Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Pred svetovým šampionátom v Ázii

Sportnet|Publikované 25. sep 2008 o 22:00

Vysokohorského behu cez Klin so štartom a cieľom v Račkovej doline s výškovým prevýšením cca 1 300 m sa až na výnimky zúčastnili takmer výlučne

pretekári, ktorí sa na podujatia takéhoto typu špecializujú a na súťaž ladia formu.

SVIT. V štartovnom poli sa však neplánovane objavil i 57-ročný ultramaratónec František Gallik zo Svitu, člen AO Svit, zmenový robotník Chemosvitu, ktorý absolvoval trať v rámci prípravy na svetový šampionát v 24-hodinovom behu, ktorý ho čaká 18. októbra v ďalekej Ázii. Jeho dejiskom bude hlavné mesto Južnej Kórei Soul.

Pri tejto príležitosti sme ho požiadali o krátky rozhovor, ktorý poskytol krátko po prebehnutí cieľom vyššie spomenutého vysokohorského behu.

Pôvodne ste na tomto behu štartovať vôbec nemali. Prečo ste sa na poslednú chvíľu predsa len objavili na štarte?

"Na deň termínu tejto súťaže mi vychádzala ranná pracovná zmena, preto som o účasti vôbec neuvažoval. V súvislosti s nutnosťou realizácie zmien vyplývajúcich s prechodom na Euro muselo dôjsť k prestavovaniu príslušných systémov. Výroba na našom oddelení bola odstavená, a tak som využil voľný deň na vhodný vysokohorský tréning, ktorý mi výborne zapadol do prípravy."

Napriek tomu, že ste podujatie absolvovali z plného tréningu, obsadili ste v kategórii nad 40 rokov (pre vyšší vek kategórie vypísané neboli) pekné ôsme miesto tesne za sedmičkou ocenených. Ako ste sa na trati cítili?

"Lepšie, ako som očakával. Predpokladal som, že budem bežať niekde v závere štartovného poľa, vzhľadom na to, že som tesne pred týmito pretekmi absolvoval náročný cca 70 km dlhý tréning vo vysokohorskom prostredí po trase Štrbské pleso-Popradské pleso-Hincovo pleso-Kôprovský štít-Podbanské. So svojím výkonom na trati som bol veľmi spokojný, ba až milo prekvapený. V závere som dokázal zrýchľovať a získal som i cenné skalpy niektorých popredných pretekárov zo slovenskej skialpinistickej skupiny (napr. Vladimír Trizna). Tempom som zaskočil i medailistky v ženskej kategórii, mladšie o celú generáciu."

Ako vyzerala vaša doterajšia príprava na svetový ultramaratónsky šampionát a čo plánujete v najbližšom období?

"Po súťaži na 48-hodín v Česku som absolvoval niekoľko ľahkých regeneračných tréningov v prírodnom prostredí v okolí Svitu, najmä v lesoparku Baba. Asi po týždni takéhoto aktívneho odpočinku som začal s ďalšou prípravou. Jej súčasťou je i bežecká trasa Svit-Gánovce a späť. V Gánovciach pomáham synovi pri stavbe chatky - táto činnosť je istým spôsobom náhradou za klasické posilňovanie v posilňovni. Najnáročnejšie tréningy sú však tie, ktorých trasy vedú po turistických vysokohorských chodníkoch Tatier. Okrem značnej dĺžky je bežec prinútený vyrovnať sa i s náročnosťou terénu a veľkým výškovým prevýšením. Takto si tiež trénuje psychickú odolnosť, ktorú bude počas ultramaratónskej súťaže potrebovať. Najťažším úsekom v Tatrách pre mňa bolo Priečne sedlo, kde je nutné prekonávanie dlhého exponovaného úseku, ktorý je zabezpečený železnými reťazami. Mal som "šťastie", že na najnevhodnejšom mieste sa "zasekol" maďarsky hovoriaci turista, ktorého bol obrovský problém obísť. V najbližších dňoch plánujem ešte tréningový beh po hrebeni Tatranskej magistrály - od Štrbského plesa cez Ostervu, Batizovské pleso, Sliezsky dom, Hrebienok, Skalnaté pleso, Svišťovku, Zelené pleso. Prvá októbrová nedeľa už tradične v Košiciach patrí Medzinárodnému maratónskemu behu - nechcel by som na ňom chýbať, i keď ho plánujem bežať v pomalšom - ultramaratónskom tempe a na popredné umiestnenie v mojej vekovej kategórii tentoraz nepomýšľam. Po poslednej, tzv. vylaďovacej fáze tréningov ma čaká let do ďalekej Ázie, kde sa 18. októbra uskutočnia majstrovstvá sveta v 24-hodinovom behu (bez rozdielu veku). Ich dejiskom je Južná Kórea."

Bolo náročné vybojovať si účasť na svetovom ultramaratónskom šampionáte?

"Nutnou podmienkou, nie však postačujúcou, bolo dosiahnutie výkonov na patričnej úrovni. To som dokázal 31. mája v Prahe na 12-hodinovom behu i v auguste v Kladne na 48-hodinovom behu. Samotné dobré výkony a umiestnenie v medzinárodnej konkurencii však nepostačujú. Potrebné je i zabezpečenie financovania dopravy do dejiska súťaže a späť, pretože organizátori pretekárom zabezpečujú a financujú iba 5-dňový pobyt. Pri finančnom zabezpečení dopravy mi vyšiel v ústrety zamestnávateľ Chemosvit a.s., bez ktorého by som si účasť na svetovom šampionáte dovoliť nemohol."

V závere rozhovoru ešte dodávame, že druhým slovenským reprezentantom, ktorého reprezentačný tréner ultramaratóncov a prezident Slovenskej asociácie ultramaratóncov Marián Michalík na svetový šampionát nominoval je Slavomír Lindvai z Košíc.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.