Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Prebudila sa už francúzska futbalová sopka?

Sportnet|23. jún 2004 o 00:00

Dosť dlhých 256 šampionátových minút to vôbec nevyzeralo, že na hrote francúzskeho útoku sú skvelí kanonieri David Trezeguet a najmä Henry. Thierry má za sebou 30-gólovú sezónu v londýnskom Arsenale, ale ľahkosť, s akou pôsobil na anglických štadiónoch,

sa vytratila. Ak sa o ňom hovorilo, že má nevídanú rýchlosť, fantastickú kontrolu lopty a neopakovateľnú strelu, tak na to zabúdal. Pritom sa spolu s dvojicou Zidane - Trezeguet vydal na stíhanie druhého miesta v histórii francúzskych reprezentačných strelcov Fontaina a Papina. Tí majú na konte 30 gólov, Trezeguet 29, Henry po pondelku 27 a Zidane 26. No nie je to iba o číslach, je to predovšetkým o hre, o zakončení.

Ešteže nezvíťazila atletika

Súboj so Švajčiarskom priniesol zmenu. Stačilo predĺženie lopty, ktorú poslal za obranu Louis Saha a bolo to také jednoduché, ako počas dlhej anglickej sezóny. O chvíľu druhý gól. Znova to bol Henry hladný po lopte, po góloch, po úspechu. Tak ako v parížskom predmestí, kde rástol a rovesníkov vždy o poriadny kus predbehol. Atletika nezvíťazila, no futbalovo najďalej videlo AS Monaco. Klub s ním uzavrel predbežnú zmluvu ešte skôr ako oslávil pätnáste narodeniny.

V mládežníckych reprezentáciách sa neraz objavovala dvojica Trezeguet - Henry a tak to ostalo. Spolu oslávili v roku 1997 majstrovský titul v kniežactve, ešte stále spolu aj dvadsiate narodeniny. No Monegaskovia už vedeli, že dlho ich neudržia. Najskôr sa do Juventusu pobral Thierry.

"Moje krátke pôsobenie v Taliansku bolo veľké trápenie. Nevyhovoval mi spôsob života, stratilo sa sebavedomie, nútili ma brániť. V Juventuse som hral najhoršie počas svojho života." Išlo to tak ďaleko, že rozmýšľal o návrate domov, do amatérskych súťaží. Zachránil ho Arsenal a tréner Arsene Wenger.

Túži po revanši za krach na MS

Hráč za 10 miliónov libier najskôr toho veľa zahodil, no keď sa chytil, jeho forma a potencia prudko stúpali. Prišli tituly, ocenenie pre najlepšieho strelca súťaže. Priaznivo sa to prejavilo aj v reprezentácii. Od premiéry s JAR 11. 10. 1997 a prvého gólu do siete rovnakého súpera, ale už na MS, tituly na domácom svetovom šampionáte i na ME 2000.

Mnohí ho považujú v súčasnosti za najlepšieho svetového hráča. Je vynikajúci, ale musí byť v absolútnej pohode. Potom už môžu obrancovia robiť zázraky, expres nezastavia. Sám Henry cíti, že on i mužstvo musia nahradiť výpadok z MS 2002. Videl červenú kartu, Francúzi hoci obhajcovia trofeje, sa balili po dueloch v skupinách. Prirýchlo.

"Budem bojovať ako lev, na Japonsko a Kóreu musíme zabudnúť. Ale na vrchol sa dostaneme len zásluhou lepších výkonov a tie by mali vo štvrťfinále prísť." Ak sopka po prvej erupcii nevychladne, môže to útočne naladené Francúzsko dosiahnuť. A Thierry Henry s ním. Možno už ako druhý najlepší strelec v bohatej histórii futbalu trikolóry.

Thierry Henry

Narodený: 17. 8. 1977 v Les Ulis

Hráčska kariéra: AS Monaco (1994 - 1998), Juventus Turín (1999), Arsenal Londýn (1999 -).

Reprezentácia Francúzska: 62 zápasov - 27

gólov.

Súvisiace články