Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Pred 35 rokmi sa hral prvý ženský futbal na východnom Slovensku

Sportnet|Publikované 16. sep 2002 o 22:00

Asi dva mesiace pred Dňom novinárov v Košiciach sa stretli zainteresovaní novinári na čele už s dnes nebohým JUDr. Jánom Balogom a Ondrejom Antalom,

aby pripravili program osláv Dňa novinárov na 16. september 1967. Zhodou okolností na túto poradu pozvali aj mňa. Pri tomto stretnutí, len tak, aby nestála reč, som nadhodil, že čo by sa stalo, keby sme na záver osláv usporiadali ženský futbalový zápas. Tento zápas by mohli hrať družstvá žien Košíc a Prešova. Nápad bol prijatý a mne sa dostalo tej cti, že som bol poverený zostavením a prípravou ženského družstva Košíc. Po dohode s prešovskými novinármi komisia tou istou funkciou v Prešove poverila Ladislava Pavloviča. My dvaja sme sa potom stretli,, prehovorili sme si o tom, ako to urobíme. Zatiaľ, čo ja som mal veľké problémy dať družstvo dohromady z množstva prihlásených žien a dievčat, mal môj priateľ Pavlovič v zásobe športovkyne z vysokej školy a stredných škôl. Začali sme pracovať na plné obrátky, aby sme pripravili družstvá na toto podujatie. Úlohou novinárov bolo toto celé dokonale spropagovať a pripraviť všetko tak, aby to na štadióne Lokomotívy v Čermeli náležito klapalo. Vtedy sme ešte netušili, ako sa to podarí, ale verili sme si, pretože program bol pripravený do detailov, organizátori sa predháňali v aktivite.

Prišiel očakávaný deň, bola nedeľa a celé podujatie začalo sprievodom od Hotela Slovan, v ktorom pochodovala celá košická a prešovská novinárska elita a aktéri podujatia na spomínanom štadióne, hráči tímov hercov a novinárov, ktorí obstarali predzápas, ako aj družstvá žien Prešova a Košíc, ktoré mali dať punc oslavám. Toto všetko komentovala pre Slovenský rozhlas žena pani Mária Lukačovičová a nechýbal ani rozhlasový reportér, Spišiak Štefan Mašlonka. Najväčšie prekvapenie nás čakalo, keď sprievod dorazil na štadión, keď pri nástupe na trávnik nás nadšene privítalo preplnené hľadisko. Bolo tam vyše 15 000 divákov. Môj návrh na jednotné vstupné, prijatý s rozpakmi, priniesol svoje ovocie, keďže sa predalo vyše 10 000 lístkov. Slávnosť pokračovala podľa programu a na záver nasledovalo vyvrcholenie, nástup ženských družstiev k "derby" západu a aktérky boli privítané búrlivým potleskom, súc vedené svojimi trénermi a zostavovateľmi. Bol to krásny zážitok, na ktorý sa nedá zabudnúť a do dnes ho mám pred očami aj tu krásnu atmosféru, ktorú som s Lacom Pavlovičom, i keď len v "civile" na trávniku štadióna zažil.

Začal sa očakávaný futbalový zápas ženských družstiev Prešova a Košíc a už od prvých minút bolo jasné, že v ňom budú mať prím prešovské hráčky a my budeme ťahať za kratší koniec. Zápas sa hral vysoko slušne a korektne a nebolo divu, že sa skončil víťazstvom hosťujúcich hráčok Prešova. Na môj smútok sme nedali ani gól a tak zápas skončil víťazstvom hostí 3:0. Osobne si dodnes spomínam na jednu hráčku Prešova, a to kapitánku Martu Dernerovú, ktorá nám dala všetky tri góly a bola najlepšou hráčkou na ihrisku. Spolu s Lacom sme si aj my "zahrali" na spoločnom posedení po zápase v priestoroch učilišťa VSS na Strojárenskej ulici. Hráčky oboch družstiev z nás urobili doslova "trhací kalendár", pretože sme museli všetky až do úmoru vytancovať. Bola to však príjemná a sladká odmena aktérok zápasu. Čo sme si uvarili, to sme museli aj zjesť, ale z úspechu osláv sme boli šťastní, že sme sa týmto nápadom odvďačili všetkým novinárom za to, že o nás, keď sme ešte vystupovali v dresoch na zelených trávnikoch, toho veľa dobrého popísali a skomentovali. Ako sa povie, hodili sme rukavicu a čakali, či bude ozvena a či sa aj ženský futbal stane atrakciou. Bol to iba začiatok pokus, ale zasiate semienko ženského futbalu na východnom Slovensku sa prijalo. Ženský futbal sa totiž už aj v bývalej ČSR hral už v roku 1936 a prvou lastovičkou bolo družstvo žien z Moravy DFK Brno (Dámsky futbalový klub). Čo je však zaujímavé a mnohých to prekvapí, že skôr ako v Prešove a v Košiciach začali s futbalom ženy z Markušoviec.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.