobíkom alebo skúsenejším zápasníkom. Jednoducho každému, kto má chuť.

Ako to máte s tréningami cez týždeň? (mimo pandémie)
Trénujeme každý deň okrem piatka a soboty, kde mávame voľno (väčšinou sme ale vtedy na súťažiach alebo kempoch). Každý deň máme dve tréningové jednotky.

V čom je Free Fight Club Detva výnimočný, čo vás vystihuje?
Sme väčšinou ľudia z menších miest, takže myslím, že najviac nás vystihuje súdržnosť.

Ako by si opísal prístup ľudí v gyme a atmosféru v gyme?

U nás sa kladie veľký dôraz na disciplínu a hierarchiu. Tí skúsenejší učia a pomáhajú tým menej skúseným. Zatiaľ som od ľudí počul na atmosféru u nás samé chvály (smiech). Býva u nás uvoľnená atmosféra, celý tréning sa v podstate bavíme. Ideálne, keď niekoho škrtíme (smiech).

Ak by si to vedel povedať, koľko profesionálnych a amatérskych zápasníkov, je tu v gyme?
Momentálne 4 pro a cca 10 amatérov.

Ak by si mohol predstaviť zopár chalanov, ktorí z gymu dosiahli nejaký veľký úspech alebo majú našliapnuté za dobrou kariérou?

Myslím že za dobrou kariérou má u nás našliapnuté každý, kto vydrží dostatok času a má dobré vnútorné nastavenie. Určite ich pár musím spomenúť.

Alenka Delič Gondášová, vicemjasterka Slovenska v boxe, majsterka Slovenska v grapplingu, medailistka mnohých európskych turnajov v BJJ/grappling, držiteľka finálového opasku v bjj. Svoj prvý profi zápas v MMA odbojovala v Pekingu proti aktuálnej šampiónke ONE FC Xion Jingnan.

Roman Sekereš šampión amatérskej ligy MAMMAL do 70kg a medailista mnohých európskych turnajov v BJJ/Grappling. Ďalej je to: Tomáš Priadka (majster Poľska no-gi BJJ), Tomáš Votava (šampión amatérskej ligy MAMMAL), Nino Ondriš (majster Slovenska,Rakúska,Maďarska v BJJ/Grapplingu, finalista pyramídy XFN Submission) a
Tomáš Ondriš (medailista mnohých európskych turnajov BJJ/Grapplingu). Nakoniec by som dodal, že pár opaskov a medailí som už doniesol aj ja.

Mohol by si predstaviť hlavných trénerov a špecifikovať čomu sa v gyme venujú?
U nás vediem väčšinu tréningov ja, kedysi nám chodili robiť tréningy boxu bratia Tomáš a David Zoldovci či Slávo Holesch. Dodnes navzájom udržujeme dobré vzťahy a jeden druhému si pomáhame.

Pri niektorých kluboch to už tak býva, že sú známe svojím jedným skvelým štýlom, ktorý praktizujú ich zverenci. Je niečo podobné aj u vás? Predsa vďaka tvojmu menu sa očakáva, že klub sa špecializuje mimo grappling, V MMA najmä na boj na zemi.
Áno je pravda, že naši zápisnici sa vyznačujú skvelou prácou na zemi. Učím to, čo viem najlepšie.

Je záujem o tréningy z radov bežných ľudí? Pýtam sa pretože Detva nie je veľké mesto.
Záujem je, len vôľa vydržať je menšia. Predsa len, bojové športy sú náročné. Ale na malú Detvu máme dosť aktívnych zápasníkov.

Aká je vízia gymu do budúcna?

Do budúcna chceme pokračovať v dobrej robote, ktorá sa u nás robí, stále napredovať a dotiahnuť to čo najďalej, ako to len bude možné.

Spolupracujete aj s inými MMA gymami (kempy, tréningy, sústredenia)?
Spolupracujeme z mnohými klubmi. Momentálne aj my fungujeme ako tri kluby, keďže pár mojich zverencov si otvorili vlastné gymy. Tam sa venujú už aj svojim zverencom a robia výsledky, stále to však beriem ako jeden klub, keďže spolu trénujeme vždy, keď sa to dá.

Spolupracujeme ale aj s klubmi z okolia ako Back To Elements Tisovec, Combat Club RS či Fortis Lučenec. Ďalej spolupracujeme s chalanmi z Česka, konkrétne Fight Club Brno/Swag Brno. Nakoniec ešte s chalanmi zo Zenith Lodž, kde trénuje náš black belt brazílskeho jiu-jitsu Kamil Wilk a ďalší čierny opasok a UFC veterán Marcin Bandel.

Spoluprác bolo ale veľa, určite musím spomenúť jiu jitsu pitbull Nitra, Box team LC, Fire gym BB či slávny SBG Ireland, aj tu dodnes udržiavame dobré vzťahy. Čo sa týka kempov, tak chodíme všade, kde sa len dá.

Čo robíš zo svojej pozície, aby gym napredoval?
Veľa zápasím na čo najvyššej úrovni, kde zbieram skúsenosti. Vyhľadávam tréningy a kempy so svetovou špičkou, kde sa učím tréningovým metódam či technikám, ktoré sú čo najviac efektívne. V podstate strašne veľa cestujem.

´Travel the world and study martial arts´ by ma ako motto mohlo vystihovať (smiech).

Čo by si odkázal ľuďom, ktorí sa v bojových športoch nepohybujú a uvažujú, že by s niečím podobným chceli začať, aj keď nie nutne na profesionálnej úrovni.

Treba opustiť zónu komfortu, zbaviť sa predsudkov či strachu a navštíviť najbližší gym. Možno vás to pohltí a stane sa to vašou vášňou, alebo budete mať super skúsenosť.

Daniel Stankovič sa na stránkach Sportnet venuje zmiešaným bojovým umeniam, skúsenosti zbieral písaním pre portál SvetMMA. Jeho srdcovkou sú bojové športy, umenie a hory.

Súvisiace články