Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Pre talentovaného Roba Kapajčíka bola šesťdňová výzvou a školou zároveň

Sportnet|Publikované 9. okt 2002 o 22:00

Košice - Snom väčšiny pretekárov enduro je účasť na motocyklovej olympiáde, ktorou je Medzinárodná šesťdňová súťaž. V tomto roku napísala u našich

západných susedov za riekou Moravou už svoju 77. stránku histórie. Na podujatí sa okrem slovenského Trophy tímu zúčastnili aj traja pretekári, ktorí posilnili české klubové celky. V jednom z nich bol aj najmladší účastník podujatia, študent prvého ročníka Stredného odborného učilišťa železničného v Košiciach, Róbert Kapajčík. Spoločne so Štefanom Svitkom a Róbertom Šípom tvorili štvrté družstvo tímu KTM, no ich ambície bojovať o miesto v prvej desiatke sa rýchlo rozplynuli, pretože český pretekár musel po technických problémoch odstúpiť hneď v úvode súťaže. Bola to škoda, pretože obaja slovenskí jazdci si počínali dobre. Napokon v súťaži zostal len Róbert Kapajčík na motocykli KTM 125 cm3 a vôbec si nepočínal ako nováčik. Postupne sa zlepšoval a počas piateho dňa jazdil vo svojej triede časy od 11. do 20. miesta. V náročnej skúške silnej medzinárodnej konkurencie obstál, keď skončil na 32. mieste v 125-kách a v absolútnom hodnotení mu patrila 132 priečka z viac ako tristo klasifikovaných pretekárov. Pred odchodom do Jablonca 15-ročný Robo prezradil, že najdôležitejšie bude súťaž dokončiť, čo sa mu nakoniec aj podarilo.

"Keď som bol vlani s otcom na šesťdňovej vo Francúzsku vôbec som netušil, že o rok budem na takom významnom podujatí jazdiť sám. Ponuka z českého tímu ma veľmi potešila, pretože sa mi splnil jeden sen," hovoril celý natešený Robo pred začiatkom súťaže. Ako priznal, mal veľké obavy ako to všetko dopadne. Predsa len motocyklová olympiáda je náročná súťaž, ktorá preverí nielen jazdecké schopnosti pretekára, ale aj jeho zručnosť pri oprave motocykla či výmene pneumatík v stanovenom časovom limite. "Atmosféru podujatia som intenzívne prežíval, lebo to bolo niečo nové. Bol som veľmi nervózny, no keď som odštartoval, všetko zo mňa opadlo. Zo začiatku som mal obavy z trate, no vari najviac ma zaskočilo počasie," vyznal sa po návrate R. Kapajčík.

Pod náročnosť podujatia sa svojím spôsobom podpísalo aj chladné a daždivé počasie. Trať sa prejazdom pretekárov stávala čoraz ťažšou, jednotlivé enduro a cross testy sa išli na náročných úsekoch a jazdcov stáli množstvo síl. V niektorých pasážach bolo hlboké blato, motocykle zapadali až po nádrž, pričom technika dostala poriadne zabrať. Robo mal však svoju KTM-ku dobre pripravenú a počas súťaže nemal väčšie problémy. "Z daždivého počasia som mal obavy, predpokladal som, že trať bude nesmierne ťažká. Napokon sa to aj potvrdilo a hlavne merané úseky mi dali poriadne zabrať, ale s kondíciou som nemal problémy. Jeden meraný úsek sa jazdil na zjazdovke, kde predchádzajúci pretekári zanechali hlboké koľaje, v ktorých sa veľmi zle jazdilo. Na tomto mieste som získal aj sedem trestných minút." Namieste bola otázka, čo sa vlastne stalo. "Mal som problémy so spojkou, ktorú som musel vymeniť za 15 minút a nestihol som už vymeniť zadnú pneumatiku, preto som sa počas ďalšej etapy na trati trápil." Robo okrem výmeny pneumatík musel zvládnuť aj opravu spojky za pomoci odborných rád svojho otca Petra, ktorý bol v úlohe mechanika. "Predtým som nič také doma nerobil, no ak som chcel v súťaži pokračovať, musel som to zvládnuť. Na blatistom podklade sa mi jazdilo zle, no keď trať trocha obschla, dokázal som zajazdiť aj časy porovnateľné s najlepšími." Talentovanému pretekárovi z košického SC enduro tímu, ktorý v tejto sezóne získal titul medzinárodného majstra Maďarska, otvorila šesťdňová nový rozmer. "Stále som išiel s jedným fínskym pretekárom a sledoval jeho jazdu. Snažil som sa niečo odkukať. Naučil som sa jazdiť v hlbokých koľajach a rovnako aj nadchádzať si v zákrutách. Mojím cieľom bolo súťaž dokončiť, a až potom som sa chcel zaoberať samotným umiestnením. Naše družstvo malo svoj cieľ, avšak po jeho rozpadnutí som sa sústredil na svoj výkon. Iste bolo sklamaním, že nemôžeme pokračovať spolu ďalej," hovorí Robo.

Počas súťaže si prišli na svoje aj policajti, ktorí dbali na dodržiavanie povolenej rýchlosti v obciach i mestách, či úsekoch s miestnou úpravou. Takúto skúsenosť mal aj Robo, keď mu policajti namerali viac, avšak obišlo sa to bez pokuty. "V Liberci sa mi podarilo zablúdiť, keď som zabudol sledovať značky. Nakoniec som sa musel vrátiť a časovú kontrolu som nestihol. Prišiel som neskôr o štyri sekundy, ktoré ma stáli minútovú penalizáciu. Pri presune som prekročil rýchlosť, ale nevedel som, kde presne. Večer prišli policajti, ale platiť pokutu som nemusel," prezradil svoju skúsenosť s predstaviteľmi zákona.

V silnej konkurencii sa mladý pretekár z SC enduro tímu Košice ukázal na motocyklovej olympiáde v dobrom svetle a nezaprel svoj talent. Nečudo, že viacerí odborníci endura ho považujú za nasledovníka bývalého majstra sveta Jaroslava Katriňáka.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.