Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Pre trénera bola hlúpa, tak vyhrala dva grandslamy

V Melbourne vyhrala Na Li vo finále s Dominikou Cibulkovou. (Autor: TASR / AP)
Sportnet|Publikované 2. okt 2014 o 19:49

Nikto iný v jej krajine nedosiahol v tenise také úspechy. Číňanka Na Li ako jediná športovkyňa z celej Ázie vyhrala grandslamový turnaj.

Na Li

  • Počas kariéry vyhrala deväť turnajov WTA vo dvojhre a dva vo štvorhre.
  • Je jedinou športovkyňou z Ázie, ktorá vyhrala grandslamový turnaj – v roku 2011 Roland Garros a v roku 2014 Australian Open.
  • Na olympijských hrách v Pekingu hrala semifinále.
  • Počas kariéry vyhrala 503 zápasov a zarobila takmer 17 miliónov dolárov.
  • Jej kariérnym maximom je druhé miesto z februára tohto roka.

BRATISLAVA. Bola to veľká udalosť. Na tribúnach sedelo takmer pätnásťtisíc divákov, krížom cez kurt natiahli červený koberec. A dánska tenistka Caroline Wozniacka prišla s veľkou kyticou kvetov.

Číňanka Na Li sa vo svojom rodnom meste Wuhan lúčila s kariérou. Pôsobila vyrovnane, neplakala. Skôr sa usmievala, zabávala publikum. Presne tak, ako to vedela iba ona.

„Jedna z najpríjemnejších hráčok na okruhu. Skvelá bojovníčka. Vzor na kurte i mimo neho,“ napísala na sociálnej sieti Twitter Wozniacka.

„Najvplyvnejšia tenistka poslednej dekády. Legenda, ktorá inšpirovala národ a milióny ďalších ľudí po celom svete,“ povedala predsedníčka WTA Stacey Allasterová.

Na Li má dlhodobo vážne problémy s kolenami. Už v sezóne 2008 sa pre ne odhlásila z desiatich turnajov, o rok neskôr zo šiestich. Dokopy podstúpila štyri operácie, poslednú v júli.

V septembri ešte chcela hrať v rodnom Wuhane. Radšej však skončila. „Moje zranenia mi nedovolia byť tenistkou, akou som mohla byť. Nemyslím si, že by som niekedy dokázala znovu súťažiť na vrcholovej úrovni,“ uviedla v otvorenom liste, ktorým oznámila koniec hráčskej kariéry.

Neľahké detstvo

Na Li je medzi hráčmi i fanúšikmi obľúbenou športovkyňou. Vystupuje skromne a pokorne. Takmer vždy sa usmieva a často vtipkuje. A jej pozápasové prejavy sa stali hitom internetu.

Keď napríklad tento rok vyhrala Australian Open, poďakovala svojmu agentovi za to, že jej pomohol zbohatnúť.

„Zábava a vľúdnosť nadovšetko. Ona je jednoducho cool,“ komentovala na Twitteri bývalá vynikajúca deblistka Rennae Stubbsová.

Na Li však nemala vždy ľahký život. Ako osemročná nastúpila do špeciálnej tenisovej školy, kde ju čínski tréneri odmalička urážali.

„Desať rokov som dookola počúvala iba to, aká som hlúpa a lenivá,“ spomínala v rozhovore pre Sydney Morning Herald. Často nespravodlivo dostávala tresty, behala kolá navyše. Na kurtoch musela trénovať bez ohľadu na to, aké bolo počasie. V mrazoch i horúčavách.

„Psychicky som zosilnela,“ dodáva. Keď mala 20 rokov, objavila sa u nej hormonálna nerovnováha. Cítila sa slabá, nevládala poriadne udržať raketu. Čínsky tenisový zväz však chcel, aby hrala ďalej, aj keby mala pravidelne dostávať hormonálne injekcie.

Odišla preto do svojej izby a napísala žiadosť o odchod. Položila ju na stôl, priložila naň

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.