Piatok, 16. apríla, 2021Meniny má Dana, Danica

Pre vietor zrušili zjazd žien, Skaardal nasadil nový kurz (2)

TASR|19. dec 2009 o 16:59

Sobotňajší zjazd Svetového pohára alpských lyžiarok vo francúzskom Val d'Isere zrušili.

Val d'Isere. Rozhodnutie padlo po viacerých neúspešných pokusoch o preloženie štartu.

Príčinou zrušenia bol najmä silný vietor v hornej časti trate. Je to prvé zrušenie pretekov Svetového pohára v olympijskej zime, v predchádzajúcich sezónach bol pred Vianocami kalendár mužov i žien riadne poprehadzovaný.

"Voči vrtochom počasia sú organizátori jednoducho bezmocní. Proti nemu sa nedá ísť," konštatovala bývalá úspešná Hilde Gergová, pracujúca ako expertka pre nemeckú televíziu ZDF. N

epriamo sa tým pridala k silnejúcim hlasom, odsudzujúcim prílišnú komercializáciu zjazdárskho športu, kde s v prospech ukojenia reklamných a finančných potrieb preteká za každú cenu. V čase pravidelných ťažkých pádov a sezónnych zranení je sobotňajší verdikt šéfa pretekov FIS Atleho Skaardal náznakom zmeny kurzu. Potvrdzujú to aj slová šéftrénera rakúskej ženskej reprezentácie. Herbert Mandl pre APA vyhlásil:

"Dnešné rozhodnutie schvaľujem. Ale na druhej strane upozorňujem, že sa už jazdilo za oveľa horších podmienok. Či už veterných, alebo z hľadiska viditeľnosit, ktorá bola dnes na prípustnej úrovni. Myslím si, že dnes by sme boli odjazdili bezpečné preteky, no chápem, že Atle nechcel riskovať."

Rozhodnutie o zrušení súťaže však sotva potešilo Lindsey Vonnovú. Americká lyžiarska superstar vyhrala v piatok vo Val d'Isere supekombináciu, pričom v prvej časti nadelila v zjazde súperkám stratu dvoch kategórií. Takisto bola najrýchlejšia v tréningoch a málokto pochyboval o jej sobotňajšom víťazstve. V nedeľu mala šancu vyhrať super-G a odpútať sa na čele SP od Nemky Marie Rieschovej, ktorú práve v piatok presne na bod dostihla.

Súvisiace články