Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Pre svetovú jednotku je olympiáda viac než Grand Slam

Sportnet|13. aug 2004 o 00:00

Kvalitu tenisového turnaja žien na OH v Aténach ochudobnila neúčasť Američaniek Capriatiovej (víťazka dvojhry na OH'92 v Barcelone) a S. Williamsovej, ktoré sa odhlásili na poslednú chvíľu. Z prvých jedenástich hráčok aktuálneho svetového rebríčka WTA ..

Kvalitu tenisového turnaja žien na OH v Aténach ochudobnila neúčasť Američaniek Capriatiovej (víťazka dvojhry na OH'92 v Barcelone) a S. Williamsovej, ktoré sa odhlásili na poslednú chvíľu. Z prvých jedenástich hráčok aktuálneho svetového rebríčka WTA Tour ich tak nastúpi len päť. V dvojhre mužov chýbajú z prvej desiatky štyria. Tenisti a tenistky, ktorí hrajú na svetových turnajoch o tučné balíky peňazí, sa na olympiáde musia uspokojiť len s bodmi do rebríčka.

Slovensko reprezentujú v singloch traja muži a tri ženy, vo štvorhre k nim pribudne Janette Husárová. Turnaj v Olympic Tennis Centre na tvrdom povrchu decoturf otvoria túto nedeľu a bude sa hrať celý týždeň. Žreb 1. kola bol k našim hráčom neúprosný, rebríčkovo nižšie postaveného súpera dostali len Dominik Hrbatý a Daniela Hantuchová.

S Kučerom sa žreb nemaznal

"Po olympijskom zlate túžim viac než po triumfe na US Open," oznámil pred cestou do Atén švajčiarsky tenista Roger Federer. Svetová jednotka tak zo svojho hľadiska zvýraznila význam olympiády v porovnaní s grandslamovým turnajom v New Yorku, ktorý sa začne koncom augusta.

V dvojhre mužov ešte nebola na OH taká konkurencia - z prvej dvadsiatky svetového rebríčka chýba len trojka Coria z Argentíny (po operácii ramena), sedmička Agassi z USA, osmička Hewitt z Austrálie (obaja nejavili záujem o účasť na OH) a desiatka Gaudio z Argentíny (zranenie). Pred štyrmi rokmi v Sydney získal zlato Rus Kafeľnikov.

Z našich tenistov hrá Karol Kučera na olympiáde už tretí raz, avšak hráčovi s voľnou kartou priradil žreb jedného z favoritov - Rus Safin je vo svetovom rebríčku na 13. mieste. Kučera má s ním síce aktívnu zápasovú bilanciu 4:2, avšak naposledy zdolal Safina pred tromi rokmi. Dominikovi Hrbatému zdvihlo sebavedomie minulotýždňové víťazstvo nad Federerom v Cincinnati, s Maročanom El Aynaouim stratil v doterajších dvoch zápasoch iba jeden set. Karol Beck proti Argentínčanovi Callerimu ešte nehral. Nášmu tenistovi však viac sedí tvrdý povrch, kým Juhoameričan je známy antukár.

Vo štvorhre nastúpia Hrbatý - Beck.

Kurhajcovú čaká "strašiak" Raymondová

Svetová jednotka Heninová-Hardennová z Belgicka nastupuje po dlhšej zdravotnej prestávke, trápila ju viróza. Jej forma je preto otázna. Stúpajú tak šance druhej hráčky rebríčka WTA Mauresmovej z Francúzska. Z prvej desiatky hrajú na turnaji už len trojka Myskinová, šestka Dementievová a desiatka Kuznecovová - všetko Rusky. Chýbajú ich krajanky Šarapovová so Zvonarevovou, Američanky Capriatiová s Davenportovou i Belgičanka Clijstersová. Prvenstvo zo Sydney obhajuje V. Williamsová z USA.

Zo slovenských tenistiek má solídny žreb Hantuchová, hoci neustále sa zlepšujúca Luxemburčanka Schaulová preferuje práve tvrdý povrch. Kurhajcová hrala ešte včera v poľskom Sopote na antukovom turnaji a teraz ju čaká rýchly presun do Atén. V 1. kole narazí na skúsenú Raymondovú, na ktorú nemá najlepšie spomienky - na tohtoročnom Roland Garros viedla mladá Bratislavčanka nad 31-ročnou Američankou už 6:0, 5:0, nevyužila dva mečbaly a zápas ešte prehrala 6:0, 5:7, 3:6! Martina Suchá narazí na svetovú pätnástku Petrovovú z Ruska.

Vo štvorhre sa medzi favoritky zaradí dvojica Hantuchová - Husárová, kým Kurhajcová - Suchá majú skromnejšie ambície.

Súvisiace články