Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Pred olympijskou sezónou optimistická nálada v reprezentácii

TASR|Publikované 1. dec 2005 o 15:47

Banská Bystrica 1. decembra (TASR) - Aj keď má slovenská reprezentácia za sebou úvodné kolo Svetového pohára vo švédskom Östersunde, predstavy o novej ...

Banská Bystrica 1. decembra (TASR) - Aj keď má slovenská reprezentácia za sebou úvodné kolo Svetového pohára vo švédskom Östersunde, predstavy o novej sezóne upresňovala až po návrate z dlhého mesačného pobytu na severe. Na prahu zimy je prezident zväzu Juraj Sanitra rád, že už konečne začala, pretože podľa jeho slov bola príprava dlhá a náročná. "Podstatné pre nás je, že po úvodnom kole SP v Östersunde môžeme povedať to najdôležitejšie - prvýkrát v histórii budeme mať na ZOH takú širokú účasť po päť mužov a žien."

"Jedna z priorít pre decembrové Svetové poháre bola, aby muži potvrdili účasť na ZOH, čo sa nám podarilo hneď v prvom štarte," povedal Juraj Sanitra. "Preto sme spokojní, aj keď v individuálnych pretekoch výkony dobré neboli. Teraz sa treba v pokoji pripravovať na olympijský štart vo februári. Celá príprava je postavená na podmienky, aké budú v San Sicariu s nadmorskou výškou 1700 m. Už pred novým rokom odchádzame na dlhý blok prípravy do Talianska, aby sme nič nezanedbali. Januárové Svetové poháre obsadíme rôzne, vynecháme Oberhof, štartovať budeme striedavo v Ruhpoldingu tak, že tam budeme dochádzať z Anterselvy, trojo pretekov absolvujeme v Anterselve a budeme ich považovať za záverečný test pred olympiádou."

Opora reprezentácie Pavol Hurajt: "Teraz sa mi dobre behá, problém mám len s lyžami, ak ich nemám tak pripravené ako špičkoví pretekári, tak sa v zúženej špičke ťažko behá. Prípravu som trochu zrýchlil, podľa toho, koľko preteky trvajú, najviac som sa zameral na frekvenciu. Olympiáda nebude nejaká iná v obsadení, všetko známe mená. Špička je však tak v kope, že hocikto môže vyhrať. Veľa bude záležať na vedľajších detailoch. My ťaháme v lekárskom, masérskom, biochemickom zabezpečení, v servise lyží za krátky koniec. Nemáme na to, aby sme neustále v špičke figurovali, pretože nemáme taký tím, servis, finančné prostriedky. Aj preto vieme, že raz do špičky vnikneme, potom vycúvame, teraj je však dôležité vniknúť do nej na olympiáde."

Reprezentácia podstatu bezprostrednej prípravy na sezónu podstúpila vo švédskej Kirune a fínskom Muoniu. "Všade sme pred odchodom do Östersundu trénovali vo veľmi dobrých podmienkach," povedal Juraj Sanitra. "Počas prípravy sme absolvovali aj zopár pretekov a ukázali sa v porovnaní s konkurenciou dobre, psychicky sme podrástli. Samotný ostrý štart do sezóny v 1. kole Svetového pohára v Östersunde nebol síce až taký, aký sme očakávali, no v štafetách sme naznačili svoje možnosti. Podstatné pre nás je, že po prvýkrát v histórii budeme mať na ZOH takú širokú účasť po päť mužov a žien."

Slovenský biatlon sa bude v novej sezóne spoliehať na osvedčené mená. J. Sanitra: "Záber však máme širší, aj s Gerekovou a Hasillovou, ktoré sa ukazovali veľmi dobre v príprave a v Hochfilzene v 2. kole Svetového pohára určite dostanú príležitosť. Medzi mužmi čaká na príležitosť Matej Kazár a Miroslav Matiaško. Verím, že na olympiádu vyberieme optimálnu zostavu na každé preteky."

Cieľ sezóny je jednoznačný - ZOH v Turíne. J. Sanitra: "Prvý blok prípravy na olympijské San Sicario by mal vyvrcholiť teraz v decembri od 15-teho v Osrblí v 3. kole Svetového pohára, potom olympiáde obetujeme 4. kolo SP v nemeckom Oberhofe. Už 26. decembra odchádzame na predolympijskú prípravu, do Anterselvy tréner Milan Gašperčík, moja skupina so ženami a Hurajtom do talianskeho Val Martello, nového biatlonového centra, kde sa na budúci rok uskutočnia juniorské majstrovstvá sveta, s možnosťou bývať vo vyššej nadmorskej výške. Vysokohorská príprava bude maximálne dôležitá, pretože si ju olympijské San Sicario vyžaduje."

