Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Pre futbal uzavreli v Žiline šesť ulíc. Bosniakov bude viac ako Slovákov

Fanúšikovia Bosny v Žiline. (Autor: SITA)
Pavol Spál|9. sep 2013 o 20:16

Polícia považuje zápas za rizikový. Fanúšikov hostí má prísť šesťtisíc, lístky im kupovali aj Slováci.

ŽILINA. Súboj je už dávno vypredaný. Futbalistov Slovenska čaká nezvyčajná situácia, budú hrať síce doma v Žiline, ale v hľadisku budú mať prevahu hostia z Bosny. Zápas má výkop o 20.15.

„Odhadujeme, že príde okolo šesťtisíc Bosniakov,“ povedal hovorca futbalového zväzu Juraj Čurný. Podľa našich informácií ich môže byť ešte o tisícku či dve viac.

Bosna a Hercegovina je blízko k historicky prvému postupu na veľký turnaj, v krajine je veľká eufória a jej fanúšikovia masívne vykúpili lístky už v riadnom predstihu. Keď to slovenský zväz zistil, predaj cez sieť Ticketportal stopol.

((gal))

Slováci nakupovali lístky pre Bosniakov

Lístky sa potom dali kúpiť iba na sekretariáte zväzu pod podmienkou, že ich môžu kupovať iba občania Slovenska – museli sa legitimovať.

„Mnohí Slováci sa však ani netajili, tým, že ich predajú Bosniakom,“ dodal Čurný. Podľa hovorcu sa masívnemu predaju hosťom dalo sotva zabrániť. „To by sme museli od samého začiatku predávať lístky priamo na meno.“

Zväz obavy z nepokojov na štadióne nemá. „Aj v Bosne boli fanúšikovia búrliví, hluční, ale slušní. Tlieskali počas našej hymny.“

V sektoroch sa budú miešať Slováci s Bosniakmi.

„Na hokejových MS sú fanúšikovia rovnako premiešaní a nikdy s tým nie je problém. Tým, že budú ľudia premiešaní, už to nebude jednoliata masa. Navyše do týchto priestorov si kupovali prioritne lístky Bosniaci, ktorí žijú mimo Bosny – vo Švédsku, v Rakúsku či v Nemecku.“

Na štadióne čaká ľudí viacstupňová bezpečnostná kontrola. „Nemali by sa tam dostať žiadne predmety,“ dodal Čurný.

V strehu je i polícia. „Zápas bol vyhodnotený ako rizikový. Pripravili sme mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Budú obmedzenia v doprave, štyri hodiny pred zápasom sa uzavrú niektoré ulice v blízkosti štadióna. Máme nasadený primeraný počet policajtov,“ informovala hovorkyňa žilinskej polície Jana Balogová.

Do centra sa autom nedostanete

V meste uzavreli šesť ulíc. Mimoriadne bezpečnostné opatrenia platia už od pondelka a potrvajú do stredy, polícia zatiaľ zasahovať nemusela.

Doprava je obmedzená na uliciach Hviezdoslavova, Kálov, Kysucká a Ľavobrežná, úplne uzavreté budú Športová a Uhoľná ulica.

„Vjazd do týchto ulíc polícia umožní len vozidlám hromadnej prepravy osôb, vozidlám záchranných zložiek a hosťujúcim fanúšikom futbalového stretnutia,“ povedala žilinská Balogová s tým, že parkovanie bude obmedzené aj na uliciach Veľká Okružná a Kuzmányho.

„Polícia nevylučuje, že podľa aktuálnej bezpečnostnej situácie budú uzavreté aj ďalšie komunikácie,“ dodala.

Polícia odporúča občanom, aby necestovali do centra mesta autami, ale využili iný spôsob prepravy, napríklad linkami mestskej hromadnej dopravy.

Polícia odporúča parkovať v širšom centre mesta pre možnosť, že rozvášnení fanúšikovia poškodia autá, ale aj pre možný dopravný kolaps v meste.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články