V akom štádiu sa momentálne nachádza biatlonový pelotón? J. Sanitra: "Je rýchlejší, dynamickejší, v príprave sme to vedeli a okolo toho robili. Symbióza behu, streľby a individuálnych výkonov v štafetách musí ladiť, videli sme to aj v Östersunde v mužských i ženských štafetách. Dobré je, že mužom štafety dodali sebadôveru a ak ju spoja s istotou, že lyže idú dobre, tak výsledok môže byť veľmi dobrý."

J. Sanitra upriamil pozornosť aj na servis pomocou medzinárodnej pomoci. "S odborníkom, ktorý pôsobí aj vo fínskom a rakúskom tíme, budem mať v Hochfilzene stretnutie zamerané na to, aby nás zaučil v nových metódach."

Na ZOH v Turíne chce byť biatlon v hierarchii slovenských odvetví opäť najúspešnejší. J. Sanitra: "Vždy sme si dávali najvyššie ciele a teraz sa opäť pokúsime byť najlepší. Chceme byť prvým športom, ktorý získa medailu na olympiáde. Na verejnosti sa už nejaké piate miesta nepovažujú za cenné, teraz budeme mať o jednu disciplínu viac, budeme mať mužskú štafetu, verím, že z desiatich pokusov motyka aspoň raz vystrelí."

Stálica v reprezentácii Martina Halinárová v štafete v Östersunde v úvodnom kole SP zlyhala. "Bola som prekvapená, že za mnou po pretekoch prišli cudzí ľudia a pýtali sa, či som to bola ja na strelnici. Vôbec som sa nepoznala, neviem, či to bolo odlúčením od syna Miška. Tretí týždeň na sústredení som prechádzala veľkou krízou, nezvládla som to asi psychicky. Bola to však pre mňa veľká škola. Vôbec som si na strelnici neovládala psychiku. Keď sa vám na strelnici nohy trasú a podlamujú, je to veľmi nepríjemné. Viem však, čo som spravila zle, to je podstatné. V štafete som trestné kolo, tak ako teraz Östersunde, bežala naposledy asi v roku 2000."

Martina Halinárová vie, že 1,5-ročný syn Miško s ňou po troch týždňoch musí byť pri nej, aby mala psychiku vyváženú. "Teraz som dala viac na ľudí ako svoje pocity a veľmi mi chýbal. Doma sa musím dať rýchlo do pohody. Na preteky syna brať nebudem, len do prípravy."

Pavol Hurajt si pred olympiskou sezónou verí: "Prípravu som zvládol stopercentne, resty nemám takmer žiadne, no je rozdiel trénovať a pretekať. Teraz sa sústredím na poháre a medzi nimi na oddych. V talianskom Val Martello premyslíme plán, aby forma na olympiádu vygradovala. Olympijské San Sicario sa nachádza dosť vysoko, preto príprava vo vysokej nadmorskej výške bude prvoradá."

Pred olympiádou strávi dovedna skupina trénera Sanitru 40 dní v 2100 m nadmorskej výške, druhá skupina, Gašperčíkova, v 1600-metrovej. J. Sanitra: "Máme typy, ktoré si takéto dlhé pobyty vyžadujú. Napríklad Nemci teraz v Östersunde obetovali SP, lebo prednosť dali príprave vo vysokej nadmorskej výške."

Slovenský biatlon má z pohľadu reprezentácie a olympiády k dispozícii až 14 mien, z nich na 10 olympijských miest istého Hurajta, Mareka Matiaška, Soňu Mihokovú, Annu Murínovú a Martinu Halinárovú. J. Sanitra: "Zvyšok doplníme podľa toho, ako presvedčia v nadchádzajúcich pretekoch. Šancu dostanú všetci, po SP v Östersunde je jasné, že sa do olympijskej zostavy tlačí Pavkovčeková, v príprave sa však veľmi dobre ukazovali aj Hasillová a Gereková. Motiváciou sa na olympiáde stanú aj odmeny. Náš zväz vložil do nich všetky marketingové zdroje. Aj keď sme sumy ešte oficiálne neschválili, za zlato by SZB zložil 1,2 - 1,3 milióna pre olympijského šampióna, vrátane realizačného tímu, čo predstavuje zo päť - šesť ľudí." dd /k dispozícii zvuk/

Súvisiace články